Tiktok Takipçi Satın Al

Xiaomi 12 Serisi ve Yeni Ürünler Tanıtıldı

Lansmanda aynı zamanda yeni nesil premium akıllı telefonlar, AIoT cihazları ve MIUI 13 yer aldı.

Xiaomi, en son amiral gemisi ürünlerden oluşan Xiaomi 12 serisini Çin’de piyasaya sundu. Bu yeni seriden başlayarak, Xiaomi’nin amiral gemisi ürünlerinde artık iki farklı boyutta modeller yer alacak. En son Snapdragon® 8 Gen 1 çipsetiyle güçlendirilen Xiaomi 12 ve Xiaomi 12 Pro, sektör lideri DisplayMate A+ OLED ekranları ve güçlü görüntüleme özellikleriyle öne çıkıyor. Şirket, yeni Xiaomi 12 serisinin yanı sıra bağlantıyla ilgili yeniliklerini, AIoT portföyüne yeni katılan ürünleri ve MIUI 13’ü de piyasaya sundu.

Snapdragon 8 GEN 1 ile Amiral Gemisi Performansı

Xiaomi 12 ve Xiaomi 12 Pro, Armv9 mimarisine sahip Qualcomm’un bugüne kadarki en gelişmiş çipseti olma özelliğini taşıyan Snapdragon® 8 Gen 1 platformu ile yeni nesil bilgi işlem alanında çıtayı daha da yukarı taşıyor. Her iki cihazın grafik işleme açısından GPU yetenekleri yüzde 30, enerji verimliliği ise yüzde 25 oranında artırılmış. 7. nesil yapay zeka motoru ise bir önceki nesle göre 5 kata kadar daha iyi performans gösteriyor. 3 devreli ISP ise 18 bit veri işleme yeteneğiyle öne çıkıyor ve öncekine kıyasla 4096 kat daha fazla örnekleme kapasitesine sahip.


Her iki cihaz da 6400 Mbps’ye kadar aktarım hızını destekleyen LPDDR5 RAM ile donatılmış. Yeni nesil UFS 3.1’in yüksek depolama performansı sayesinde sıralı yazma hızı önceki seriye göre büyük oranda artarak saniyede 1450 MB gibi şaşırtıcı bir düzeye ulaşıyor.

Sorunsuz ve kararlı performans için Xiaomi 12, hafif ve kompakt bir gövdede soğutma için ekstra büyük 2600 mm² VC plakası ve ısıyı dağıtmak için 10000 mm² grafit içeren bir soğutma sistemine sahip. Ayrıca anten alanı da beyaz grafenle kaplanmış. Xiaomi 12 Pro, daha iyi soğutma performansı için 2900 mm² VC ve ısı dağıtımı için 3 büyük grafit plaka kullanıyor.

Çığır Açan Görüntüleme Yetenekleri

Xiaomi 12 Serisi, hızlı ve kararlı görüntüleme performansı için yakalama hızlarını büyük ölçüde artıran yeni hesaplama algoritmasıyla görüntüleme düzeyini en üst düzeye çıkarıyor. Xiaomi, iki yılı aşkın bir süredir görüntü işleme ve mimarisini yenilemeye devam ediyor ve heterojen paralel hesaplama özelliği, sürekli çekim aralığını büyük ölçüde kısaltıyor. Bu da seri çekim modunda çekim yaparken elde edilen deneyimi daha iyi hale getiriyor. Önemli ölçüde azaltılan deklanşör gecikmesi de hızlı ve duyarlı bir genel kamera deneyimi sunuyor.

Her iki cihaz da Xiaomi Cyberdog’dan elde edilen akıllı görsel izleme özelliğine sahip. Bu, cihazların sabit ve doğru odaklama için aynı anda insan gözü ve figürlerinin yanı sıra evcil hayvanları da tanımlayabileceği anlamına geliyor. Gelişmiş makine öğrenimi algoritması, sistemin şekil, açı veya renk değişikliği olsa dahi odaklanılan nesnenin özelliklerini hızla analiz etmesine olanak tanıyor. Hareket eden nesnelerin sorunsuz bir şekilde takip edilebilmesi için de cihaza yalnızca çift dokunmak yeterli.

Xiaomi 12, 1/1.56 inç sensör, 13MP ultra geniş açılı kamera ve 5MP telemakro kameraya sahip. Xiaomi 12 Pro’da ise her biri 50MP olan en son teknolojilerle geliştirilmiş üçlü kamera kurulumu bulunuyor. Cihazın ana kamerası Sony’nin 2.44μm 4’ü 1 arada piksel kullanan ultra geniş 1/1.28 inç IMX707 sensörüyle destekleniyor. Bu gelişmiş kamera kurulumu önceki nesle göre ışık yakalama yeteneğini yüzde 49 oranında artırıyor. Bu, Xiaomi’nin kendi Gece Modu algoritmasıyla bir araya geldiğinde aşırı düşük ışık senaryolarında daha iyi sonuç alınmasını ve daha hızlı çekim yapılabilmesine olanak tanıyor.

Diğer her iki kamera da 115° ultra geniş görüş açısı ve daha net portre çekimleri için 2 telefoto kamera özellikleriyle öne çıkan 50MP JN1 sensör kullanıyor. Yine her iki kamerada da bulunan Gece Modu, tüm odak uzaklıklarında düşük ışıkta en iyi sonucun elde edilmesini sağlıyor.

İki Farklı Boyutta Sektör Lideri Ekranlar

Xiaomi 12 ve Xiaomi 12 Pro, DisplayMate’ten şimdiye kadarki en yüksek ekran performansı derecesi olan A+ puanını alarak 15 Smartphone Display Performance (15 Akıllı Telefon Ekran Performansı) rekoruna ulaşma başarısını gösterdi.

Xiaomi 12, 2400×1080 çözünürlüğü, 1100 nit tepe parlaklığı, 16000 parlaklık seviyesi ayarı ve 120Hz yenileme hızı gibi özellikleriyle dikkat çeken 6,28 inç esnek OLED ekrana sahip. Xiaomi 12 aynı zamanda, TrueColor ekran ve profesyonel renk kalibrasyonu sayesinde 1,07 milyar rengin ekranda doğru bir şekilde temsil edilmesini sağlıyor.

Samsung E5 malzemesi, LTPO teknolojisi ve mikro lens teknolojisini kullanan 6,73 inç ikinci nesil, güç açısından verimli 2K ekrana sahip olan Xiaomi 12 Pro, enerji tasarrufunu akıllı bir şekilde artırıyor ve görüntü deneyimini en üst düzeye çıkarıyor. Sınıfının en iyi görüntü kalitesi için 3200×1440 çözünürlük ve ayrıntılı görüntü netliği sunuyor. Xiaomi 12 Pro, güçlü ışık altında dahi net görüntüleme olanağı tanıyan 1000 nit HBM desteğine sahip. Xiaomi 12 Pro, HDR videolarda 1500 nit tepe parlaklık ve şaşırtıcı kontrastın yanı sıra derinlemesine ayrıntılar ve tam siyah renklerle gerçeğe yakın görüntüler elde edilmesini sağlıyor. Her iki cihaz da HDR10+ ve Dolby Vision® desteği sayesinde muhteşem HDR görüntüleri ortaya koyuyor. Dolby Vision® sayesinde kullanıcılar, inanılmaz parlaklık, kontrast ve ayrıntılarla dolu renklerle desteklenen ultra canlı ekranın keyfini çıkarıyor. Modeller siyah, mavi, mor ve yeşil vegan deri seçenekleriyle satışa kullanıcaların beğenisine sunuldu.

Her İki Cihazda En İyi Ses Kalitesi İçin Tasarlandı

Hem Xiaomi 12 hem de Xiaomi 12 Pro üzerinde simetrik çift hoparlör bulunuyor. Xiaomi 12 Pro, özelleştirilmiş bir mid-woofer ve tweeter ile desteklenen yüksek frekans sürekliliği ile mükemmel ses deneyimi sağlayan bir frekans bölme şeması kullanıyor. Olağanüstü donanım ve profesyonelce ayarlanmış SOUND BY Harmon Kardon desteğine sahip olan cihazlar, üç boyutlu, canlı ve doğal bir ses deneyimi sunarak her ortam için ses kalitesini mükemmel hale getiriyor. Xiaomi 12 ve Xiaomi 12 Pro aynı zamanda Dolby Atmos® desteğine de sahip. Kullanıcılar bu sayede ayrıntılar, katmanlar ve gerçekçilikle dolu muhteşem ses kalitesini deneyimleyebiliyor. Kullanıcılar aynı zamanda kulaklıklar veya dahili hoparlörler aracılığıyla üç boyutlu ile Dolby Atmos® içeriğinin keyfini çıkarırken muhteşem ses deneyimi yaşıyor. En iyi amiral gemisi deneyimini sunmak için tasarlanan her iki cihaz da NFC ve IR blaster özellikleri ile tüm ihtiyaçlarını karşılayarak kullanıcıların rahat ve verimli bir gün geçirmelerini sağlıyor.

Kompakt Bir Gövdede 120w Şarj ve 4.500mah Pil

Xiaomi 12, tüm gün kullanım ve pil endişesinden uzak yaşamak için son derece kompakt bir gövde tasarımını ve büyük 4.500mAh pili bir araya getiriyor. Xiaomi 12 Pro ise sektörün ilk 120W tek hücreli 4.600mAh pil tasarımıyla öne çıkıyor. Bu tek hücreli pil, çift hücreli pillerle kıyaslandığında toplam boyutu artırmadan 400mAh ilave artırılmış kapasite sunuyor. Ayrıca Xiaomi, kendi Surge P1 entegre devresiyle hem yüksek çıkış hem de kapasiteyle ilgili sektör sorunlarına çözüm getirerek 100W’ın üzerinde şarj ile tek hücreli pil ihtiyacını karşılıyor.

MIUI 13 – Hızlı ve Kararlı

Çin’de yapılan lansmanda yeni akıllı telefonların yanı sıra MIUI 13 sürümü de tanıtıldı. Yeni MIUI 13, hızlı ve kararlı bir yazılım deneyimi sunuyor ve artık akıllı telefonların ve tabletlerin ötesinde akıllı saatler, hoparlörler ve TV’ler gibi AIoT cihazlarına da genişletiliyor ve bağlantı yeteneklerini iyileştiriyor.

Kararlılığı yaklaşık yüzde 52 oranında artırılan MIUI 13, genel olarak temel işlevleri geliştirmeye odaklanıyor. Yeni sistem, Xiaomi tarafından geliştirilen Odaklanmış Algoritmalar (Focused Algorithms), Atomize Bellek (Atomized Memory) ve Akıcı Depolama (Liquid Storage) gibi özelliklerle, yoğun kullanım sırasında çekirdek uygulamalar için bilgi işlem yeteneklerini optimize etmeye odaklanıyor. MIUI 13, Atomize Bellek ve Akıcı Depolama teknolojileriyle 36 aylık süre boyunca cihazın okuma ve yazma yeteneklerinin yüzde 5 oranında bozulmasını önlüyor ve azaltıyor. Bu, cihazların ömrünün uzamasını sağlıyor.

2021 yılının 3. çeyreği itibarıyla Xiaomi’nin IoT platformuna bağlı cihaz sayısı 400 milyonu aştı. MIUI 13, akıllı donanım portföyüyle sektöre öncülük ederken akıllı cihazlar arasında daha bağlantılı bir deneyim elde edilmesine yardımcı olacak Mi Smart Hub’ın beta sürümüyle birlikte geliyor. Mi Smart Hub, kullanıcıların müzik, ekran ve hatta uygulamalar gibi içerikleri birden fazla cihazda sorunsuz bir şekilde paylaşmalarına ve basit bir hareketle yakındaki cihazları bulabilmelerine olanak tanıyor.

MIUI 13, bağlantının yanı sıra daha fazla kişiselleştirme için önemli özellikler içeriyor. Yeni pencere öğeleri, dinamik duvar kağıtları ve daha fazlasıyla benzersiz bir işletim sistemi deneyimi sunuyor.

Xiaomi Watch S1 ve Xiaomi Buds 3

Xiaomi ayrıca yeni renkleriyle Xiaomi Watch S1, Xiaomi Buds 3 ve Xiaomi Buds 3 Pro olmak üzere üç yeni giyilebilir cihazını duyurdu.

Sürekli hareket halinde olan kullanıcıların şık, akıllı ve aktif bir yaşam tarzı sürmeleri için tasarlanan Xiaomi Watch S1, paslanmaz çelikten üretilen çerçevesi, safir cam ekranı ve rahat deri kayışıyla zarif bir görünüm veriyor. Cihazın kristal netliğindeki 1,43 inç büyük AMOLED dokunmatik ekranı, hareket halindeyken dahi mesajların, bildirimlerin, çağrıların ve uygulama kontrollerinin arasında kolayca gezinilebilmesini sağlayarak zamanı göstermekten çok daha fazlasını yapıyor. 117 adede kadar fitness modu ve 5ATM suya karşı dayanıklılık özelliklerinin yanı sıra kapsamlı sağlık bilgileri sunuyor. Tek bir şarjla 12 güne kadar düzenli kullanım ve 24 güne kadar bekleme süresi sağlıyor.

Xiaomi ayrıca, yeni TWS ürünü Xiaomi Buds 3’ü piyasaya sundu. Yeni ses ürünü, birinci sınıf dinleme için çift manyetikli dinamik sürücü ve Hi-Fi ses özellikleriyle öne çıkıyor. Ayrıca farklı senaryolar için 40 dB’ye kadar gürültü engelleme ve üç ANC moduna sahip. Tek bir şarjla 7 saate kadar, şarj özellikli kutusuyla 32 saate kadar toplam kullanım süresi sunuyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu