Tiktok Takipçi Satın Al

WD Black D30 İnceleme: Performans ve Şık Tasarım Bir Arada

WD Black D30 taşınabilir SSD incelememiz şimdi yayında!

Her yeni gelen güncellemeyle oyunların boyutunun daha da büyümesiyle, yakın gelecekte yeni nesil konsolunuza biraz ekstra depolama alanı eklemek gerekebilir. WD Black D30 taşınabilir SSD incelememiz yayında!

Western Digital’in en yenilerinden biri olan WD Black D30 SSD Game Drive modeli ile birlikte daha iyi bir performans alabileceksiniz. Bu videomuzun konuğu da WD Black D30 SSD sürücüsü oluyor.


WD Black, Western Digital’in oyun odaklı SSD sürücüsüdür. PlayStation, Xbox, PC ve dizüstü bilgisayarlar için kullanılabilecek bir modeldir. Yeni WD_Black, özel NVMe SSD sürücülerine sahiptir.

WD Black D30, Playstation, Xbox One, Series X|S veya PC’de kullanım için biçimlendirilebilir. Bu, onu Seagate’in yalnızca yeni Xbox konsollarında kullanılabilen özel Xbox Series X|S genişletme kartından ayırır.

WD Black D30 İnceleme: Performans ve Şık Tasarım Bir Arada

WD Black D30 Neler Sunuyor?

WD Black‘in serisi oldukça harika bir tasarıma ev sahipliği yapıyor. Askeri tarzdaki çizgiler ve sağlam görünümlü mat siyah gövdesiyle dikkat çekiyor. Biz ilk gördüğümüzde bir konteynerı anımsattığını söyleyebiliriz. Dış tasarımı tamamen siyah olması da ayrı bir hava katmış durumda.

WD Black, D30 Game Drive’ın kutu üzerinde de belirtildiği gibi 900MB/s’ye varan hızlar sunabileceğini iddia ediyor. Ancak bu hızlara ulaşmak için USB 3.2 Gen 1 veya Gen2 üzerinden bağlanmanız gerekecek. Bizde daha iyi bir test sonucu elde etmek adına. Hem USB 3.0 hem de USB 3.2 Gen1 üzerinden yaptığımız testlerde aradaki fark gerçek anlamda çok.

Test olarak ATTO Disk Benchmark, CrystalDiskMark ve SSD-Z yazılımlarını kullandığımızı belirtelim. Test sonuçlarına ise hem videoda hem de aşağıdan ulaşabilirsiniz.

WD Black D30 İnceleme: Performans ve Şık Tasarım Bir Arada

ACT Disk Karşılaştırması

WD Black D30 İnceleme: Performans ve Şık Tasarım Bir Arada

CrystalDiskMark

WD Black D30 İnceleme: Performans ve Şık Tasarım Bir Arada

SSD-Z

WD Black D30 İnceleme: Performans ve Şık Tasarım Bir Arada

USB 3.0 ile ortalama 446MB/s okuma ve 404MB/s yazma hızlarına çıkarken. USB 3.2 Gen 1 aracılığıyla farkını ortaya koyarak 900MB/s ortalamasını yakalayabildik. Video içerisinde de yer verdiğimiz CS:GO oyununu kopyalama ve yedekleme işlemlerini de detaylıca görebilirsiniz.

WD Black D30 SSD modeli, PC ve konsol oyuncuları için bir depolama aygıtı işlevi görmenin ötesinde bir performans canavarıdır. Tasarım ve performans konusunun yanı sıra sağlamlık konusunda da dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Fiyat bakımından bazı kullanıcıları zorlasa da normal şartlarda farklı rakipleri ile yarışır derecededir.

WD_Black D30, 500 GB, 1 TB ve 2 TB depolama alanı sunan versiyonları da mevcuttur ve estetik yapısı ile daha ağır, daha hacimli tasarımlara sahip diğer SSD sürücüler kadar sağlam veya korumalı hissetirmese de genel yapı olarak kalite hissiyatı sunuyor.

WD Black D30 İnceleme: Performans ve Şık Tasarım Bir Arada

Konsol kullanıcıları için WD Black D30, PS4 ve Xbox One oyunlarının doğrudan cihazdan oynatılmasına izin veriyor; bu, özellikle hem önceki hem de şimdiki yeni nesil oyunlar arasında gelip giden oyuncular için çok önemli bir özelliktir. Konsol depolama, kullanıcılar arasında önemli konudur ve halihazırda seçtikleri cihazlarının depolama limitlerini aşmaya çalışan birçok mevcut konsol sahibi, WD Black D30 modeli ile hızlı, verimli performans ve esneklik sağlama konusunda takdire şayandır.

WD Black D30 İnceleme: Performans ve Şık Tasarım Bir Arada

Performans açısından, WD Black D30, oyunlar için iyi başlatma hızları ve ürünün daha yüksek fiyatlı sürümlerinde daha fazla depolama alanı yer alıyor. Ayrıca, SSD’yi konsollarıyla kullanmayı planlayanların USB kablosunu mümkün olan en kısa sürede yükseltmek isteyebileceklerini belirtmekte fayda var. Bu oldukça kısa ve belirli bir eğlence alanının kurulumu göz önüne alındığında sınırlayıcı. Kısa kablo olması oyuncular için kötü bir durumdur. İlerleyen zamanlarda bu konuda sorun yaşayabilir ve yeni daha uzun kablo ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Bu kesinlikle bir anlaşma bozucu değildir ve birçok konsol kurulumunun doğası göz önüne alındığında, depolandığı her yerde bir konsolun yanına kolayca yerleştirilebilir, ancak kesinlikle sınırlı fiziksel alana sahip tüketiciler veya zaten çok fazla esnekliğe sahip olmayan kurulumlar talep eden tüketiciler için dikkate alınması gereken bir şeydir.

WD Black D30 İnceleme: Performans ve Şık Tasarım Bir Arada

Sonuç olarak, WD Black D30, özellikle fiyatlarına göre çok daha fazla değer sunan 1 TB ve 2 TB modellerinde herkes için sağlam bir seçimdir. PS5 ve Xbox Series X/S teknolojisinin doğası gereği biraz sınırlı olsa da, PS4/Xbox One oyunlarını mevcut nesil konsollarda oynamak ve depolamak için harika bir yol ve PC’de de ortalamanın üzerinde performans gösteriyor. Şimdi WD Black D30 SSD inceleme videosu yayında!

Puanlama

Tasarım - 9.6
Özellik - 9.1
Performans ve Hız - 8.5
Cihaz Desteği - 10

9.3

Western Digital'in en yenilerinden biri olan WD Black D30 SSD Game Drive modeli ile birlikte daha iyi bir performans alabileceksiniz.

User Rating: 4.25 ( 1 votes)
Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu