TeknoDiot.com
   
Image default
Anasayfa » Yazılım Haberleri » Windows Haberleri » Windows Format Sonrası Oluşan “windows.old” Dosyası Nasıl Silinir?

Windows Format Sonrası Oluşan “windows.old” Dosyası Nasıl Silinir?


Bilgisayarımıza format attıktan sonra bir önceki sistemden kalan eski dosyaları barındıran dosyasının nasıl silineceğini sizlere anlatıyoruz.

Bu dosya format attıktan sonra eski dosyalarınıza ulaşabilmeniz için yapılan bir dosya. Ancak bu dosyaya ihtiyaç duymuyorum veya çok yer kaplıyor diyorsanız silmeniz için gerekli çözümler aşağıda. Birçoğu kişinin bilgisayarına herhangi bir sebepten dolayı format attıktan sonra karşılaştığı windows.old dosyasını silme sorununu çok basit adımlarla sizlere elimden geldiği kadar anlatmaya çalışacağım.

DİSKİ TEMİZLEYEREK SİLME

 1. İlk olarak masaüstünde ki Bilgisayarım dosyasını açıyoruz. Karşımıza gelen pencerede bulunan Yerel Disk (C)’ye sağ tıklayarak özellikleri seçiyoruz.
  Windows Format Sonrası Oluşan "windows.old" Dosyası Nasıl Silinir?
 2. Daha sonra karşımıza gelen pencerede “Diski Temizle” seçeneğine tıklıyoruz.
  Windows Format Sonrası Oluşan "windows.old" Dosyası Nasıl Silinir?
 3. Birkaç dakika bekledikten sonra karşımıza yine bir pencere açılıyor ve bu pencerede “Sistem dosyalarını temizle” diyerek devam ediyoruz.
  Windows Format Sonrası Oluşan "windows.old" Dosyası Nasıl Silinir?
 4. Sistem dosyalarını temizle dedikten sonra 1-2 saniye beklemeniz gerekiyor. Bu işlem kısa sürüyor.
 5. Birkaç saniye bekledikten sonra ise karşımıza çıkan bu pencerede bulunan kutucukların hepsini seçerek “Tamam” seçeneğine tıklıyoruz.
  Windows Format Sonrası Oluşan "windows.old" Dosyası Nasıl Silinir?

Ve işlem bu kadar basit. Biraz zaman alsa da sorunu çözmüş olduk. Ancak şunu belirtmeliyim ki bu dosyaları sildiğiniz zaman geri getiremezsiniz. Silmeyi onayladığınız andan itibaren windows.old dosyası kalıcı olarak silinir. Ona göre lazım olabilecek dosyaları önceden kontrol etmenizi öneririm. İçinde önemli dosyalarınız olabilir. Resimleriniz, videolarınız vb şeyler olabilir. Aksi takdirde dosyaları sildikten sonra geri dönüşü olmayan bir yola girmiş oluyorsunuz.

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


İnternet Olmadan En İyi Üç Mesajlaşma Uygulaması!

Hüseyin Ceylan

AMP Nedir? Ne İşe Yarar?

Uğur Aydemir

Google Chrome’u İkiye Katlayan Tarayıcı: Firefox Quantum

Buğra Noyan

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.