Tiktok Takipçi Satın Al

YouTube, 30 Gün Boyunca Yayın Kalitesini Tüm Dünyada Düşürdü

YouTube, önümüzdeki 30 gün boyunca varsayılan yayın kalitesini 480p olacağını açıkladı.

YouTube, platformunda video oynatma kalitesini önümüzdeki 30 gün boyunca SD kalitede yani 480p kalitesi olarak ekleneceğini duyurdu.


Şirket, bu önlemi bant genişliği kullanımını azaltmak ve ağları COVID-19 küresel salgını ortasında gereksiz zorlanmalardan kurtarmak için düşünüyor.

Dünyadaki neredeyse tüm koronavirüsten etkilenen ülkeler, virüsün yayılmasıyla mücadele etmek için belli kararlar aldılar. Bu nedenle, insanlar Netflix, Amazon Prime Video, YouTube ve diğerleri gibi popüler video akışı hizmetlerinde favori içeriklerini aşırı izlemeye başladılar.

Yayın kalitesi düşürüldü

Bu nedenle, AB ve diğer yönetim organları daha önce OTT servis sağlayıcılarından, sağlık, bankacılık, işletmeler, eğitim ve diğerleri gibi kritik hizmetleri etkileyebilecek ağlar üzerindeki yoğunluktan kaçınmak için akışlarını 480p kalitesiyle sınırlamalarını istemişti.

YouTube, 30 Gün Boyunca Yayın Kalitesini Tüm Dünyada Düşürdü

Talebin ardından Netflix, akış kalitesini Avrupa’da SD’ye yani 480p (standart paket) düşürdü ve kaliteden ödün vermeden Hindistan ve Avustralya gibi ülkelerde bit hızlarını düşürdü. Ayrıca, YouTube video oynatımını aynı anda Avrupa’da SD’ye varsayılan olarak ayarladı. Ancak şimdi Google’ın sahip olduğu video akışı devi, bu yeni değişikliği küresel olarak sunacağını duyurdu. YouTube tarafından yapılan açıklamaya göre, bu yeni değişiklik önümüzdeki 30 gün boyunca etkin olacak.

Kullanıcılar, seçeneklerden değiştirerek YouTube videolarını istedikleri kalitede izlemeye devam edebilir. Bunun nedeni, şirketin yalnızca ‘oynatmayı SD kalitesiyle varsayılan olarak sınırlandırması değil, varsayılan olarak’ ayarlamasıdır. Hindistan’a gelince, şirket, değişikliğin sadece ülkenin resmi kapatma emrinin son tarihi olan 14 Nisan’a kadar mobil verilerdeki kullanıcılarla sınırlı olacağını söyledi. Ayrıca, Hintli kullanıcılar ana sayfada, ülkenin Sağlık ve Aile Refahı Bakanlığının resmi web sitesini ziyaret etmelerini öneren bir açılır kartla karşılanacaklar.

YouTube, 30 Gün Boyunca Yayın Kalitesini Tüm Dünyada Düşürdü

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu