Tiktok Takipçi Satın Al

Yeni Neslin Gözde Mesleği: Gamer

Yeni genç neslin gözde mesleği “Gamer”lık. Alfa kuşağının dikkat çektiği yeni mesleği ise Gamer.

Geçmişte gaming yalnızca bir hobi olarak görülürken, bugün gamer olmak ve espor organizasyonlarında profesyonel olarak yer almak günümüzün gözde mesleklerinden biri sayılıyor.


Gaming konusundaki yaklaşımıyla Türkiye’de esporun gelişmesine öncülük eden İncehesap.com, gerçekleştirdiği organizasyonlar ve sponsorluklarla bu alanda kariyer yapmak isteyen esporculara tam destek veriyor. İncehesap.com, diğer nesillere oranla daha ufak yaşlarda teknolojiyle etkileşime giren Alfa kuşağının gelişiyle, meslek olarak “gamer” olmayı seçenlerin daha da fazlalaşacağına dikkat çekiyor.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla gelişmekte olan gaming sektörü, günümüz gençleri ve gelecek nesiller için önemli bir kariyer fırsatı olarak dikkat çekiyor. 2019 yılı itibariyle dünyada 140 milyar dolar, Türkiye’de ise tahmini olarak 1 milyar dolarlık hacme ulaşan sektör, tüketicilerin evlerinde kaldığı pandemi sürecinde ise küresel olarak yüzde 200’ler seviyesinde büyüme gösterdi.

Tüm Gözler Alfa Kuşağında

Gaming sektörü gelişmeye devam ederken, şimdiden esporcular milyonlarca dolar kazanıyor. Pek çoğu 14-17 yaş aralığındaki esporcular, tüm dünyada yaklaşık 600 milyonluk bir seyirci kitlesi tarafından izleniyor. Yapılan araştırmalar, esporcular kadar onları takip eden izleyicilerin de sektörün gelişmesine önemli katkıları olduğunu ortaya koyuyor.

İlgili Makaleler

Geçmişte espor yalnızca bir hobi olarak görülürken, gamer olmak artık günümüzün gözde mesleklerinden biri sayılıyor. Gaming konusundaki yaklaşımıyla Türkiye’de esporun gelişmesinde öncü rol oynayan İncehesap.com’un geçtiğimiz Mayıs ayında düzenlediği PUBG DUO Turnuvası da espora ülkemizde gösterilen yoğun ilgiye ışık tutuyor. Bir ay boyunca devam eden ve 384 takımın katıldığı bu turnuvanın sadece final maçını 13 bin tekil izleyicinin takip etmişti.

Yeni Neslin Gözde Mesleği: Gamer

İncehesap.com’un verdiği bilgilere göre Alfa kuşağı, diğer nesillere oranla daha ufak yaşlarda teknolojiyle etkileşime girdiğinden gaming dünyası ve espor için en uygun nesil. İlk tanımını Avusturalyalı fütürist Mark McCrindle’ın yaptığı bu kuşak, 2010 ile 2030 yılları arasında doğanlardan oluşuyor. Bilgiye erişme gücü açısından diğer kuşaklara göre daha çok şanslı olduğu belirtilen Alfa’lar, hayatlarına entegre ettikleri tüm teknolojileri kişiselleştirebilme yeteneğiyle öne çıkıyor. Ekranlara bağlanma oranı daha yüksek olan, Z kuşağına göre çok daha dikkatli olduğu belirtilen Alfa kuşağı, iletişim kurarken yazmaktan çok, görsel ifadeleri ve ses kayıtlarını tercih ediyor.

Yeni gaming profesyonelleri geliyor

Türkiye’de gaming dünyası için şimdiden eleman yetiştirme hareketinin başladığına dikkat çeken Nurettin Erzen, İncehesap.com olarak düzenledikleri turnuvalar ve Gaming Geceleri ile esporcuları desteklemeye, yeni nesil oyuncuları sektöre kazandırmaya devam ettiklerini de söyledi. Erzen, “İncehesap olarak Türkiye’de gaming dünyası için profesyoneller yetiştirme hareketinin öncülüğünü üstleniyoruz. Espor organizasyonlarının yaygınlaşması, gaming alanında çalışacak başka mesleklerden profesyonellere olan ihtiyacı da doğuruyor. Yeni nesil gazeteciler, oyun yazılımı geliştiriciler, analistler gibi… Dolayısıyla gamer olmak, tek başına yükselen bir meslek olmakla kalmıyor, aynı zamanda yeni mesleklerin doğması ya da mevcutların dönüşmesine de yardımcı oluyor” dedi.

Yeni Neslin Gözde Mesleği: Gamer

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu