Tiktok Takipçi Satın Al

YouTube’a Nasıl Video Yüklenir?

Son yılların herhalde en çok ilgi çeken para kazanma yöntemlerinin başında Youtube’a video yükleyerek Youtuber olmak gelmektedir.


Kendi piyasasını oluşturan Youtube, sadece Youtube’a video yükleyerek ülke çapında ün kazanan gençlerle çok geniş kitlelere ulaşmak ve kolay yoldan ünlü olmak isteyenlerin yeni yöntemi haline gelmiştir.

Her konuda içeriğin yer aldığı Youtube özellikle son birkaç yıldır adeta Google gibi bir arama motoru haline gelmiştir. Aklınıza takılan bir soruna dair illa ki Youtube’da bir içerik bulmak mümkün oluyor.

Youtube’a bu kadar çok içerik yüklenmesinin bir diğer sebebi de Youtube’un kendisine reklam verenlerden elde ettiği gelirleri içerik üreticilerine dağıtıyor olmasıdır. Ancak bunun için belli koşullar yer almaktadır.

Youtuber olmak isteyenler için biz de Youtube’a nasıl video yüklenir ve Youtube’dan nasıl para kazanılır Youtube’dan para kazanmanın şartları nelerdir gibi konularda bir bilgilendirme yapmak istedik.

YouTube’a Nasıl Video Yüklenir?

Youtube video yükleme

Konumuzu belirledik ve videomuzu hazırladık. Şimdi geriye bu videoyu Youtube’a yüklemek kalıyor. Youtube’a video yüklemenin farklı kaynaklardan nasıl yapılacağına dair detayları başlıklar halinde ele aldık.

Youtube’a bilgisayardan video yükleme

Öncelikle Youtube’a girin ve oturum açın. Oturumu açtıktan sonra sağ üst köşede size özel profil resminizin yer aldığı kısma tıklayarak menüyü açın. Burada Youtube Studio kısmına tıklayın. Youtube Studio’ya ayrıca studio.youtube.com adresi üzerinden de giriş yapabilirsiniz.

Burası Youtube kanalınıza dair düzenlemeleri yapacağınız alandır. Karşınıza çıkan panelde yine sağ üst köşede yer alan “Oluştur” butonunu tıklayın. Karşınıza iki seçenek olarak “Video Yükle” ve “Canlı Yayın Başlat” çıkacaktır. Buradan da “Video Yükle” butonuna tıklayın.

Ardından yüklemek istediğiniz videoyu tutarak yükleme ekranına sürükleyin ve bırakın. Ya da bilgisayarınızdaki konumundan videoyu seçin ve yükle seçeneğine tıklayın. İki şekilde de video yüklenecektir.

Yükleme işleminin ardından videonun başlığını ve videonun açıklamasını girmeniz istenecektir. Buraya videonuzun tam olarak ilgili olduğu konuları yazmaya gayret gösterin. Zira buraya ne kadar detaylı bir açıklama girerseniz Youtube arama motorunda videonuzun ilgili kategorisinde çıkma ihtimali de o kadar artacaktır.

Videonuz için videonun içinden önerilen görüntülerin yanı sıra tamamen farklı bir video simgesi yükleyebileceğiniz video küçük resim ayarlarını da yaptıktan sonra videonun çocuklara özel bir video olup olmadığına dair ayarlamayı yapmalısınız. Ardından videonun yaş kısıtlaması olan bir video olup olmadığına dair düzenlemeyi yapmalısınız.

Ücretli tanıtım, altyazılar ve diğer gelişmiş ayarlara da tüm bunları düzenledikten sonra devam edebilirsiniz.

Youtube’a Android, iPhone ya da iPad’den video yükleme

Youtube’un Android uygulamasını açın. Uygulamanın alt kısmındaki “Oluştur” kısmına tıklayın. Mobil cihazı kullanarak o an bir video kaydedebilir ya da cihazın galerisinde bulunan bir videoyu Youtube kanalınıza yükleyebilirsiniz.

Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra videoya bir başlık eklemeniz gerekecektir. Burada ekleyeceğiniz başlık maksimum 100 karakter olabilir. Yine açıklama da videoyu yükledikten sonra eklemeniz gereken bir diğer öğedir. Videonuza ekleyeceğiniz açıklamanın üst sınırı da 5000 karakter olabilir.

Android uygulamasından videoyu geliştirmek için filtre ya da müzik ekleyebilirsiniz. Böyle bir talebiniz varsa buna yönelik geliştirme ayarlarını uygulayın.

Android uygulamasına telefonun dikey ekranında en iyi şekilde görülmesi için dikey bir video eklemek için yüklediğiniz videonun yan taraflarına dikey çubuk çekmeyin.

YouTube’a Nasıl Video Yüklenir?

Video yükleme ile ilgili bilinmesi gereken diğer konular

Youtube’a yüklenecek videoların teknik özellikleriyle ilgili bilinmesi gerekenleri burada hap bilgi şeklinde iletmek istedik.

Youtube’a video yükleme süre sınırı var mı?

Youtube’a video yüklemek için açılan hesaplar için varsayılan video yükleme süresi 15 dakika ile sınırlanmıştır. Tabii ki Youtube’da izlediğiniz videolardan bildiğiniz üzere bundan daha uzun süreli videolar Youtube’da kendine yer bulmaktadır.

Youtube’a 15 dakikadan daha uzun süren bir video yükleyebilmek için hesabınızın doğrulanmış bir hesap olması gerekmektedir. Hesabınızın doğrulanması, sizin bir robot değil gerçek bir hesap olup olmadığınızı anlamak için Youtube tarafından yapılan bir işlemdir. Bunun için https://www.youtube.com/verify adresini kullanabilirsiniz.

Maksimum yükleme boyutu nedir ve video boyutu küçültme ile video yüklenebilir mi?

Youtue’a yüklenecek maksimum video yükleme boyutu 128 GB olarak belirlenmiştir. Hesabınız doğrulanmış olsa dahi Youtube’a süre olarak en fazla 12 saatlik bir video içerik yükleyebilirsiniz. Bu süre sınırı Youtube’da kısa bir süre önce güncellenmiştir. Dolayısıyla bu güncelleme öncesinde Youtube’da süre olarak daha uzun süreye sahip videoların yer aldığını görebilirsiniz. Ancak son güncellemeyle süre sınırı 12 saat olarak belirlenmiştir.

Ancak video boyutu küçültme işlemi ile 128 GB boyuttan daha yüksek videolarınızı Youtube’a yüklemeniz mümkündür. Bu işlemle örneğin; mp4 formatındaki bir videoyu wmv formatına çevirerek Youtube’a yükleyebilirsiniz. Youtube, bütün video formatlarını desteklemektedir.

Bu işlemi gerçekleştirmek için video sıkıştırma programı kullanabilirsiniz. Video sıkıştırma işlemi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için https://www.movavi.com/tr/support/how-to/video-boyutu-k%C3%BC%C3%A7%C3%BCltme.html linkinden faydalanabilirsiniz.

Youtube’a HDR kalitesinde video yüklersem kaliteyi bozmadan gösterir mi?

Evet. Youtube’a HDR kalitesinde yüksek kalite düzeyine sahip videolar yüklenebilir. Bu videolar yüklendikten sonra yüksek kaliteye sahip olduklarına dair yanlarında görüntü kalitesini belirten ibareyle birlikte HDR ibaresi de çıkar.

HDR videolar, onları destekleyen cihazlarda otomatik olarak bu kalitede oynatılırlar. Ancak bunları desteklemeyen cihazlarda HDR kalitesindeki videolar SDR olarak oynatılırlar.

YouTube’a Nasıl Video Yüklenir?

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu