Tiktok Takipçi Satın Al

Yörüngedeki Yaşamın Astronotların Beynini Nasıl Etkilendiği Bulundu

İnsanlarda uzay uçuşu sırasında gri madde hacmi azalır, beynin beyaz cevherinin hacmi ve beyin omurilik sıvısı artar.

Uluslararası Uzay İstasyonundaki bir astronotun beyni, bir kişiyi uzaydaki hayata adapte etmek için değişiyor. Rusya Bilimler Akademisi Biyomedikal Sorunlar Enstitüsü’nde (IMBP) Önde Gelen Araştırmacı ve Sensörimotor Fizyoloji ve Önleme Bölümü Başkanı Elena Tomilovskaya ve Rus tarafındaki deney başkanı Elena Tomilovskaya Salı günü TASS’a bunu anlattı.


Bilim insanı, “11 Rus kozmonotunun tam bir inceleme programının ardından bilim insanlarının elde ettiği verilere göre, insanlarda bir uzay uçuşu sırasında, gri cevher hacmi azalır, beyindeki beyaz madde ve beyin omurilik sıvısı hacmi artar” dedi.

Uçuş öncesi (60-30 gün) ve uçuş sonrası (9. gün ve altı ay sonra) yapılan MR verilerine göre astronotlarda beynin belirli bölgelerindeki beyaz madde hacmi değişiyor. “Hareket kontrolü, denge ve vücut pozisyonunun algılanmasıyla ilişkili alanlarda beyaz madde hacminin arttığı bulundu. Bunun nedeni büyük olasılıkla, beynin yeni stratejiler geliştirmesi, motor kontrolü açısından yeni koşullara adapte olması gerektiğidir.” açıklandı.

Yörüngedeki Yaşamın Astronotların Beynini Nasıl Etkilendiği Bulundu

Beyindeki gri madde hacminde azalma

Gerçek şu ki, uzayda daha çok yüzme gibi, tamamen farklı bir hareket mekaniği var. Tomilovskaya, “Bunlar beynin en azından bir süreliğine geliştirmesi ve sağlamlaştırması gereken tamamen yeni stratejiler,” dedi.

Roskosmos, 2013’ten beri, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile birlikte astronotların beyinlerini incelemek için bir deney yapıyor. Rus tarafındaki deneyde önde gelen enstitü IBMP’dir.

Ayrıca deney başkanına göre MRG, belirli bölgelerdeki gri madde hacminin azaldığını gösterdi. Bilim adamı, “Bu bizi uyardı. Çünkü bazı nörodejeneratif süreçlerin bir işareti olabilir. Ancak, bu sürecin tersine çevrilebilir olduğu ortaya çıktı. Dünya’ya döndükten 6-7 ay sonra, gri madde miktarı pratik olarak arka plandan farklı değil” dedi.

Dolayısıyla uzayda sinir hücrelerinin ölümünün hızlandığı söylenemez. Tomilovskaya, “Burada, beyin omurilik sıvısının hacminin artması ve beyin ventriküllerinin genişlemesi nedeniyle gri maddenin sıkışması hakkında büyük olasılıkla konuşabiliriz” dedi.

Bilim adamlarının gözlemine göre beyindeki değişiklikler işlevsel olarak hiçbir şekilde etkilemez. Deney başkanı, “Bilişsel işlevler etkilenmez. Yapılan tüm testlere göre, bilişsel işlevlerde ve astronotların davranışlarında ciddi bir sapma yoktur. Aksine, astronotlar büyük miktarda karmaşık işler yaparlar, büyük bir bilişsel yük taşırlar ve bununla mükemmel bir iş çıkarırlar.” denildi.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu