Tiktok Takipçi Satın Al

Yaşlanma ile Mücadele İçin Yeni Yöntem Nematodun Ömrünü Beş Kez Uzattı

Yaşlanma ile mücadele için yeni yöntem nematodun ömrünü beş kez uzatmayı başardı.

Nematod solucan hücrelerinin yaşlanma mekanizmasını değiştirmek ömrünü beş kat uzattı. Deney Bucking Yaşlanma Araştırma Enstitüsü ve Nanjing Üniversitesi’nden bilim adamları tarafından yapıldı ve bunların açıklaması Cell Reports’da yayınlandı.


Çalışma, C. elegans – genlerin bir kısmını insanlarla paylaşan ve kısa bir ömrü olan nematod solucanlarında yaşlanmayı kontrol eden iki ana hücresel yolun keşfine dayanmaktadır. Bu nedenle, genellikle hücrelerin yaşlanmasını yavaşlatmayı amaçlayan deneyler için bir model haline gelirler.

Yaşlanma ile Mücadele İçin Yeni Yöntem

Bu türün solucanlarının normal ömrü iki ila üç haftadır. Deney sırasında, araştırmacılar genetik olarak insülin sinyallerinin (IIS) ve TOR’un iletimini değiştirdiler – bunlar evrim sırasında insanlara iletilen “korunmuş” sinyallerdir.

Çalışmanın yazarları, IIS’nin iletim yollarındaki bir değişikliğin solucanın ömründe %100 ve TOR’un %30 oranında artışa yol açacağını öne sürdü. Bununla birlikte, deney beklenmedik sonuçlara yol açtı – C. elegans’ın ömrü %500 veya beş kat arttı.

Yaşlanma ile Mücadele İçin Yeni Yöntem Nematodun Ömrünü Beş Kez Uzattı

Araştırmacılar, gelecekte, aynı hücresel yollardaki değişikliklerin, insan yaşam beklentisinde 400-500 yıla kadar bir artışa yol açabileceğine inanıyorlar. Bununla birlikte, yeni yöntemin klinik araştırması hala çok uzaktır.

Daha önce, ABD geçirilen rapamisinin ilk klinik denemeler için yarışmacının biri “yaşlılık kürü.” Test yerel bir terapi olarak yapıldı: krem ​​şeklinde bir ilaç hasta gruplarından birinin ellerini bulaştı (diğeri plasebo verdi).

Birkaç ay sonra, ilk gruptaki hastaların ellerindeki cilt, hem dışarıdan hem de eski hücre sayısında daha genç hale geldi. Son olarak bilim ve uzay ile ilgili tüm güncel içeriklere bilim haberleri kategorisinden ulaşabilirsiniz.

:: Virgin Galactic, Turistler İçin İkinci Uzay Gemisini Tamamladı

 

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu