Tiktok Takipçi Satın Al

#10yearschallenge: Bir Sosyal Trend mi, Yoksa Bir Tuzak mı?

Özellikle Instagram’da kısa zaman önce bir trend akımı başladı. Ünlüsünden, ünsüzüne kadar birçok insan sosyal medyada #10yearschallenge etiketiyle 10 yıl önceki hallerini ve şuanki hallerinin görsellerini paylaşıyorlar, peki bu olay gerçekten bir trend mi, yoksa bir tuzak mı?

Dünyanın en popüler sosyal medya siteleri Facebook, Instagram gibi popüler sitelerde geçen haftadan bu yana yayılan 10 yıllık değişim hareketi #10yearschallenge tartışma konusu oldu. Ülkemizde de birçok sosyal medya kullanıcısı bu olaya ayak uydurdu. CBS News’in haberine göre, yapay zeka konusuyla ilgilenen uzmanlar, kişilerin sosyal medyada 10 yıl öncesi ve sonrası fotoğraflarını karşılaştırmalı paylaştığı hareketin, “yüz tanıma algoritmaları geliştirme amacı taşıyor olabileceği”ni savundu.


New York Üniversitesi Stern İşletme Fakültesinde görevli Prof. Dr. Amy Webb, hareketin, yapay zekanın öğrenmesi için harika bir fırsat olduğunu, Instagram ve Facebook‘un sistemlerinin, kullanıcıların görüntülerinde küçük değişimleri daha iyi tanıyacak şekilde geliştirilmesine imkan sağladığını kaydetti. ABD kaynaklı web site olan Wired’ın editörlerinden Kate O’Neill de hareketin “zararsız bir eğlence olmadığını” öne süren bir makale kaleme almıştı.

[sp-related style=”dark” id=”35176″]

#10yearschallenge: Bir Sosyal Trend mi, Yoksa Bir Tuzak mı?

Kate O’Neill, 10 yıl öncesi ve sonrasını yan yana gösteren fotoğrafların, insanların yıllar içindeki değişimini yakalamaya çalışan bir teknoloji için çok kullanışlı olduğunu vurguladı.

Bu tartışma üzerinde Instagram ve Facebook’ta hareketle ilgisi olmadığını bildiren bir açıklama yayınlanmıştı. Açıklamada, “kullanıcıların başlattığı hareketin kendiliğinden yayıldığı ve şirketin bundan çıkar sağlamadığı” ifadesi yer aldı. Her ne kadar bu açıklama bize samimi gelmese de bu olayları pek ciddiye almayan büyük bir sosyal medya kullanıcı kitlesi var. Facebook’un yanı sıra Instagram ve Twitter’da geçen hafta başlayan harekete milyonlarca kişi, 10 yıl önce ve sonra çekilmiş fotoğraflarını yan yana paylaşarak katılım gösterdi.

Facebook’ta başlayan bu trend veya tuzak, insanların 10 yıllık öncesini sezmesine sebep. Ayrıca Facebook, kullanıcılarını ve birlikte fotoğraf çektirdikleri kişileri tanımak için yıllardır yüz tanıma programı kullanıyor. Bu trend adı altında yapılan yeni bir Facebook programı olabilir mi, soruları akıllara getiriyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu