Tiktok Takipçi Satın Al

ABD’deki Üniversiteler Öğrencilerine Konum İzleme Uygulamaları Yüklüyor

ABD’deki üniversiteler öğrencilerin akıllı telefonlarına konum izleme uygulamaları yüklüyor.

ABD’deki üniversitelerin, öğrencilerin akıllı telefonlarına yüklenmesi zorunlu olan bir uygulama şeklinde bir konum izleme yöntemini test ettikleri bildiriliyor. Bu, dijital gizliliğin dünya çapında büyük bir endişe kaynağı olduğu ve zaten tepki verdiği bir zamanda geliyor.


Rapor, öğrencilerin “bir seçenek verilmeyeceği” ve SpotterEDU uygulamasını kurmaları gereken Missouri Üniversitesi’ne dikkat çekti. Bu uygulama, bir öğrencinin gerçekten bir odada olup olmadığını belirlemeye yardımcı olan bir Bluetooth sinyali yayınlamak için Apple’ın iBeacons’ı aracılığıyla çalışır. Ancak farklı bir kaynağa göre, uygulamanın sadece sporcular için zorunlu olduğu ve öğrenciler için “tamamen isteğe bağlı” olduğu söyleniyor. Sadece varlığı gerçeği birçok kişi için daha tartışmalı olsa da.

SpotterEDU, hedef kitlesinin sporcu olduğunu açıklayan eski bir kolej basketbol koçunun kurucusu Rick Carter’a göre, şu anda 40 okul da dahil olmak üzere bir dizi farklı eğitim organında test ediliyor. ABD üniversiteleri GPS izlemesini içermediğini belirtmiş olsa da, diğer raporlar öğrencilerin istedikleri takdirde GPS koordinatlarını isteyerek sunabileceğini göstermektedir.

Öğrencilere konum takibi

ABD'deki Üniversiteler Öğrencilerine Konum İzleme Uygulamaları Yüklüyor

Benzer şekilde, bir başlangıç ​​olan Derece Analytics adı verilen başka bir firma, Bluetooth yerine Wi-FI sinyalleri kullanıyor ve zaten 19 okulda çalışıyor. Başka bir örnek de 40 okulda uygulanan stadyumda kolej spor oyunlarını izlemek için daha uzun süre kalan öğrencilere “sadakat puanları” sağlayan FanMaker. Bütün bunlar bir eleştiri akışına yol açtı ve insanların gelecekte oluşabilecek dijital otoriter bir kurala benzerlikler gösterdiğini gördü.

Son satır muhtemelen biraz gergin olmakla birlikte, benzer bir izleme yöntemine sahip Çin eğitim kurumlarına karşı vaka çalışmaları yürüten dijital gizlilik alanlarından bireylerle de ilgilidir. Şu an itibariyle, mevcut sistemler çok yaygın görünmüyor ve teknik olarak kaçınılmazdır, ancak öğrencileri izlemenin şu anda yaygın bir şey olduğu görülüyor. Gelecekteki sonuçlarının ne olduğu, görülmesi gereken bir şey.

ABD'deki Üniversiteler Öğrencilerine Konum İzleme Uygulamaları Yüklüyor

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu