TeknoDiot
     
     
     

Volkswagen Golf 45 Yaşında

Volkswagen Golf 45 Yaşında

Volkswagen, Avrupa’nın en başarılı otomobili Golf’ü, 45 yıl önce üretmeye başladı. Markanın başarısında önemli bir rol oynayan ikon model, bugüne kadar 35 milyon adetten fazla satış rakamına ulaştı.

Avrupa’nın en başarılı otomobili Golf, 45 yaşına bastı. İlk olarak, 29 Mart 1974’te Wolfsburg’da yer alan Volkswagen fabrikasında markanın en çok satan modeli olacak olan Golf’ün üretimine resmî olarak başlandı.

O günlerde Volkswagen’deki hiç kimse efsanevi Beetle’ın halefi bu otomobilin dünyanın dört bir tarafında 35 milyondan fazla satacağını ve günümüzde de satmaya devam edeceğini tahmin etmiyordu. Matematiksel olarak ele alırsak, modelin 45 yıl önce üretime geçmesinden itibaren, kesintisiz her gün, her 41 saniyede dünyanın herhangi bir yerinde bir kişi yeni bir Golf sipariş etti. Bu da yılda yaklaşık olarak 780 bin otomobil gibi bir ortalamaya denk geliyor.

Golf modelinin markanın kalbinde konumlandığını belirten Volkswagen Faaliyet Genel Müdürü Ralf Brandstätter, “Teknolojiye başka hiçbir otomobilin olmadığı kadar bağlı olan Golf, güvenlik teknolojisini ilk defa milyonlarca insan için maddi anlamda erişilebilir kıldı. Bu özelliği sayesinde bütün bir nesil üzerinde etki bıraktı. Golf, 7 nesildir Volkswagen’in marka olarak gelişerek dünyanın en önemli otomotiv üreticilerinden biri olmasına katkıda bulunmuştur” dedi.

:: Ford, 16 Elektrikli Otomobil Modellerini Duyurdu

Volkswagen Golf 45 Yaşında

Golf, küresel piyasada sınıflandırma kalıplarına meydan okuyan kompakt modellerden biri olarak Volkswagen markasının temel direklerinden biri olmayı sürdürecek. Golf son teknoloji sürüş destek sistemleri, güvenlik teknolojileri ve kullanıcı dostu Bilgi-Eğlence sistemleriyle otomotivin geleceğine yön veren itici bir güç olmaya devam edecek.

Golf, Türkiye’de 1998 yılından günümüze kadar 184 bin 315 adet satarak Volkswagen markasının Türkiye’de imajının güçlü olmasında en büyük etkiye sahip modellerin başında geliyor. Türkiye’de de son 6 senedir segmentinin en çok satan modeli olarak liderliği elinde bulunduruyor.

Golf I’in doğuşuna ilişkin önemli veriler:

  • 29 Mart 1974: İlk Golf, montaj hattından çıktı.
  • 8 Temmuz 1974: Golf, Volkswagen showroomlarında yerini aldı.
  • Tasarım: 3 kapılı ve 5 kapılı Hatchback gövde tipi
  • İç mekan: Beş koltuk, 300 litre bagaj hacmi, katlanabilir arka koltuklar
  • Motor seçenekleri: 1,1 lt 50 PS dört silindirli benzinli motor; 1,5 lt 70 PS dört silindirli benzinli motor
  • Güç aktarımı ve şanzıman seçenekleri: Önden çekiş, dört vitesli manuel şanzıman, üç vitesli otomatik şanzıman
  • Maksimum sürat: 140 km/sa (50 PS, manuel şanzıman); 160 km/sa (70 PS, manuel şanzıman)

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


Land Rover’ın Nisan 2019 Detayları

Uğur Aydemir

Sonunda Rolls-Royce Cullinan Türkiye’de

Buğra Noyan

En Sorunsuz Otomobil Markası Hyundai

Uğur Aydemir

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.