Tiktok Takipçi Satın Al

Yapay Deri Geliştirme Konusunda Yeni Gelişme!

Bilim insanları yapay deri oluşturmak için morarma sürecini yeniden üretti.


İnsan derisindeki morluklar, künt bir cisimle uygulanan kuvvet nedeniyle belirli bir bölgedeki doku ve kasların yaralandığı veya hasar gördüğü zaman ortaya çıkar.

Bununla birlikte, örneğin bir inşaat alanı vurulduğunda, mühendisler hasarın boyutunu anlamak için malzemenin yüzeyinin her santimini incelemek zorundadır. Bu süreç, bilim adamlarının sonuçlarını Macromolecules dergisinde bildirerek yaptıkları malzemenin mekanosensitivitesini iyileştirerek basitleştirilebilir.

Yeni Gelişmeler Ortaya Çıktı

Yapay Deri Geliştirme Konusunda Yeni Gelişme!

Kimyasal yapıdaki bir değişikliğe bağlı olarak fiziksel uyarımla renk değiştiren, harici bir kuvvete tepki veren böyle bir molekül spiropiran vardır.

Beton veya silikon içerisine girdiğinde, renk değiştirerek çeşitli mekanik etkilere tepki verir. Güç, deformasyon ve çeşitli hasarlardan bahsediyoruz. Bununla birlikte, spiropiranın mekanosensitivitesi pratik kullanım için çok düşüktür. Örneğin silikon üzerine uygulandığında, renk ancak çok güçlü bir deformasyondan sonra değişir.

Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (KIST) Gelişmiş Kompozit Malzemeler Araştırma Merkezi’nden Dr.Jaeu Kim liderliğindeki bir bilim insanı ekibi, spiropiran’ın mekanik hassasiyetini giyilebilir sensörlerde ve yapay cilt olarak kullanılabilecek şekilde önemli ölçüde geliştirdi.

Önceden, moleküler yapısı sentezlendiği malzemeye göre değiştiriliyordu. KIST araştırmacıları farklı bir yol izledi.

 

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu