Tiktok Takipçi Satın Al

Windows 10’da Ekrana Cetvel Ekleme Nasıl Yapılır?

Windows 10 veya macOS kullanıyorsanız, hiçbir işletim sisteminde ekran ölçüm aracı yoktur. Peki Windows 10 kullanıcıları ekranlarına cetvel ekleme yapmak için nasıl bir yol izlemeli?

Ekrandaki öğeleri ölçmek için bir çözüm, bir ekran görüntüsü almak ve GIMP gibi cetvelleri destekleyen bir görüntü düzenleyicisine yapıştırmaktır. Bu sıkıcı ve ekrandaki öğeleri sık sık ölçmeniz gerekiyorsa, bu yeterli olmayacaktır.


creenRuler , ekrana bir cetvel ekleyen ücretsiz bir uygulamadır. Birden fazla cetvel eklemenize, cetvel için bir boyut ayarlamanıza, merkezi işaretlemenize, fare konumlarını işaretlemenize, cetvelleri en üste sabitlemenize, bir pencereyi ölçmenize ve çok daha fazlasını yapmanızı sağlar. Ayrıca ölçü birimi olarak santimetre (cm), İnç (inç), Nokta (pt) ve yüzdeleri destekler.

Windows 10 ekrana cetvel ekleme

ScreenRuler’ı indirin ve çalıştırın. Taşınabilir bir uygulamadır ve yüklenmesi gerekmez. Uygulama ayrıca ekrana birden çok cetvel eklediğiniz birden çok örneği de çalıştırabilir. Yalnızca bir cetvele ihtiyacınız varsa bir kez çalıştırın, ikinci bir cetvel almak için ikinci kez çalıştırın.

İşaretçiler eklemek için cetvelin opaklığını veya yönünü değiştirin, bir pencere ölçün veya cetvelin ortasını işaretleyin, sağ tıklayın. Cetveli özelleştirme seçeneklerini içeren bir menü göreceksiniz. Bir cetvel serbest elle yeniden boyutlandırılabilir; kenarlardan birini içeri veya dışarı sürüklemeniz yeterlidir.

Belirli bir uzunluk için bir cetvele ihtiyacınız varsa, ‘Uzunluğu ayarla’ seçeneğini belirleyin ve cetvele tam bir uzunluk verin. Ölçü birimini değiştirmek için, içerik menüsünde Piksel’i tıklayabilir veya bir cetvelin içerik menüsünden Ayarlar’ı seçebilirsiniz.

Windows 10'da Ekrana Cetvel Ekleme Nasıl Yapılır?

Her cetvelin kendi ayarları vardır, bu nedenle eklediğiniz yeni cetveller zaten açık olan bir cetvelin ayarlarını getirmez. Cetveller kaydedilemez, yani bir cetveli kapattığınızda (sağ tıklayın ve Çıkış’ı seçin), kaybolacak ve yeniden oluşturmanız gerekecektir. İşaretçilerin rengini özelleştirmek ve cetveldeki adım boyutunu değiştirmek için uygulamanın ayarlarına gidin.

ScreenRuler harika ama iki sınırlaması var; bir ekrana kilitlenemez. Bir cetvelin kenarını sürüklerseniz, sisteme bağlı diğer monitörlere sürüklenir. Cetveller de birbirlerinin farkında değillerdir, böylece onları otomatik olarak merkeze hizalayamazsınız. Bununla birlikte, hala Windows 10 için bulacağınız en iyi ekran cetvel uygulamalarından biri.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu