TeknoDiot.com
   
   

AMD, 32 Çekirdekli İşlemcisini Tanıttı: Ryzen Threadripper

AMD, 32 Çekirdekli İşlemcisini Tanıttı: Ryzen Threadripper

Uzun süredir beklenen 32 çekirdekli AMD Ryzen Threadripper işlemcisi tanıtıldı. Computex 2018 tüm hızıyla devam ediyor ve donanım üreticileri de tüm hızıyla yeni ürünlerini tanıtıyor.

Intel‘in 28 çekirdekli işlemcisi Computex 2018 fuarında duyurulmuştu. AMD’de 32 çekirdekli işlemcisi Ryzen Threadripper’ı tanıttı. Masaüstüne yeni bir canavar geliyor desek yalan olmaz. 12nm sürecindeki daha verimli Zen+ mimarisinin de etkisiyle ikinci nesil Ryzen işlemcilerde artık 32 çekirdeği görebiliyoruz. Donanım dünyası oldukça farklı bir boyut kazanıyor.

[ilgiliicerik icerik_id=”18932″]

Ryzen Threadripper Gen2; 32 çekirdek ve 64 izlek birimi ile masaüstünde rekoru kırmış oldu. Yeni işlemci, Precision Boost II ve XFR 2.0 gibi hızları daha da üst seviyeye çıkaran teknolojiler sayesinde Ryzen Threadripper Gen2, tam bir donanım canavarı olmuş diyebiliriz. 4 adet 8 çekirdekli yongayı içinde barındırmakta. AMD Ryzen Threadripper, X399 anakartlardaki SP3 soketine uyum sağlıyor.

AMD, 32 Çekirdekli İşlemcisini Tanıttı: Ryzen Threadripper

[ilgiliicerik icerik_id=”18886″]

Ryzen Threadripper 2990X modeli 32 çekirdekli olacak. Ryzen Threadripper 2900X modeli 8 çekirdekli, Ryzen Threadripper 2920X modeli 12 çekirdekli, Ryzen Threadripper 2950X modeli 16 çekirdekli olarak yer alıyor. Önümüzdeki zaman diliminde 24 çekirdekli bir ara model daha bekleniyor. Son olarak Intel’in 28 çekirdekli işlemcisinin fiyatı AMD’den daha yüksek olacağı kesin AMD fiyat bandını bozmayıp iyi bir fiyatlandırma yaparsa Intel’i sollar görüşündeyiz.

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.