Tiktok Takipçi Satın Al

ABD Elektrikli Araç Satışları 2023’ün 3. Çeyreğinde Arttı

ABD’de elektrikli araçların (EV) hızlı yükselişiyle birlikte, pazar endüstrinin büyümesi hakkındaki şüpheye rağmen bir faaliyet yatağı olarak ortaya çıktı. 2023’ün üçüncü çeyrleğine dönüp baktığımızda InsideEVs tarafından analiz edilen satış verilerinden ilginç bir trend ortaya çıkıyor ve elektrikli araç sektöründe güçlü bir yükseliş belirtiliyor.
Bu dönemde 19 tanınmış marka tarafından 130.000 adet elektrikli araç satıldı.

Şaşırtıcı bir şekilde, bu dönemde 19 tanınmış marka tarafından tam 130.000 adet tüm elektrikli araç satıldı ve bu, bir önceki yıla göre neredeyse iki kat artış anlamına geliyor. Bu patlama sadece geçici bir trend değil, gelecek yıllarda devam edeceği beklenen sürekli bir yükselişin habercisi.


Özellikle Tesla, Rivian, Polestar ve Lucid gibi yeni oyunculardan kaynaklı olarak üreticiler arasında farklı raporlama uygulamalarının olduğu bir gözlem yapılmaktadır, bu üreticiler satışlarını ülke veya bölgeye göre belirtmemektedir. Bununla birlikte, geleneksel otomobil üreticileri elektrikli araç satışları konusunda daha şeffaf olmuşlar ve pazar dinamiklerine daha net bir şekilde ışık tutmuşlardır. Bu analiz, Audi, BMW, General Motors, Ford ve Mercedes-Benz gibi tanınmış markalar da dahil olmak üzere 19 markanın satış miktarlarını kapsamaktadır.

ABD Elektrikli Araç Satışları 2023'ün 3. Çeyreğinde Arttı

Ford, Q3’te (Tesla hariç) satışlarda liderliği elinde tutuyor, Hyundai ve Chevrolet ise yakından takip ediyor. İlginç bir şekilde, Chevrolet’ın konumu dikkat çekicidir, özellikle Bolt EV/Bolt EUV gibi bazı modellerini durdurma planı yaptığı düşünüldüğünde.

2023’ün ilk dokuz ayına ait satış rakamları rekabetçi manzaraya daha yakından bir bakış sunuyor. Tesla’dan sonra en çok EV markası olma yarışında Chevrolet ve Ford birbirleriyle başa baş gidiyor. Hyundai, BMW, Mercedes-Benz ve Volkswagen da önemli satış rakamları göstererek, EV’lerin çeşitli tüketici segmentlerindeki artan çekiciliğini ortaya koyuyor.

Veriler, üreticiler arasındaki EV pazarına olan bağlılığın farklı derecelerde olduğuna işaret etmektedir. Örneğin, Toyota’nın mütevazı BEV satışları, Nissan ve Volkswagen’in satışlarıyla keskin şekilde karşılaştırıldığında EV alanında farklı stratejilere işaret etmektedir.

Eylül sonu itibarıyla, ele alınan 19 markanın birikmiş hacmi 316.000 adetten fazlaydı ve yıllık bazda %94’lük bir dikkate değer artış kaydetmiştir. Bu büyüme, kurumsal markaların BEV segmentindeki yükselen hakimiyetinin bir göstergesidir ve artık pazarın önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu