Tiktok Takipçi Satın Al

Windows 10 Klavye Dili Nasıl Değiştirilir?

Bu makalemizde Windows 10’da klavye dili değiştirmeyi sizlere anlattık. Detaylar makalemizin ilerleyen paragraflarında…

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Microsoft’un en büyük ürünü olan Windows işletim sistemi dünyada en çok kullanılan işletim sistemidir. Neredeyse satılan bilgisayarların tamamında varsayılan işletim sistemi olarak gelen bu yazılım her ülkeye göre farklılıklar bulundurmaktadır. Özellikle yazım bakımından oldukça fazla farklılık bulunduran bu işletim sisteminde her bir ülkeye göre ayarlanabilir seçenekler bulunmaktadır. Bazen farkında olmadan hızlı bilgisayar kullanımından kaynaklı olarak bilgisayarınızın ayarlarını değiştirebilirsiniz.


Bunun için gerekli ayar penceresine giderek eski ayarlarınıza ya da tercih ettiğiniz yeni ayarlara geçiş yapabilirsiniz. Sık karşılaşılan ayarlama seçeneklerinden biri de klavye dili değiştirme problemidir. Örneğin ülkemizde alfabe 29 harfli olup x w gibi karakterleri barındırmazken ğ i gibi Avrupa dillerinde bulunmayan karakterleri bulundurur. İşte bu tür durumlarda klavye dilinin önemi ortaya çıkmaktadır. Bilgisayarınızda Windows 10 işletim sistemi yüklüyse ve klavyenin yazım dilini değiştirmek istiyorsanız aşağıdaki paragraftan bilgi alarak siz de kolayca probleminizi çözebilirsiniz.

Windows 10 Klavye Dili Nasıl Değiştirilir?

Windows 10 Klavye Dili Nasıl Değiştirilir?

Bilgisayarınızda yüklü olan işletim sistemi Windows 10 ise eğer klavye dili değiştirmek için şu adımları takip etmeniz gerekmektedir. İlk olarak klavyeniz de yer alan windows yani başlat tuşuna basın. Çıkan başlat menüsünde ayarlar yazarak ayarlar menü ekranını açın. Burada ayar kategorilerinin bulunduğu pencere gelecektir. Bu kısımda zaman ve dil seçeneğini seçin. Seçiminizden sonra bölge ve dil seçeneği ekranda belirecektir. Bu seçeneği tıklayın. Bölge kısmında ülkemizi seçebilir ve saat ayarını yapabilirsiniz. Ülkemiz için saat ayarı GMT +3 olarak seçilmesi gerekmektedir. Dil kısmına geldiğiniz zaman Windows görüntüleme dili Türkçe olacak şekilde ayarlayınız. Klavye dili için eğer Türkçe yoksa dil ekle butonuna basarak Türkçe Klavye Q seçeneğini seçerek dili değiştirebilirsiniz. F klavye kullanıcısı iseniz yine buradan aynı ayarı yapabilirsiniz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu