bayigram.com

Yurt Dışına Nasıl Ürün Satılır? | Hemen E-ihracata Başlayın

Bugün birçok girişimcinin hayali olan yurtdışına ürün satmak hakkında tüm merak edilenleri sizlere detaylıca anlatacağız.

Yurt dışına ürün satmak ya da diğer adıyla e-ihracat, markaların ürün ve hizmetlerini farklı ülkelerde yaşayan tüketicilere internet sitesi ya da pazaryerleri aracılığıyla satmasıdır. Yurt dışına satış yapan işletmelerin en büyük avantajı markalarını global boyutta tanıtmaları ve farklı ülkelere onların para biriminde ürün satarak döviz geliri elde etmeleridir.


Ülkemizde e-ticaret yapan firmaların birçoğu kendilerine ait bir e-ihracat sitesi kurarak yurt dışında satış yapmaya başlamaktadır. Böylece farklı pazaryeri platformlarına komisyon ücreti ödemekten kurtulmanın yanında kendi markalarına ait bir siteye sahip olarak marka itibarını ve müşteri güvenilirliğini sağlamaktadır.

Yurt Dışına Hangi Sitelerden Ürün Satılır?

Girişimcilerin yurt dışına ürün satmak için kullanmaları Agereken belli başlı platformlar vardır. Özellikle internetten dolarla para kazanmak isteyen girişimcilerin sıklıkla başvurduğu bu yollar arasında;

 • E-ihracat siteleri (komisyon verme durumu ortadan kalkar)
 • Amazon
 • Ebay
 • Aliexpress
 • ETSY

Kullanıcılar e-ihracat sitesi kurmak dışındaki hazır pazaryeri platformları üzerinden de yurtdışına satış yapabilir. Ancak kendi e-ihracat sitenizi kurmak size pek çok avantaj sağlayacaktır. Diğer platformlar üzerinden satış yaptığınızda belli bir komisyon oranı ödemeniz gerekmektedir. Dolayısıyla hem kendi marka bilinirliğinizi artırmak hem de komisyon ödemekten kurtulmak için kendinize ait bir e-ihracat sitesi kurmak iyi bir yoldur.

Yurt Dışına Ürün Satmanın Avantajları Nelerdir?

Firmalar para kazanma yolları arasında en çok e-ticaret yoluna başvurmaktadır. Peki yurtdışına e-ticaret nasıl yapılır ve avantajları nelerdir:

 • Yurt dışına satış yapan firmalar, işletmelerini yurt dışındaki ülkelere tanıtmanın yanında tüm ürünlerini farklı ülkelere satabilmektedir.
 • Yurt dışına ürün satmak, işletmelerin döviz üzerinden gelir elde etmelerini sağlar.
 • Yurt dışında yaşayan kitle, online alışveriş fikrine daha sıcak baktıkları için ürün satmanız da kolaylaşacaktır.
 • İşletmenizi global ölçekte tanıtarak, ülkemiz pazarında bulunan rakiplerinizin kolayca önüne geçebilirsiniz.
 • Verdiğiniz kaliteli hizmetle ülkemizi global ölçekte temsil etmiş olursunuz.

Yurt Dışına Nasıl Ürün Satılır? | Hemen E-ihracata Başlayın

Yurt Dışına Ürün Satmanın Dezavantajları Nelerdir?

 • Satış işlemlerinizi Ebay, Amazon, Etsy, Aliexpress gibi pazaryeri platformları üzerinden yürütecekseniz bu platformlara komisyon ücreti ödemeniz gerekecek.
 • Ayrıca bazı pazaryeri platformlarında mağaza açılış ücretleri de bulunuyor.
 • Yurt dışı satışı kargo süreçlerinde maliyet ülkemize göre daha yüksektir. (Ancak satış yapacağınız ülkenin kur farkı aradaki yüksek maliyet farkını kapatabilir)
 • Kargolarınız 5-6 iş günü içerisinde teslim edilebilir.

Yurt dışına ürün satmanın avantajlarından ve dezavantajlarından sizlere detaylıca bahsettik. Siz de işletmeniz için en doğru kararı vererek e-ihracat yapıp yapmayacağınıza karar verebilirsiniz.

İlgili İçerik: E-İhracat Yapma Süreçleri | Eticaretyap Akademi

E-ihracat Sitesi Nasıl Kurulur?

Türkiye pazarını hedefleyen klasik bir e-ticaret sitesi ile e-ihracat sitesi kurmak arasında farklılıklar vardır. Yalnızca yurt içindeki satışlara yönelik kurulmuş bir e-ticaret sitesi daha az karmaşık bir yapıya sahiptir. Örneğin; yurt dışına satış yapabilmeniz için sitenizin çoklu dil seçeneğini desteklemesi gerekiyor. Ayrıca farklı ülkelere satış yapabilecek ödeme araçlarına sahip olmalısınız.

Web sitenizde otomatik kur güncelleme, bölgelere göre dil ve para birimi değiştirme seçenekleri bulunması yurtdışına kolayca satış yapabilmenizi sağlayacaktır. Dolayısıyla hem kaliteli altyapıya sahip hem de yurtdışından satış yapmaya uygun bir e-ticaret sitesine ihtiyacınız var. E-ihracat sitesi kurmak için alanında uzman bir yazılım firmasından yardım almanızı öneririz.

Bu konuda sizi zor durumda bırakmayacak hızlı ve kaliteli altyapıya sahip güvenilir e-ihracat sitelerini sizlere sunan Eticaretyap firmasını önerebiliriz. www.eticaretyap.com adresinden her bütçeye uygun e-ticaret sitelerine ve yurtdışında satış yapmak için gereken her şeyi içerisinde bulunduran hazır e-ihracat sitelerine hemen göz atabilirsiniz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu