Tiktok Takipçi Satın Al

29.000 Facebook Çalışanının Bilgileri Çalındı!

Bloomberg raporuna göre, 29.000 Facebook çalışanının bankacılık verileri, maaş bordrosu gibi bilgilerin saklandığı sabit diskler bir çalışanının arabasından hırsız tarafından çalındı.

Sabit diskler, 2018’de Facebook tarafından istihdam edilen binlerce ABD’ li işçi hakkında, banka hesap numaraları, çalışan isimleri, sosyal güvenlik numaralarının son dört basamağı, maaşları, ikramiye ve öz kaynak bilgilerini içeriyordu.


Çalınan sürücüler herhangi bir Facebook kullanıcısı verisi içermese de hırsızlık, Facebook’ un kişisel gizlilik skandallarının geçmişini göz önüne alındığında şok edici derecede düşük görünen, kişisel veriler konusunda dikkat seviyesine ilişkin sorular sormaya devam ediyor.

Binlerce Facebook Çalışanının Bilgileri Çalındı

Şirket ayrıca 17 Kasım’ da meydana gelen patlamadan neredeyse bir ay öncesine kadar çalışanları bilgilendiremedi. Dahili bir e-posta, şirketin yalnızca 20 Kasım’da sabit disklerin eksik olduğunu fark ettiğini ve sürücülerin 29 Kasım’ da çalışan bilgisi içerdiğini doğruladı. Şirket, çalınan sabit diskleri kurtarmak için hala polis ile çalışıyor ve çalışanlarına kimlik hırsızlığı koruma servisine iki yıllık abonelik sunuyor.

29.000 Facebook Çalışanının Bilgileri Çalındı!

Bir Facebook sözcüsü Bloomberg‘ e verdiği demeçte, “İstismar kanıtı görmedik ve bunun çalışan bilgilerini çalma girişiminden ziyade şut ve tutuş suçu olduğuna inanıyoruz” dedi.

Çalışanların ofisten çıkarmaları gerekmediği için sabit disklerin neden ilk başta taşındıkları belli değil. Ayrıca, kişisel bilgileri saklayan sabit sürücülerin, özellikle Facebook çalışanlarının yaşadığı ve çalıştığı Bay Area‘ daki araba hırsızlığı miktarı nedeniyle şifrelenmemiş olması da korkutucu. Sözcü, Facebook’ un “uygun disiplin cezası” uyguladığını söyledi.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu