Anket: Yetişkinlerin %26’sı YouTube’dan Haber Alıyor

Amerika Birleşik Devletleri’nden araştırmacılar bir anket yaptı ve Amerikalı yetişkinlerin %26’sının YouTube videolarından haber öğrendiğini buldu.

Aynı zamanda, yarısı geleneksel medya kanallarını değil, bağımsız yazarları izliyor. Araştırmaya göre YouTube, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanlar için en önemli haber kaynağı haline geliyor.


Ancak araştırmacılar, Google video platformunun artan etkisinin dezenformasyon ve komplo teorilerinin yayılmasını kontrol etme konusunda endişeleri artırdığı konusunda uyarıyorlar.

Pew Araştırma Merkezi tarafından yayınlanan bir araştırmada, ABD’li yetişkinlerin %26’sı artık YouTube’da haberleri duyduklarını söyledi. Buna haber kuruluşları tarafından yayınlanan videoların %23’ü ve bağımsız kanallardan %23’ü dahildir. Araştırmacılar 12.6 bin Amerikalı yetişkinle görüştü.

Anket: Yetişkinlerin %26'sı YouTube'dan Haber Alıyor

“Hem köklü haber kuruluşlarının hem de bağımsız içerik oluşturucuların artık YouTube’da başarılı olduğunu gördük. Yazarlar, bizim dünyamızda artık Amerikalıların duyduğu haberler üzerinde tam bir kontrole sahip değil.

YouTube Kitlesi Genişliyor

Ankete katılanların %66’sı, YouTube‘da izledikleri haber videolarının güncel olayları daha iyi anlamalarına yardımcı olduğunu söylerken, %73’ü bu materyallerin doğru olduğuna ve onları “yanıltmadığına” inanıyor. Ankete katılanların %68’i belirtti sadece sesi dinlemiyorlar, videoyu da izliyorlar.

Katılımcılar ayrıca sık sık sadece haber aradıklarını değil, gerçekler üzerine farklı bakış açılarına sahip konuşmacıları da aradıklarını söylediler. YouTube‘u haber almak için neyin benzersiz bir yer yaptığı sorulduğunda çalışma, sitenin “ana görüşte olmayabilecek birçok farklı görüş” içerdiğini belirtiyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu