Tiktok Takipçi Satın Al

Yeni Terapi, Felçli İnsanların Tekrar Ayağa Kalkmasına Yardımcı Olacak

Gelişmiş supramoleküler harekete sahip biyoaktif iskeleler, omurilik yaralanmasından iyileşmeyi destekler.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Northwestern Üniversitesi’nden bir grup biyolog, sinir sistemindeki felç ve yaralanmaları tedavi etmek için bir yöntem geliştirdi.


Fareler üzerinde yapılan bir deneyde etkinliğini zaten kanıtlamıştır. Bilim adamları, yeni yöntemin sadece felçli insanlara değil, aynı zamanda nörodejeneratif hastalıkları olan hastalara da yardımcı olacağını umuyor. Ayrıntılar Science dergisinde yayınlandı.

Deney farelerine bir “iskele” iki peptit dizisinden oluşan bir protein çerçevesi enjekte edildi. Peptitler sırasıyla uyku, iştah, bağışıklık sistemi ve diğer süreçlerin biyolojik olarak düzenlenmesinden sorumludur. Vücuda girdikten sonra, madde, yapı olarak omurganın etrafındaki dokuya benzer bir nanolif ağı oluşturur. Bundan sonra, preparasyondaki moleküller hücresel reseptörlere bağlanır.

Felç, omurilik yaralanması veya sinir sisteminin hasar görmesi sonucu oluşur. Tedavisindeki temel zorluk, ne omuriliğin ne de beynin kendini onaramamasıdır.

Hücresel reseptörlere bağlanarak moleküller, kendi kendini yenileme sürecini tetikleyen iki sinyal gönderir. Bunlardan biri, hücreden beyne sinir uyarılarını ileten aksonlardan geçer. Hücrelere iyileşme emrini veren odur. İkinci sinyal aktif hücre bölünmesine yol açar. Bu sayede özellikle doku rejenerasyonu için gerekli olan kan damarları restore edilir.

Yakında bilim adamları, insan katılımıyla araştırmaya başlamayı planlıyorlar. Biyologlara göre, yeni terapi türü sadece felçli insanlara değil, aynı zamanda felçten kaynaklanan beyin hasarı teşhisi konanlara da yardımcı olabilecek. Bilim adamları, Parkinson veya Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıkların da tedavi edilebileceğini söylüyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu