Tiktok Takipçi Satın Al

Windows 10 20H2 Sürümü Yayınlanmaya Neredeyse Hazır

En son Windows güncellemesi son aşamada, ancak bunu beklemenize gerek yok.

Windows 10 20H2 güncellemesinin ne zaman çıkacağı bilinmiyor. Kullanıcılara sunulmak üzere olduğuna dair ipuçları mevcut.

Windows 10 20H2 güncellemesi, yeni Edge tarayıcısının büyük bir lansmanı da dahil olmak üzere birkaç önemli eklenti sunacak.


Microsoft, Windows Insider Blogunda Windows 10 20H2 güncellemesinin “Sürüm Önizleme Kanalına” girdiğini belirterek duyuruyu yaptı. Bu kanal, Windows 10’un ana dalı olmasa da, güncelleme çıkmadan önce “son durak” olarak kabul edilir.

Aslında güncelleme yayınlanmaya o kadar yakın ki Microsoft bunu resmi olarak “Ekim 2020 güncellemesi” olarak adlandırdı. Microsoft geçmişte adlandırılmış güncellemeler için son tarihi kaçırmış olsa da, bize güncellemenin tamamlanmasına ne kadar yakın olduğunu söylüyor.

Ancak, güncellemeye hemen bir dönüş vermek istiyorsanız, bunu Windows Insider kanalına katılarak yapabilirsiniz. Bu güncelleme Sürüm Önizleme Kanalında mevcut olduğundan, sisteminizi etkileyen büyük veya feci hatalardan korkmadan indirebilirsiniz.

Windows 10 20H2 Güncellemesi Neler Sunuyor?

Bunların hepsi iyi ve güzel, ancak bu güncellemede aslında ne var? Çok büyük olmasa da, Windows 10 için önemli bir dönüm noktasına sahiptir.

En büyük değişiklik, Microsoft Edge’in kaldırılmasının zorlaşmasıdır. Bunun nedeni, Microsoft’un tarayıcının yeni Chromium sürümünü bu güncellemeyle kullanıma sunmasıdır. Güncelleme, yeni Edge tarayıcısını işletim sisteminin temel bir parçası haline getiriyor ve bu nedenle kaldırılması zor olacak.

Bunun yanı sıra, güncelleme daha şık bir Başlat menüsü kullanıcı arayüzü ve programların yanı sıra ALT-TAB’ı Edge sekmelerine de getirecek. Ne yazık ki, yeni ALT-TAB özelliği Chrome veya Firefox sekmelerinde çalışmayacaktır.

Windows’un bu sürümünde, Denetim Masası’nda yer alan klasik “Sistem” sayfası ortadan kaldırıldı. Açmaya çalıştığınızda artık yeni Ayarlar uygulamasındaki Hakkında sayfasına yönlendirileceksiniz.

Denetim Masası’nda bulunan tüm bilgiler, Ayarlar uygulamasında mevcut. Ayrıca tüm metni panonuza kopyalamak için kullanışlı bir “Kopyala” düğmesi bulunurken sayfanın alt kısmında BitLocker ayarları ve Aygıt Yöneticisi gibi gelişmiş sistem ayarlarını açmak için butonlar bulunacak.

Windows 10 20H2 Sürümü Yayınlanmaya Neredeyse Hazır

Bu, Microsoft’un Denetim Masası’nı aşamalı olarak kaldırılma planlarının başka bir adımı. Denetim Masası yakın zamanda ortadan kalkmayacak ancak yavaş yavaş buradaki her şey Ayarlar uygulamasına taşınacak.

Başlat menüsü artık mevcut temaya daha duyarlı halde ve uyumlu görünecek. Arka plan döşemeleri, kullandığınız Windows 10 temasına (açık veya koyu) uyum sağlayacak. Bu görsel değişikliklerin yanı sıra Windows 10’un uygulama simgeleri de Başlat menüsünde artık daha iyi görünecek.

Yeni Değişiklikler Beraberinde Geliyor

Güncelleme ana şubeye henüz ulaşmamış olsa da neredeyse bitti. Microsoft, “Sürüm Önizleme Kanalına” girmesi nedeniyle, güncellemenin yayınlanması için son aşamada olduğuna inanıyor.

Yine de, beklemek istemiyorsan, zorunda değilsin. Windows Insider programına atlayın ve bugün (nispeten) kararlı bir yazılım indirin.

Bazı insanlar yeni Edge’in zorunlu olarak dahil edilmesinden yakınıyor olsa da, bu tamamen kötü bir haber değil. Edge’in eski sürümüne karşı test ettiğimizde, yeni Chromium tabanı tamamen kazandı.

Windows 10 20H2 Sürümü Yayınlanmaya Neredeyse Hazır

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu