Tiktok Takipçi Satın Al

Ortamı Şenlendiren RGB RAM Bellek: ADATA XPG Spectrix D41 İnceleme

Bu videomuzun konuğu ADATA’nın oyuncu donanımları markası olan XPG’nin Spectrix D41 8X8GB DDR4 RAM belleği.

Işıklı mışıklı PC donanım ürünlerine ilginiz varsa ve RAM belleği almayı düşünüyorsanız bu bellek size göre olabilir. XPG’nin farklı farklı Spectrix D41 versiyonları bulunuyor.


Bizim elimizde ki Spectrix D41’in dual versiyonu 8 GB + 8 GB toplam 16 GB’lık bir bellek kapasitesi ile geliyor. Kızıl ve titanyum grisi olarak iki farklı renk seçeneği ile kullanıcıya sunuyor. Piyasada genellikle kızıl rengi daha popüler olduğunu söyleyebilirim.

Kutuya baktığımız zaman sol tarafta XPG logosu, ortada RAM belleğimizin görseli ve en alt kısımda da gerekli bilgiler verilmiş durumda. Ayrıca XPG RGB, ASUS AURA, GIGABYTE RGB Fusion, MSİ MYSTIC LIGH ve ASRock RGB gibi yazılımları üzerinde desteği bulunuyor.

Yani bu saydığımız yazılımlardan her hangi birini kullanarak Spectrix D41‘de ki RGB ışıklandırmayı özelleştirebiliyorsunuz. Dip not olarak da anakartınız RGB desteği bulunmasa dahi XPG’nin kendi yazılımını kullanarak özelleştirebiliyorsunuz. Bu durum da çok çeşitliliği beraberinde getiriyor olması ve pahalı anakarta sahip olmanıza gerek kalmadığı için bu da özel ve güzel durumlardan biri.

XPG Spectrix D41 İnceleme Videosu

Kutumuzun mıknatıs kapaklı olması da görsellik aşısından güzel durduğunu söyleyebilirim. Şimdi hemen Spectrix D41’i kutusundan çıkaralım ve detaylıca yakından bakalım.  Tasarımsal olarak XPG RAM belleğinin klasikleşmiş bir hissiyatı mevcut ilk bakışta.

Orta kısımdam kabartmalı özel XPG logosu bulunuyor. En üstte açık bir şekilde ışıldayan ve seçtiğiniz renkleri en iyi şekilde sergileyen yarı buzlu bir RGB LED şeridi bulunmaktadır. Ayrıca titanyum grisine bürünmüş büyük bir soğutucu bloğu yer alıyor. Her iki köşede yer alan üçgenler de soğutucu plakasından kesilmiş ve bu kısımlarda da RGB ışıklandırma mevcut durumdadır.

Ortamı Şenlendiren RGB RAM Bellek: ADATA XPG Spectrix D41 İnceleme

Yüzeyine baktığımızda ise kaslı bir görüntü elde edilmiş. İnişli çıkışlı yapısı ile hem tasarım hemde soğutma performansında iyileştirilme yapıldığını görüyoruz. Bu güçlü performansını yansıtan net hatlara sahip olduğunu söyleyebiliriz.

AMD tarafında AM4, Intel tarafında da Intel x299 üzerinden yeni sistemlere tam uyum sağlamakta. Üstün performans ve çarpıcı RGB aydınlatmasını bir araya getirerek size sisteminiz için değerli bir yükseltme seçeneği sunuyor.  D41, 2660 MHz’den 5000 MHz’nin üzerine kadar çıkan geniş işletim frekansları ile üstün performans ve çarpıcı hızlar sunuyor.

RGB ve Performans Birlikte Sunuluyor

Ortamı Şenlendiren RGB RAM Bellek: ADATA XPG Spectrix D41 İnceleme

Özel geliştirilmiş soğutucu ve 10 katmanlı bir PCB tasarımı yüksek düzeyde stabilite sağlarken iyileştirilmiş transfer kalitesini kullanıcısına sunuyor.  Ayrıca Intel Extreme Bellek Profili yani (XMP) 2.0 hız aşırtmayı kolaylaştırır ve sistem kararlılığını iyileştirir.

BIOS’ta parametreleri teker teker ayarlamak yerine doğrudan bilgisayarınızın işletim sisteminden ayarlayabilirsiniz. AMD kısmında ise BiOS üzerinden hız aşırtmayı yapabiliyorsunuz. Kendimde AMD işlemci kullandığım için BiOS üzerinden XMP ayarlamalarını yapabiliyor olduğunuzu söyleyebilirim.
CSGO oyunu üzerinde de aldığım ekran kaydı ile birlikte RAM kullanımını videoda da paylaştım.

RAM belleği 3200 Mhz’de çalıştırdığımızda CL 16-18-18 gecikme süresine sahip. 1.35 Voltaj gücü ile çalışan D41 modelinin farklı versiyonları mevcut. Elimizdeki RAM belleğin kodu ise PC4-25600 olduğunu söyleyelim. Hem performanslı çalışan hem RGB ışıklandırmalı yapıda bir RAM kiti isteyenler XPG Spectrix D41 DDR4 RGB’yi rahatlıkla değerlendirebilir.

Ortamı Şenlendiren RGB RAM Bellek: ADATA XPG Spectrix D41 İnceleme Ortamı Şenlendiren RGB RAM Bellek: ADATA XPG Spectrix D41 İnceleme

Sonuç olarak Spectrix D41, performansıyla, özellikle hız aşırtma performasıyla kendinden bekleneni veren bir RAM belleği. RGB ışıklandırması ve uyumluluğuyla kullanıcısını memnun edecek yönde. İtopya üzerinden baktığımızda 856 TL’lik bir fiyat etiketine sahip olduğunu görüyoruz.

Ortamı Şenlendiren RGB RAM Bellek: ADATA XPG Spectrix D41 İnceleme Ortamı Şenlendiren RGB RAM Bellek: ADATA XPG Spectrix D41 İnceleme

Ortamı Şenlendiren RGB RAM Bellek: ADATA XPG Spectrix D41 İnceleme Ortamı Şenlendiren RGB RAM Bellek: ADATA XPG Spectrix D41 İnceleme Ortamı Şenlendiren RGB RAM Bellek: ADATA XPG Spectrix D41 İnceleme Ortamı Şenlendiren RGB RAM Bellek: ADATA XPG Spectrix D41 İnceleme Ortamı Şenlendiren RGB RAM Bellek: ADATA XPG Spectrix D41 İnceleme

Ortamı Şenlendiren RGB RAM Bellek: ADATA XPG Spectrix D41 İnceleme

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu