Yanan Hard Diskteki Veriler Nasıl Kurtarılır? - TeknoDiot.com

Yanan Hard Diskteki Veriler Nasıl Kurtarılır?

HARD DİSKİNİZ YANDIYSA BU HATALARDAN KAÇININ!

Kullanıcı hatalarıyla oluşan yada aniden gelişen bir felaket, önemli verilerin saklandığı hard disklere büyük zararlar veriyor. 

Bunlardan en ciddi hasarı yangınların oluşturduğunu dile getiren Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, yanan hard diskler için kullanıcıların asla yapmamaları gereken 4 hatayı sıralıyor.

Kullanıcı hatalarıyla oluşan yada aniden gelişen bir felaket, önemli verilerin saklandığı hard disklere büyük zararlar veriyor. Birçok verinin saklandığı hard disklerde en ciddi hasarın ise yangın gibi bir felaketin ardından yanan hard diskteki verilere ulaşamamak olduğunu belirten Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, kullanıcıların bu zor durumda yapmamaları gereken 4 hatayı sıralıyor.

Yanan Hard Diskteki Veriler Nasıl Kurtarılır?

1. Çalışmasını durdurun.

Öncelikle bir hard diskin yangın nedeniyle zarar görmesi durumunda, hard diskteki tüm işlemlerin durdurulması gerekiyor. Hard diski kullanmaya devam etmenin doğru olmadığını dile getiren Serap Günal, bazı kullanıcıların yanan hard disklerinin çalışıp çalışmadığını görmek için kullanmaya devam ettiklerini ancak bu eylemin hard diske ciddi zararlar verdiği için kesinlikle tavsiye edilmediğini belirtiyor.

2. Sallamayın, sökmeyin veya temizlemeyin.

Yangından dolayı zarar gören bir hard diski birçok kullanıcı sallamaya, sökmeye veya temizlemeye çalışıyor. Bunun nedeninin, kullanıcıların hard disk bileşenlerinin hala iyi olup olmadığını kontrol etmek istemeleri olduğunu belirten Serap Günal, hard disklerin oldukça hassas olduğunu, sağlıklı durumdayken bile sallamanın yada açmaya çalışmanın hard diske ciddi zararlar verdiğini söyleyerek bu hareketlerden kaçınılması gerektiğini dile getiriyor.

3. Kurulamaya çalışmayın.

Yanan hard disk için çoğu kullanıcı su dökerek çözüm arayabiliyor. Suyun sabit sürücüye zarar vermesi yüksek ihtimal iken ayrıca onu kurutmaya çalışmak hasarın ciddileşmesine sebep oluyor. Hard diskin kuruması, diskte değişikliklere neden olarak veri kurtarmanın zorlaşmasına neden oluyor. Yanan hard diske su dökülmüşse onu ıslak bırakmak en azından ikinci bir hata yapmanın önüne geçiriyor.

Göz atın:   iPhone’da NFC Açma Nasıl Yapılır?

4. Bilgisayardan çıkarmayın.

Yangının etkilerinin hard disk dışında tüm bilgisayara yayılmış olabileceğini hatırlatan Serap Günal, birçok kullanıcının sürücünün ana makineyle olan bağlantısını kesme eğiliminde olduğunu ve bunun verileri kurtarmada sorunlar yarattığını belirtiyor. Kullanıcıların hasar gören hard diski bilgisayardan çıkarmamaları önemli bir adım olarak görülüyor.

Yanan Hard Diskteki Veriler Nasıl Kurtarılır?

Yanan hard disklerden verilerin kurtarılamayacağını düşünen kullanıcıların öncelikle bu tarz hatalara düşmemesi gerektiğini belirten Serap Günal, alınacak profesyonel bir veri kurtarma hizmeti ile yanan hard diskler dahil tüm doğal afetlerden etkilenen hard disklerdeki verilerin kurtarılabileceğini dile getiriyor.

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu