Tiktok Takipçi Satın Al

Yapay Zeka Yeni Mesleklerin Doğmasına Sebep Olacak

PwC, iş dünyasının liderlerinin karar alma sürecini kolaylaştırmak amacıyla Yapay Zekâ Öngörüleri 2018 raporunu hazırladı.

PwC’nin Yapay Zekâ Öngörüleri 2018 çalışmasına göre, çalışanların;

 • Yüzde 78’i; iş yüklerini dengelemeye yardımcı olacaksa bir yapay zekâ yöneticisi ile çalışmaya hevesli,
 • Yüzde 65’ine göre; yapay zekâ çalışanları monoton işlerden kurtaracak,
 • Yüzde 64’üne göre; yapay zekâ uygulamaları çalışanlara yeni iş fırsatları sunacak,
 • Yüze 50’si; bir projeyi daha verimli yönetmesine yardımcı olan bir yapay zekâ sistemini kullanmaya istekli.

Danışmanlık, denetim ve vergi hizmetleri şirketi PwC, iş dünyasının liderlerinin karar alma sürecini kolaylaştırmak amacıyla Yapay Zekâ Öngörüleri 2018 raporunu hazırladı.

Yapay zekâ alanında uzman bilim adamları, vizyonerler ve danışmanların tecrübelerinden faydalanarak PwC tarafından hazırlanan rapordaki 8 öngörü; yapay zekânın şirket organizasyonlarında nasıl bir yer bulacağına ve şirketlerin çalışanlarını bu konudaki yeniliklere nasıl hazırladıkları hakkında ilginç bilgiler içeriyor.

Rapora göre çalışanlar, doğru bir altyapı çalışmasıyla yeni dönemde sanılanın aksine işlerini kaybetmeyecek, üstelik yapay zekânın süreçlere entegrasyonuyla eskisine göre çok daha verimli çalışabilecekler.

[sp-related style=”dark” id=”29096″]

Yapay zekâ dendiğinde çoğu kişinin aklına ilk gelen, dünyanın en ünlü satranç ustasını yenebilen bir robot… Ancak yapay zekâya sahip robot tek başına hiçbir zaman yeterli değil, bir işe yaraması için karşısında onu programlayan veya kullanan bir insanın olması gerekiyor.  Geleceğin iş dünyasına da yön verecek olan bu kolektif yaklaşımla, çalışanların önemi giderek artacak. Kendini tekrarlayan bazı iş türlerinde insana ihtiyaç azalsa da, bu mesleklerin yerini alacak yeni iş kolları sayesinde, yapay zekâyla çalışma becerisine sahip çalışanların değeri artacak. Üstelik yapay zekâ entegrasyonuna bağlı olarak mevcut mesleklerdeki beceri ihtiyaçlarının değişimi ile yepyeni çalışma şekilleri ortaya çıkacak.

Rapora ilişkin PwC Türkiye Risk, Süreç ve Teknoloji Lideri Oktay Aktolun, “Yapay zekâ artık hayatımızda. Özellikle bu alandaki ilerlemelerin hızı göz önünde bulundurulduğunda, orta ve uzun vadede etkilerini şimdiden net olarak kestirebilmek kolay değil. Sıklıkla yapay zekâ ve robotların insanların işlerini ellerinden alacağı gündeme gelse de, bu teknolojilerle ortaya çıkacak fırsatları da göz ardı etmemek gerekiyor. Bu nedenle şirketlerin yapay zekâyı işleri ve çalışanları açısından tehdit yerine fırsata çevirebilmesi için çok geç olmadan bu alandaki gelişmeleri yakından takip etmesi, çalışanlarını ve çalışma ortamlarını yeni teknolojiler ışığında gözden geçirmesi şart.” dedi.

Yapay Zekâ Öngörüleri 2018 araştırmasının verilerine göre;

 1. Yapay zekâ önce çalışma ortamını etkileyecek.
 2. Yapay zekâ pratik uygulamalara dönüşerek daha fazla işe yaramaya başlayacak.
 3. Yapay zekâ veri analizi konusundaki soruları yanıtlamaya yardımcı olacak.
 4. Yapay zekânın ihtiyaç duyacağı yeteneklerin kimler olacağı sorusuna teknik uzmanlar değil işlevsel uzmanlar karar verecek.
 5. Yapay zekâ nedeniyle organizasyonlar siber saldırılara daha açık hale gelse de, bu siber savunmalarının güçleneceği anlamına da gelecek.
 6. Yapay zekânın verdiği kararların ardındaki nedenler daha anlaşılır hale gelecek.
 7. Ülkeler yapay zekânın dev araştırma pastasını paylaşmak üzere birbirleriyle yarışacaklar.
 8. Yapay zekânın sorumlu kullanımı ile ilgilenenler sadece teknoloji şirketleri değil, organizasyonların paydaşları da olacak.
Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu