bayigram.com

Intel’den 48 Çekirdekli İşlemci Geliyor

AMD’nin 32 çekirdekli işlemcisinden sonra Intel’den de bir hamle geldi ve tam 48 çekirdekli işlemci için kolları sıvamış durumda. 18 olan ölçeklendirme çıtasını Intel bu yılın sonuna kadar 48 çekirdek yapacak.

Intel, sunucular için ürettiği Xeon işlemcilerine 48 çekirdekli bir model ekliyor. Xeon Cascade Lake serisi altında duyurulan yeni nesil sunucu işlemcileri, en üst modelde 48 çekirdek desteği sunuyor. Çift işlemci destekleyen anakartlarda, toplamda 96 çekirdekli çalışacak şekilde 2 işlemci kullanımı da mümkün hale gelecek.


Donanım dünyasında gerçekten ilginç şeyler oluyor artık. Intel ve AMD‘nin ezeli rekabeti gün geçtikçe büyüyor. Intel’in yeni işlemcilerinde ise multi-thread desteği ile ilgili bir bilgi henüz netleşmiş değil.

[sp-related style=”light” id=”30924″]

Intel'den 48 Çekirdekli İşlemci Geliyor

Bu işlemcide DDR4 tipli 24 adet RAM modülüne destek sunuyor. Ayrıca çift işlemcili konfigürasyonda 3 TB RAM desteği ile birlikte Optane desteği de sunabiliyor. Ultra hızlı SSD’lerin RAM olarak kullanıldığı bu sistem ile 24 modülden 12 TB sistem belleği oluşturulabiliyor.

14 nm üretim sürecinde olan bu işlemciler Xeon ailesinden yüzde 20 daha hızlı olacak. AMD’nin sunuculara özel ürettiği EYPC sunucu çiplerine karşılaştırıldığında ise bir kaç işlemde %3.4 kata kadar daha yüksek fark sunuyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu