Tiktok Takipçi Satın Al

VPN Sunucusu Nasıl Kurulur?

Sanal Özel Ağ (VPN), başka bir ağ üzerinden internete bağlanabilmenize olanak tanıyan, internet trafiğinizi şifreleyerek online kimliğinizi koruyan sistemlerdir.


Her ne kadar ücretsiz VPN’ler basit kullanım için yeterli olsa da ücretsiz VPN kullanmak çoğu zaman güvenli değildir. Diğer yandan, ücretli VPN servisleri her bütçeye uygun değildir.

Neden VPN Sunucusu Kurmak İsteyebilirsiniz?

VPN kullandığınızda, trafiğiniz şifreli bir tünel üzerinden VPN şirketine ait bir sunucuya yönlendirilir. Bu, internet servis sağlayıcısının veya herhangi birinin web trafiğinizi izleyemeyeceği anlamına gelir. Ancak, bu durum VPN şirketinin sizi izleyebilmesine olanak tanır. Bu yüzden, güvenliğine düşkün olan kullanıcılar kendi VPN sunucusunu kurmak isteyebilirler.

Nasıl VPN Kurulur?

Kendi VPN sunucusunu kurmak isteyen kullanıcılar, Linode veya benzer bir bulut tabanlı altyapı sağlayıcılarından bir sunucu kiralayarak kendi VPN sunucusunu kurabilir. Kiralama ücreti ayda 5 dolardan başlayan bu sunucularda, VPN oluşturmak için fazla bir teknik bilgiye ihtiyaç duyulmamaktadır. Sunucu kurulumu esnasında sağlayıcının uygulama marketinde yer alan OpenVPN veya WireGuard yazılımlarını seçerek kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Eğer, seçmiş olduğunuz sağlayıcının uygulama marketinde, tek tıklama ile yükleme seçeneği yer almıyorsa, kendi VPN sunucunu kur makalesini inceleyebilirsiniz. Bu makalede DigitalOcean veya bir başka sağlayıcı için gereken tüm adımları öğrenebilir, kısa sürede bu adımları uygulayabilirsiniz.

VPN Sunucusu Nasıl Kurulur?

OpenVPN Nedir?

OpenVPN, 2001 yılından beri geliştirilen, OpenSSL kütüphanesi aracılığıyla şifreleme yapan, açık kaynaklı ve güvenli sanal özel ağ sistemidir.

Birçok güvenlik ve kontrol özelliğini içeren OpenVPN’in Android ve iOS uygulamaları yer almaktadır.

WireGuard Nedir?

OpenVPN’den daha iyi performansı hedefleyen WireGuard, 2020’den beri geliştirilen bir başka açık kaynaklı VPN sistemidir. Basit ve etkili bir VPN sistemi sunmayı hedefleyen WireGuard, birçok kullanıcıya göre OpenVPN’den daha iyi bir VPN deneyimi sağlamaktadır.

Sonuç

Her ne kadar ücretli ve ücretsiz VPN servisleri birçok kullanıcının ihtiyaçlarını karşılaşa da, güvenliğine düşkün olan kullanıcılar kendi VPN sunucularını kurmak isteyebilir. Aynı zamanda birçok bütçe için daha uygun olan bu yöntemle, kendinize iyi bir VPN deneyimi sağlayabilirsiniz. Bu deneyimi sağlamak için, kiralayacağınız bir sunucuya OpenVPN veya WireGuard kurulumu yapabilirsiniz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu