TeknoDiot
     
     
     

Yerli Bombamız Ses Hızını Aşıp Hedefi Deldi

Yerli Bombamız Ses Hızını Aşıp Hedefi Deldi

Endüstri ve Teknoloji Güvenliği Bakanı Varank’ın HABRAS testine katılmasıyla bir tonluk bir MK-84 genel amaçlı bomba ses hızını aştı ve çelik takviyeli bir somut hedef deldi.

Endüstri ve Teknoloji Güvenliği Bakanı Varank’in katılımıyla, çift raylı HABRAS için önemli bir test yapıldı. Testte bir tonluk MK-84 genel amaçlı bomba ses hızını aştı ve çelik betonarme hedefi deldi.

Yapılan başarılı testi Bakan Varank, sosyal medya hesabından duyurdu. Twitter’dan açıklamalarda bulunan Varank, “Sn. Cumhurbaşkanımızın açılışını yaptığı TÜBİTAK SAGE HABRAS Altyapısı’nda tarihi bir ana daha şahit olduk. Yapılan testte yaklaşık 1 tonluk mühimmat, ses hızının 1.5 katında hızlandırılarak hedefe ulaştı. Savunma sanayimiz için önemli bir başarıya daha imza atılmış oldu” ifadelerini kullandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamada, milli olarak geliştirilen silah sistemlerinin dinamik etkinlik testlerini yapmak için Konya-Karapınar’da TÜBİTAK SAGE tarafından kurulan HABRAS’ın yapımına Haziran 2017’de başlandığı, 31 Ekim’de de açılışının gerçekleştirildiği anımsatıldı.

Açıklamada, 2 bin metre uzunluğuyla Avrupa’nın çift raylı en uzun test hattı olan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen HABRAS’ta ilerleyen bir tonluk bombanın ses hızını aştığı belirtildi. Açıklamada, saatte bin 850 kilometre hıza ulaşan MK-84 genel maksat bombasının, bir metrelik çelik donatıyla güçlendirilmiş beton hedefi başarıyla deldiği kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, daha önce yüksek maliyetlerle yurt dışında yapılan testlerin ilkine şahitlik ettiği vurgulanan açıklamada, testte 113 kilogram ağırlığındaki delici sınıf minyatür bomba harp başlığının başarıyla hedefe ulaştığı bildirildi.

Gizlilik Korundu

Yerli Bombamız Ses Hızını Aşıp Hedefi Deldi

HABRAS öncesinde yurt dışında gerçekleştirilmek zorunda kalınan testlerin, ev sahibi ülke tarafından takip edildiğinin bildirildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Testin yapılacağı ülkeden izin alınması süreci, o ülkeyle olan diplomatik ilişkiye paralel olarak ilerledi. HABRAS ile bir yandan bu izin alma süreçlerine gerek kalmazken diğer taraftan testlerin gizliliği korundu. HABRAS benzeri altyapılar ABD, İngiltere, Fransa, Almanya gibi kendi silah sistemlerini geliştiren az sayıda ülkede bulunuyor.”

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/bir-tonluk-bomba-ses-hizini-asip-hedefi-deldi/1349771

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


Milli Muharip Uçağının Yeni Videosu Yayınlandı

Buğra Noyan

Rus Bombardıman Uçağı PAK DA’nın Motoru Bu Yıl Test Edilecek

Buğra Noyan

BORA Füze Sistemleri İçin İş Birliği

Buğra Noyan

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.