Intel'den 48 Çekirdekli İşlemci Geliyor

Intel’den 48 Çekirdekli İşlemci Geliyor

Abone Ol 

AMD’nin 32 çekirdekli işlemcisinden sonra Intel’den de bir hamle geldi ve tam 48 çekirdekli işlemci için kolları sıvamış durumda. 18 olan ölçeklendirme çıtasını Intel bu yılın sonuna kadar 48 çekirdek yapacak.

takipçi satın al
takipçi satın al

Intel, sunucular için ürettiği Xeon işlemcilerine 48 çekirdekli bir model ekliyor. Xeon Cascade Lake serisi altında duyurulan yeni nesil sunucu işlemcileri, en üst modelde 48 çekirdek desteği sunuyor. Çift işlemci destekleyen anakartlarda, toplamda 96 çekirdekli çalışacak şekilde 2 işlemci kullanımı da mümkün hale gelecek.

Donanım dünyasında gerçekten ilginç şeyler oluyor artık. Intel ve AMD‘nin ezeli rekabeti gün geçtikçe büyüyor. Intel’in yeni işlemcilerinde ise multi-thread desteği ile ilgili bir bilgi henüz netleşmiş değil.

[sp-related style=”light” id=”30924″]

Intel'den 48 Çekirdekli İşlemci Geliyor

Bu işlemcide DDR4 tipli 24 adet RAM modülüne destek sunuyor. Ayrıca çift işlemcili konfigürasyonda 3 TB RAM desteği ile birlikte Optane desteği de sunabiliyor. Ultra hızlı SSD’lerin RAM olarak kullanıldığı bu sistem ile 24 modülden 12 TB sistem belleği oluşturulabiliyor.

14 nm üretim sürecinde olan bu işlemciler Xeon ailesinden yüzde 20 daha hızlı olacak. AMD’nin sunuculara özel ürettiği EYPC sunucu çiplerine karşılaştırıldığında ise bir kaç işlemde %3.4 kata kadar daha yüksek fark sunuyor.

Göz atın:   ARCTIC Yeni Premium MX-5 Termal Macunu Piyasaya Sürüyor

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve oyun içeriğini okumak isterseniz teknodiot.com'a göz atın! Daha fazlası için TwitterInstagram, YouTube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu