Tiktok Takipçi Satın Al

Akıllı Telefonlarda Yapay Zeka Tehlikesi

Yapay zeka şimdiye kadar korkulanların aksine hayatı kolaylaştıran bir teknoloji olarak öne çıktı. Ancak New York Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma yapay zekanın bir tehlike olduğunu iddaa ediyor.

Üniversitenin geliştirmiş olduğu bir program sayesinde insanların parmak izleri taklit edilebiliyor. Apple parmak izi teknolojisini yavaş yavaş terk ediyor olsa da Android üreticileri tarafından parmak izi sensörü halen aktif olarak kullanılıyor. Nasıl oluyor da bu program parmak izlerini taklit edebiliyor?


Bu kadar yaygın kullanılan bir teknolojinin güvenilirliği oldukça önemli bir detay. Üniversitenin araştırma ekibi bu kadar yaygın kullanılan bir teknolojinin ne kadar güvenli olduğunu
test etmeye başladı. Buldukları sonuçlar ise pek iç açıcı değildi.

Ekip ilk olarak birçok kişinin ortak bir parmak izi kaydını geliştirmeye çalıştı. Her insanın parmak izi farklı da olsa ortak bir kalıp oluşturulduğunda akıllı telefonu yanıltabiliyorlardı. Nasıl mı? Çoğu zaman parmağınızı sensöre tam oturtamasanızda tuş kilidinin açıldığını fark etmişsinizdir. Çünkü sensörler parmağınızın sadece bir kısmıyla bile doğrulama yapabilmek için tasarlanmış.

Bildiğiniz üzere parmak izinizi cihaza tanıtırken üst, sol, sağ ve alt kısımları ayrı ayrı tanıtmanızı ister. Bunun nedeni parmağınızı tam okutamasanız bile sensörün kalan kısmı tahmin edip tamamlaması içindir.

Bu kadar çok kullanılan teknoloji böyle önemli bir zayıf halkaya sahip. Bu testlerde başarılı olunması demek bu teknolojiyi tamamen kullanılamaz hale getirmiyor. Çünkü parmak izleri halen taklit ve tahmin edilemiyor. Ancak akıllı telefon üreticileri daha hassas sensörler geliştirirse bu teknolojinin güvenli kullanımından bahsedilebilir. Yapay zekanın daha ilk evrelerinde bu denli tehlikeli olması insanı dehşete düşürüyor. Peki yapay zeka gelecekte bizim için bir tehdit mi yoksa bir fırsat mı? Bekleyip göreceğiz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu