Tiktok Takipçi Satın Al

Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi

Riot Games’in yeni FPS oyunu Valorant hakkında tüm detaylara bu makalemizden ulaşabilirsiniz. Geniş çaplı Valorant rehberi sizlerle!


Valorant PC’de oynanan 5’e 5, rekabetçi, karakter tabanlı bir birinci şahıs nişancılık oyunu. Keskin becerinin, büyük risklerin, ölümcül oynanışın ve bireysel başarı anlarının öne çıktığı Valorant, yaratıcı oyun tarzlarını ödüllendiriyor. Bu içeriğimiz de Valorant hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Oyunda oyuncular, karşılaşma boyunca oynayacakları ajanı kilitledikten sonra saldıranların savunuculara karşı olduğu 24 turda mücadele ederek kazanmaya çalışıyor.

Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi

Valorant’ta nişancılık büyük önem taşıyor ve Riot Games tüm oyuncular için ücretsiz 128-tick sunucular, dünya çapında birçok büyük şehirdeki oyuncuların 35 ms ping’in altında oynamasını hedefleyen global veri merkezleri, keskin vuruşları işleyebilmesi için özel olarak üretilmiş bir ağ programlaması (netcode) ve özel bir anti-cheat (hile karşıtlığı) sistemiyle yüksek duyarlılığa sahip bir oyun deneyimi sağlamaya kendini tamamen adamış durumda. Valorant’da nişancılık hassas, belirleyici ve ölümcül. Zafere ulaşmak yalnızca gösterilen beceri ve kullanılan stratejiye bağlı.

Yakın gelecekteki Dünya’da geçen Valorant’da tamamı gerçek bölgelerden ve kültürlerden olan global bir ajan kadrosundan seçimini yapacaksın. Ajanların her biri bilgi toplamak, konum güçlendirmek, düşman istihbaratına karşı gözcülük yapmak, savunulan noktalara sızmak, alan kontrolü ve dahası için kendilerine has taktiksel yeteneklere sahip. Bu yetenekler, doğru atışı yapabilmen için oyuncuya özgün taktiksel fırsatlar sağlayacak. İşte geniş çaplı Valorant rehberi sizlerle!

Valorant’ta Gelecek Yenilikler

Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi

Yeni Harita: ASCENT

 • Yüksek kaliteli, “standart” bir taktiksel harita oluşturmak ve bu haritaya iki tarafı da vurmaya olanak sağlayan bir “orta alan” yerleştirmek. Bunu, üzerine inşa edeceğimiz temel olarak belirlendi.
 • Çatışmaya Yönelik Özellikler: Ortası açık 3 kara parçası, kapatılıp açılabilen ve hasar alınca parçalanan kapılar.

Yeni Ajan: REYNA

Meksika’nın kalbinden kopup gelen Reyna, teke tek çatışmalarda düşmanını ezer ve aldığı her skorla daha da coşar. Yapabilecekleri tamamen saf beceri gerektirir ve onu ciddi şekilde performansa dayalı kılar.

 • AZLET – Ölmüş bir düşmanın ruh küresini tüketerek kısa süreliğine hasar görmez ve görünmez hale gel.
 • SÖMÜR – Yakınlardaki bir ruh küresini tüket ve kısa süreliğine hızla can yenile.
 • KEM GÖZ – Yok edilebilir, ruhtan bir küre kuşan. Göz, ona bakan tüm düşmanların uzağı görmesini engeller.
 • İMPARATORİÇE – Kana susamış bir hale bürün. Bu haldeyken Seri Atış özelliği kazanır ve düşmanları daha rahat görürsün. Birini öldürdüğünde yeteneğin süresi sıfırlanır.

Yeni Oyun Modu: Spike’a Hücum (Beta)

 • Karşılaşmalar yaklaşık 8-12 dakika arası sürer.
 • Spike’ı yerleştir! Bu modun farkı, saldıran taraftaki herkeste bir Spike olması!
 • Daha kısa tur öncesi ve tur süreleri; 7 turluk karşılaşmalar
 • 3 turun sonunda Saldıran ve Savunan taraflar değişir.
 • Tüm oyuncular rasgele verilen, birbirinin aynı silahlarla başlar.
 • Her turda temel yetenekler bedelsiz açılır.
 • Öldürmeler ve ölümler için 2 ulti puanı kazanırsın.
 • Her turda 3-5 tane özel güçlendirme küresi haritanın rasgele yerlerinde belirir.
  • Bu güç küreleri hız takviyesi, silah yükseltmesi veya ilave hasar gibi avantajlar kazandırabilir.

Savaş Bileti

Valorant Savaş Bileti, oyun oynayarak ilerleyebileceğin bir yol ve açabileceğin kozmetik ödüller sunacak. Ücretli yolun yanı sıra herkese açık bir adet bedelsiz yol da olacak. Tercihe bağlı ve ilave özellik olarak tasarlanan her şey, oyunu oynanışa etki etmeden kişiselleştirebilmen için.

Valorant Temel Özellikleri

Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi
Keskin Nişancılık: İyi nişan alan bir oyuncunun elindeki herhangi bir silah, elleri titreyen dürbünlü bir keskin nişancı tüfeğini her zaman yener. VALORANT’ta savaşlar milisaniyeler içinde bitebilir; çoğu kafadan öldürme anlık gerçekleştiği ve çoğu tüfek 3-4 mermiyle öldürdüğü için ölüm zamanları kısayken geri tepme de hata affetmez. Yani her atış önemli.

Silahlar: Ajanların tamamı, turdan tura belirlenen ekonomik sistem üzerinden tüm silahlara erişebilir ve onları satın alabilir. Silahlardaki geri tepme kontrolü ve durumsal konumlanma, hem stratejik değer hem de derinlemesine ustalaşma imkânı sağlıyor.

Ajanlar: Yetenekler, taktiksel bilgi akışı ve stratejik destek sağlayarak nişancılığın önüne geçmeden, ona eşlik etmeleri için tasarlandı. Her bir ajan, farklı durumlara yaklaşımını etkileyecek özel bir yetenek setine sahip.

Haritalar: Oyundaki her bir harita, geniş ölçekte çeşitli stratejileri ve takım kompozisyonlarını destekleyerek binlerce saatlik oynama ve ustalaşma imkânı sunacak şekilde tasarlandı.

Dünya: Valorant’ta, dünyanın farklı köşelerinden gelmiş savaşa hazır ajanlardan oluşan doğaüstü bir ekip, yıkıcı ve dünyayı değiştirebilecek denli geniş çaplı, varoluşsal bir tehditle çarpışıyor.

Valorant Teknolojisi

Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi

Riot Games tüm oyuncular için ücretsiz 128-tick sunucular, dünya çapında birçok büyük şehirdeki oyuncuların 35 ms ping’in altında oynamasını hedefleyen global veri merkezleri, keskin vuruşları işleyebilmesi için özel olarak üretilmiş bir ağ programlaması (netcode) ve özel bir anti-cheat (hile karşıtlığı) sistemiyle yüksek duyarlılığa sahip bir oyun deneyimi sağlamaya kendini tamamen adamış durumda. Valorant’ta nişancılık hassas, belirleyici ve ölümcül. Zafere ulaşmak yalnızca gösterilen beceri ve kullanılan stratejiye bağlı.

Oyun Sunucuları

 • Herkes için, ücretsiz, özel tahsis edilmiş 128-tick sunucular – VALORANT sunucuları ayrıca, örnek hızını arttırarak (upsampling) tüm oyuncu hareketlerini 128 FPS’ye çekebilecek; yani rakibin zayıf internet bağlantısı sebebiyle lag yaşasa bile, VALORANT sunucuları onun hareketini de otomatik olarak akıcı bir 128 FPS’ye taşıyacak.
 • Global düzeyde oyuncuların en az %70’ine 35 milisaniyeden düşük ping – Riot Games 2014 yılında oyuncuları Riot Games ağına olabilecek en hızlı şekilde aktarmak için internet hizmet sağlayıcılarıyla denklik düzenlemeleri konusunda birlikte çalışmaya başlamıştı (“Riot Direct”). Riot Direct bugün VALORANT oyuncuları için ana taşıyıcılardan oluşan global bir ağa sahip ve dünyada 35 şehirde bulunma noktaları (PoP) var. Gelinen nokta şu: Dünya çapında oyuncuların en az %70’i için 35’ten düşük (çoğu büyük şehirde daha da az) ping, bozuk yönlendirmeleri tamir edebilme becerisi, tıkalı güzergâhlarda yük dengeleme ve gelecekte daha da çok oyuncuya hizmet verebilmek için yeni devreler ekleme (yani talep olan yerde bu %70 sayısı artacak) konusunda kararlı bir Riot Games.

Yukarıda anlatılanların hepsi, “Peeker’s Advantage (Dikiz Avantajı)” olarak bilinen ve nişancılık oyunlarında sık rastlanan bir teknik güçlük sonucunda, zayıf ya da düşük kalitede internet ve sunucu problemleri yüzünden saldıran oyuncunun savunan oyuncuyu o oyuncu daha tepki bile veremeden önce görebilmesi (ve ateş edebilmesi) durumuna karşı verdiğimiz mücadeleyi yansıtıyor.

Valorant pikseli pikseline mükemmel, yüksek duyarlılığa sahip oynanıştan daha azını kabul etmiyor ve Riot Games de bunu sağlamak için sahip olduğu üst düzey teknik deneyimi masaya koymakta kararlı.

Valorant Sistem Gereksinimleri

Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi

Önerilen sistem gereksinimleri – 60FPS

 • İşlemci: Intel i3-4150
 • Ekran kartı: Geforce GT730

Maksimum sistem gereksinimleri – 144FPS

 • İşlemci: Intel Core i5-4460 3.2GHz
 • Ekran kartı: GTX 1050 Ti

Minimum sistem gereksinimleri – 30 FPS

 • İşlemci: Intel i3-370M
 • Ekran kartı: Intel HD 3000

PC donanım önerileri:

 • Windows 7/8/10 64 bit
 • 4GB RAM
 • 1GB VRAM
[penci_related_posts dis_pview=”yes” dis_pdate=”no” title=”İLGİLİ İÇERİKLER” background=”” border=”” thumbright=”no” number=”4″ style=”grid” align=”none” withids=”88981,87004,85370,84860″ displayby=”recent_posts” orderby=”rand”]

Valorant Ajanları

Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi
Valorant, savaşa hazır on bir tane ajanla çıkış yapacak. İşte o Valorant ajanlar;

Phoenix (Birleşik Krallık)

Yıldızlardan aldığı gücü dövüş stilinin her noktasına yansıtan Phoenix, savaş alanını alevlerle ve patlamalarla aydınlatır. Arkasında destek olsun olmasın, bildiği gibi savaşmak için ileri atılacağından şüphen olmasın.

 • Yakar Top – Yere temas ettiğinde ya da bir gecikmenin ardından patlayan bir alev topu fırlat. Alev bölgesi seni iyileştirir, düşmanlara hasar verir.
 • Ateşten Duvar – Görüşü engelleyen ve içinden geçen herkese hasar veren bir ateş duvarı gönder. Kullanım sırasında sağ fare tuşunu basılı tutup dönerek ateş duvarını bükebilirsin.
 • Falso – Kısa bir gecikmenin ardından kavisli ve parlak ışık şeklinde seri atış yapan bir işaret fişeği at. Patlamaya bakan tüm oyuncular bir süre kör olur. Sol fare tuşu sola, sağ fare tuşu sağa doğru kavis verir.
 • Yakardöner – Bulunduğun konumu işaretle. Yetenek süresinde ölürsen veya yeteneğin süresi dolduğunda, işaretlenen konumda dolu canla hayata dönersin.

Jett (Kore)

Jett’in çevik ve darbelerden kaçmaya dayalı dövüş tarzı, başkalarının alamadığı riskleri almasını sağlar. Her çatışmada üstünlüğünü belli eder ve rakipleri daha nerede olduğunu anlamadan onları kesip biçmeye başlar.

 • Duman Bulutu – Çarptığı yerde görüşü kısıtlayan bir sis bulutu gönder. Yetenek tuşunu basılı tutarken dönerek toz fırtınasına falso verilebilir.
 • Hafifle – Kısa bir hazırlık süresinden sonra kendini havaya yükselt.
 • Rüzgâr Gibi – Hareket ettiğin yönde kısa bir mesafe boyunca hızla atıl.
 • Keskin Fırtına – Orta ölçüde hasar veren ve kafa atışlarında öldüren fırlatılabilir hançerler kuşan. Düşman öldürmek bütün hançerleri geri getirir. Sol tık, tek hançer fırlatır. Sağ tık, kalan tüm hançerleri kısa menzilli tek bir hamleyle fırlatır.

Viper (ABD)

Zehir yüklü, çeşit çeşit kimyasal cihazı ile Viper savaş alanını kontrol altında tutarken düşmanın görüşünü de alt üst eder. Avını zehriyle değilse bile aklıyla mutlaka avcunun içine düşürür.

 • Asit Havuzu – Patladığında asit havuzu oluşturan bir atış yap.
 • Zehir Bulutu – Tekrar etkinleştirdiğinde yakıt kullanarak zehirli duman salan bir gaz salgılayıcı fırlat. Kısa bir bekleme süresinin ardından yerden alınıp tekrar fırlatılabilir.
 • Zehir Perdesi – Uzun bir hat üzerinde bir dizi kalıcı gaz salgılayıcı bırak. Salgılayıcıları tekrar etkinleştirmek, yakıt karşılığında yüksek bir zehir duvarı oluşturur.
 • Vıper’ın İni – Büyük bir alanı kaplayan dev bir zehir bulutu salgıla. Viper bulutun içinde kaldığı sürece bulut dağılmaz. Bulutun içindeki rakipler Viper’a görünür olur.

Sova (Rusya)

Sova düşmanlarını acımasız bir verimlilik ve titizlikle tespit eder, izlerini sürer ve onları yok eder. Özel yayı ve sıra dışı iz sürme yetenekleri ile ondan kaçsanız da asla saklanamazsınız.

 • Şok Oku – Temas anında hasar veren bir statik enerji dalgası oluşturan bir ok at.
 • Baykuş Dron – Kontrol edilebilen bir dron gönder. Dronla, isabet alan düşmanları açığa çıkaran iğneler fırlatılabilir.
 • Keşif Oku – Sonar bir verici konuşlandıran bir ok at. Sonar sinyaller isabet ettiği düşmanları işaretleyip onları ortaya çıkarır. Yok edilebilir.
 • Avcının Hiddeti – Bütün haritayı boylu boyunca geçen en fazla üç tane ölümcül enerji patlaması ateşle. Düşmana isabet eden her vuruş ağır hasar verir ve onu işaretler.

Cypher (Fas)

Tek kişilik gözetleme ağı Cypher, düşmanın her hareketini bilir, her sırrını duyar ve her manevrasını görür. Cypher’ın gözleri hep üzerinizdedir.

 • Bubi Tuzağı – İki duvar arasına gizli bir bubi tuzağı yerleştir. Yakalanan rakipler kısıtlanır ve kısa süreliğine açığa çıkar. Tuzak yok edilmediği takdirde etkin hale gelerek yakalanan kurbanı şok eder. Yerleştirildiği yerden alınabilir.
 • Siber Kafes – Uzaktan etkinleştirilen bir tuzak fırlat. Üzerinden geçen rakipleri yavaşlatan bir kafes oluşturmak için yeniden etkinleştir. Tuzağa doğru bakıp KULLAN’a basarak o tuzağı ya da ETKİNLEŞTİR’i basılı tutarak tüm tuzakları patlat.
 • Gizli Kamera – Yerleştirilebilir kamera. Yerleştirdikten sonra video yayınını görüntülemek için yeniden etkinleştir.  Takip iğnesi fırlatmak için kameradayken sol fare tuşuna bas.  Yerinden alındığında ya da öldürüldüğünde tekrar yüklenir.
 • Nöron Hırsızı – Bir rakibin cesedinden bilgi edinerek hayatta olan diğer rakiplerin konumunu ortaya çıkar.

Brımstone (ABD)

Hava araçları sayesinde Brimstone’un takımı her zaman 1-0 öndedir. Gereken her türlü işlevselliği titizlikle ve güvenle sağlaması, muharebe alanında bu kumandanı eşsiz kılar. 

 • Yakıcı – Hasar veren ateş alanı oluşturan bir yangın bombası fırlat.
 • Kuvvet İşareti – Yakınlardaki bir konumu hedef al ve etrafındaki oyunculara Seri Ateş sağlayan Kuvvet İşareti’ni çağır.
 • Dumanlı Hava Sahası – Haritan üzerinden uyduyla konuşlanan sis perdeleri çağırarak düşmanın görüşünü kısıtla. Konumu belirlemek için tıkla, kullanmak için onayla.
 • Uydu Saldırısı – Bir konumu hedeflemek için haritayı kullan ve birkaç saniye boyunca dalgalar halinde yüksek hasar veren yıkıcı bir Uydu Saldırısı gönder.

Sage (Çin)

Sage gittiği her yerde kendini ve takımını güvende tutar. Öldürülen silah arkadaşlarını hayata döndürme yeteneği ve agresif saldırıları bertaraf edebilmesiyle, cehennemvari savaş meydanında etrafına huzur verir.

 • Yavaşlatan Küre – Yere temas ettiğinde yavaşlatma alanı oluşturan bir radyanit küresi gönder. Alanın içinde kalan herkes yavaşlar, yere çakılır ve hareket ederken gürültü yapar.
 • Bariyer Küresi – Devasa, sert bir duvar oluştur. Duvarı döndürmek için yeteneği kullanmadan önce sağ fare tuşuna bas.
 • Can Küresi – Birkaç saniye içinde bir silah arkadaşını ya da kendini tamamen iyileştir.
 • Diriliş – Dost bir cesedi hedef al. Silah arkadaşını kısa bir sürenin ardından tamamen iyileşmiş olarak hayata döndür.

Omen

Omen gölgelerin içinde avlanır. Düşmanlarını kör eder, savaş alanını boydan boya kat eder ve paranoyanın, onun ne taraftan saldıracağını anlamaya çalışan rakiplerinin damarlarında gezinmesini sağlar.

 • Paranoya – Düz bir hat üzerinde dokunduğu herkesin Görüşünü Kısıtlayan bir Ruh gölgesi yolla.
 • Gölge Yürüyüşü – Bir gecikmenin ardından yakın bir mesafede tekrar belir.
 • Karanlık Örtü – Vardığı son noktada bir gölge kubbesi oluşturan gizli, ruhtan bir küre at. Menzilini arttırmak için yükleme yapılabilir.
 • Gölgelerin İçinden – Haritanın herhangi bir yerini seçip oraya ışınlanıp tekrar şekil al. Işınlanma sırasında, öldüğü takdirde baştaki konuma geri dönecek bir Gölge olarak belirirsin. Işınlanma tamamlandığında kısa bir süreliğine Cisimsiz olursun.

Raze (Brezilya)

Bomba gibi bir kişiliğe ve kocaman silahlara sahip olan Raze, aramıza Brezilya’dan katılıyor. Kafa göz dalan oyun tarzıyla düşmanları saklandıkları deliklerden çıkarmakta ve dar alanları ”bam bam bam” temizlemekte üstüne yok.

 • Bombot – Düşmanları ararken duvarlardan seken bir tarayıcı robot yolla. Bir düşman tespit ettiğinde tarayıcı robot ileri doğru atılır ve ölümcül hasar vererek patlar.
 • Patlayıcı Çanta – Yok edilebilen patlayıcı çanta fırlatır. Çanta tekrar etkinleştirildiğinde seni güçlendirir ve yakındaki düşmanlara orta ölçüde hasar verir. Kısa bir süre sonra kendiliğinden patlar.
 • Renk Tesirli Bomba – Patlayan parça tesirli el bombası atar. İlk patlamayı üç ilave patlama takip eder.
 • Nefes Kesen – Geniş bir alana yüksek hasar veren roketatarı kuşan ve nişan al.

Reyna (Meksika)

(Oyunla Birlikte Çıkacak Ajan)

Meksika’nın kalbinden kopup gelen Reyna, teke tek çatışmalarda düşmanını ezer ve aldığı her skorla daha da coşar. Yapabilecekleri tamamen saf beceri gerektirir ve onu ciddi şekilde performansa dayalı kılar.

 • Azlet – Ölmüş bir düşmanın ruh küresini tüketerek kısa süreliğine hasar görmez ve görünmez hale gel.
 • Sömür – Yakınlardaki bir ruh küresini tüket ve kısa süreliğine hızla can yenile.
 • Kem Göz – Yok edilebilir, ruhtan bir küre kuşan. Göz, ona bakan tüm düşmanların uzağı görmesini engeller.
 • İmparatoriçe – Kana susamış bir hale bürün. Bu haldeyken Seri Atış özelliği kazanır ve düşmanları daha rahat görürsün. Birini öldürdüğünde yeteneğin süresi sıfırlanır.

Valorant Haritaları (Valorant Map)

Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesiBind

 • Ortada alan bulunmayan iki bomba bölgesi. Saldırganlar için doğrudan bomba bölgesine çıkan iki yol bulunur. İki bölge ışınlayıcılarla birbirine bağlanır.
 • Tasarım Hedefi: Haritanın ortada kalan bir bölgesi olmadığı için tek yönlü ışınlayıcılarla oyunculara hızlı hareket imkânı sağlamak.

Haven

 • Üç bomba bölgesi (orta bölge de bomba bölgesi).
 • Tasarım Hedefi: Orta bölge o kadar önemliyse o zaman neden oraya da bomba kurmuyoruz?

Split

 • Tam ortada yüksekte bir merkez noktası görevi gören kuleler, dikey harita yerleşimi, simetrik bir merkez ve yukarı çıkmaya imkân tanıyan araçlar (tırmanma halatları) bulunur.
 • Tasarım Hedefi: Bomba bölgelerini savunmak veya ele geçirmek için nihai önem taşıyan yan konumlar inşa etmek. İki hedef konuma bakan kuleler dikmek.

Ascent* (Oyunla Birlikte Çıkacak)

 • Açık bir orta bölgeye sahip olan üç koridor ve açılıp kapatılabilen kapılar bulunur.
 • Tasarım Hedefi: Yüksek kaliteli “standart” ve taktiksel bir harita oluşturmak ve bu haritaya iki tarafa da dolaşmaya olanak sağlayan bir “orta alan” yerleştirmek.

Valorant Silahları

Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi

Geliştirici ekibi “her şeyden önce oynanış” yaklaşımını benimsediği için her duruma uyacak bir silah olması gerektiğine inanıyoruz. Cephanelikte aşırı güçlü ya da “en iyi” denebilecek bir silah olmasın. Her şey güç ve ekonomi arasındaki dengeyi bulabilmeye dayansın.

Tabancalar

 • Classic (oyuna başladığın temel tabanca)
 • Shorty (2 mermilik kesik pompalı tüfek)
 • Frenzy (otomatik tabanca)
 • Ghost (susturuculu ve çok daha isabetli bir tabanca)
 • Sheriff (güçlü bir altıpatlar)

Pompalı Tüfekler

 • Bucky (pompalı tüfek)
 • Judge (otomatik pompalı tüfek)

Hafif Makineli Tüfekler

 • Stinger (yüksek atış hızına sahip, çok fazla geri tepmesi olan ve yakınlaştırarak nişan alındığında seri ateş eden hafif makineli tüfek)
 • Spectre (hafif makineli tüfek)

Taarruz Tüfekleri

 • Bulldog (çok fazla geri tepmesi olan ve yakınlaştırarak nişan alındığında seri ateş eden bir tüfek)
 • Guardian (yarı otomatik, özel bir nişancı tüfeği)
 • Phantom (susturuculu, isabetli, yüksek atış hızına sahip bir tüfek)
 • Vandal (çok fazla geri tepmesi olan güçlü bir tüfek)

Keskin Nişancı Tüfekleri

 • Marshal (hızlı, levyeli keskin nişancı tüfeği)
 • Operator (Op) (güçlü ve yavaş sürgülü keskin nişancı tüfeği)

Makineli Silahlar

 • Ares (hafif makineli tüfek)
 • Odin (ağır makineli tüfek)

Valorant Oyun İçi Mağaza

Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi
Valorant Puanları:

Kısaca VP, içerik açmak için kullanılabilen seçkin para birimini ifade eder. VP ancak VALORANT oyun istemcisi içinden gerçek para kullanarak satın alınabilir.

 • Valorant Puanları kullanarak Mağaza’daki silah kaplamalarını açabilirsin.

Radyanit Puanları:

 • Radyanit Puanı yoluyla bazı silah kaplamalarını “geliştirerek” temanın çeşitlerine sahip olabilirsin.

Savaş Bileti: *(Oyunun Çıkışıyla Birlikte Çıkacak)

 • Savaş Bileti üzerinden bedelsiz ya da ücretli yolda ilerleyerek eşya kazanabilirsin.

Ajan Kontratları

 • Ajan Kontratlarını tamamlayarak yeni Ajanlar, silah kaplamaları, oyuncu kartları, unvanlar ve spreyler açabilirsin. Tüm bunlara bedelsiz sahip olabilirsin.

Kaplama Rotasyonu:

 • Mağaza’da silah ve yakın dövüş kaplamaları Vitrin ve Teklifler adlı iki kısımda rotasyonda olur.
  • Vitrin
   • Vitrin bölümü iki haftada bir değişir.
  • Teklifler
   • Teklifler 2-3 günde bir değişir.

Silah ve Yakın Dövüş Kaplamaları

Benzersiz silah kaplamalarını Mağaza’dan alabilir, kontratlar ya da savaş bileti yoluyla edinebilirsin.

Halihazırda olan ve planladığımız tüm kişiselleştirmelerde (özellikle silah kaplamalarında) ne olursa olsun, tasarımın oynanışın önüne geçmemesine çok dikkat ediyoruz. Bir silahın karakteristik özelliği (modeli, animasyonu, görsel efektleri, sesi) herhangi bir kaplamayla değişebilse bile bu özelliklerin oyuncuya avantaj ya da dezavantaj olarak dönmesini istemedik. Kaplamalardan birinin bu çizgiyi aştığını fark edecek olursak, bunun bilinçli bir tercih olmadığını ve gerekli ayarlamaların yapılacağının bilinmesini isteriz.

Bunlara ek olarak, diğer oyuncuların yalnızca kaplamanın modelindeki değişiklikleri göreceğini de unutmamak gerekir. Doldurma, kuşanma animasyonlarından görsel efekt ve seslere kadar diğer tüm değişiklikler yalnızca kişisel oyun deneyimine yansıyacaktır (yani düşman, farklı kaplaması olan bir Vandal’ın sesini yine eskisi gibi duyacaktır.)

Radyanit Puanları

VALORANT, silah kaplamalarını geliştirmenin yollarından biri olarak Radyanit Puanı seçeneğini sunuyor. İlk seviye, kaplamayı aldığın anda açılır. Radyanit Puanlarını kullanarak her bir ilave seviyeyi açabilir; yeni görsel efektler, sesler, animasyonlar, özel bitirişler ve stillere kavuşabilirsin.

Radyanit Puanı kazanmanın başlıca yolu, bir savaş bileti edinmektir; ancak daha fazlasını Mağaza üzerinden de alabilirsin.

Kontratlar

Tüm oyuncuların aynı anda ilerletebileceği iki adet kontrat yuvası olacak. Karşılaşma ve görevler yoluyla kazanılan tüm XP’ler iki yuvaya da eşit şekilde işler; yani bir Ajan’ı açmakla savaş bileti ödüllerini kazanmak arasında seçim yapmak zorunda kalmazsın.

 1. yuva bir alışma aşaması belirteci veya Ajan Kontratı ile doldurulacak. Yeni oyuncular, 10 aşamalık bir alışma sürecinden geçecek. Bu alışma sürecini tamamladığında, kendi seçeceğin iki adet Ajan’ı açabileceksin. Alışma aşaması sona erdiğinde bir Ajan kontratı seçebilecek ve Ajanlara özel ödülleri açabilmeye başlayacaksın.
 2. yuva her zaman savaş biletine ayrılacak, bunun bir başka ismi de Hikâye Kontratı. Bu kontratta devamlı ilerleyecek ve ilerlerken ödüller kazanacaksın.

Valorant Ajan Kontratları

Her bir Ajan, 10 aşamalı bir kontrata sahip olacak ve bunlar tamamlandığında türlü türlü özel eşyaya sahip olacaksın. En önemli ödülse tabii ki yeni bir Ajan açabilmek olacak.

Ajan kontratı için deyim yerindeyse “kasabilir” ya da 5. aşamaya (yani doğrudan Ajan’a) kadar satın alım yoluyla ilerleyebilirsin. Bundan sonrası, yani 6-10. aşamalar tamamen oynanışla kazanılabilecek. Zehir gibi bir Viper oyuncusu olduğunu iddia etmeden önce bunu kanıtlamak zorunda kalacaksın yani.

Savaş Bileti, Namı Diğer Hikâye Kontratı (Oyunun Çıkışıyla Birlikte Gelecek)

Oyunun çıkışıyla birlikte gelecek olan VALORANT Savaş Bileti, VALORANT oynayarak ilerleyebileceğin bir yol ve açabileceğin kozmetik ödüller sunacak. Bu ücretli yolun yanı sıra herkese açık bir adet bedelsiz yol da olacak. Olay yine bildiğin gibi; tercihe bağlı ve ilave özellik olarak tasarlanan her şey, oyunu oynanışa etki etmeden kişiselleştirebilmen için.

Bilinen Sorunlar Giderilecek

Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi

Bu konu hakkında geliştirici ekip:

 • Vuruş işleme sorunlarını çözmekte epey yol kat etmiş olsak da, henüz üzerinde çalışamadığımız iki bilinen sorun daha var:
  • Bir oyuncunun ciddi şekilde paket kaybı yaşadığı durumlarda bir düşman modelinin ayakta durmasına rağmen aslında eğiliyormuş gibi göründüğü bazı durumlar var (sunucu burada “oyuncu çömelmiyor” diyen paketi alamamış oluyor). Bu durumu en kısa sürede düzelteceğiz.
  • Kan yerine ışıltının kullanıldığı durumlarda, birini kafadan vurmakla gövdeden vurmak arasındaki ayrımın net bir şekilde anlaşılmasını engelleyen bazı sorunlar olduğunun farkındayız ve yakın gelecekte bunu iyileştireceğiz.

Valorant Kapalı Beta Süreci Nasıldı?

Valorant geliştirici ekibi kapalı beta ile ilgili birkaç açıklamada bulundu bu açıklamalar ise şöyle;

“Şu noktada Valorant Kapalı Betası’nın temel hedeflerini tekrar etmekte fayda var: Oyunumuzun teknik ve altyapısal açıdan, ayrıca hile karşıtlığı konusunda hazır olması; oyunu bizim kırk yıl düşünsek aklımıza gelmeyecek şekillerde oynadığınızı (ve oyunu kırdığınızı) izlemek ve tabii ki gelecek aylarda neye odaklanmamız gerektiğiyle ilgili fikirlerinizi almak.”

“Kapalı Beta bittikten sonra da geribildirimlerinize ihtiyaç duyacağız ve topluluğun ihtiyaçlarıyla yakından ilgilenmeye devam edeceğiz; bu konuda içinizi ferah tutun. Kapalı Beta’nın amacı oyun çıkmadan önce her şeyi “mükemmelleştirmek” değil. Esas amacı, biz bu maceraya hep birlikte, omuz omuza atılmadan önce her şeyin yerli yerinde olduğundan emin olmak.”

“Oyunu çıkartmaya hazırlanıyoruz çünkü bu hizmet ve bağlılık ilişkisini artık resmen başlatmak istiyoruz ve bu da ilk BÜYÜK adımı atmak anlamına geliyor. Lütfen bizim için yüksek standartlar belirlemeye ve bu standartlara uymamıza yardımcı olmaya devam edin.”

“Standartlara uymak demişken… Kapalı Beta’da bazı şeylerin yolunda gittiğini ama bazılarının da… tam gitmediğinin farkındayız. Bu durumlardan aldığımız derslerle ilgili dürüst bir değerlendirme yapmaya hazırız.”

Valorant Hileden Korunma Teknolojisi Bulunuyor mu?

Savaşların bir gecede kazanılmayacağının farkında bir ekip var. Özellikle de ne pahasına olursa olsun kazanmaya ant içmiş hilecilere karşı herkesin gözü önünde belli bir duruş belirlemişken. Tam da bu yüzden, sırf bu işe özgü bir hile tespit etme platformu ve bu platformdaki işleri zamanla geliştirmeye odaklı özel bir mühendis ekibi yer alıyor.

Harika bir başlangıç yapılamadığının farkındayız fakat Valorant kendi teknolojisine sahip olduğunuzda ipler kendi elinizde oluyor. Böylece geliştirme sürecinde hızlı ve her daim iletişim halinde oyuncularla olabiliyor. Mesela, Vanguard’ın her zaman açık olmasına yönelik endişelerinize kulak vererek lazım olmadığı zamanlarda Vanguard’ı devre dışı bırakmanıza olanak tanıyan bir özellik getiriliyor. Hilecilerin kendi yazılımlarını içeriye sızdırmalarına ortam sağlayan güvensiz sürücülerin çalışmasını engellendiğinde, bilgisayarınızın sıcaklığını takip etmenizi sağlayan sürücüleri de engellendiğini fark edince bu konuda geri adım atıldı.

Nihayetinde bu değişikliklerin niyetimizle ilgili iyi örnekler olduğunu umuyoruz; oyunlarımızın bütünlüğünü koruma önemsenmekte. Fakat bu durumun esasen alınan yol ve varmayı planlanan noktayla ilgili olduğunun da farkında bir ekip var.

Hile Koruması

Riot Games Valorant ekibi: Vanguard hilecileri takip etme ve caydırmakta etkili oldu mu? Yani… sorunun ilk kısmına cevabımız “evet” ama ikinci kısmı için “henüz değil” diyebiliriz. VALORANT ile birlikte Vanguard’la da ilk kez tanıştınız. Bu süre zarfında platformumuzu kullanarak yapılmasını engelleyebileceğimiz hileleri ve hile yapma şekillerini anlamamıza yardımcı olacak bir sürü bilgi topladık. Ama Kapalı Beta süresince, geliştirdiğimiz teknolojinin diğer yarısını oluşturan otomatik uzaklaştırma sistemimizi kullanmaya başlamadık; çünkü özellikle donanım uzaklaştırmaları söz konusu olduğunda nasıl bir tutum belirlememiz gerektiğini anlamak için vakte ihtiyacımız vardı. Oyun çıktıktan sonra bu durum değişecek.

Şu zamana kadar, hilecileri algılamamızı sağlayan girdileri tespit edebiliyor ve anlayabiliyorduk. Bu süreçte, uzaklaştırma dalgalarının çoğu Hile Koruması Ekibi tarafından tek tek elle incelendi ve uygulandı (ve buna rağmen şu ana kadar binlerce hileciyi uzaklaştırmayı başardılar). Fakat oyunun çıkışından itibaren, hilecileri tespit etme ve uzaklaştırma konusunda çok daha agresif, geniş kapsamlı ve otomatik bir yol izleyeceğiz.

Son bir hatırlatma: Her oyunda olduğu gibi oyunda oyunun tamamen hilesiz olacağının garantisini veremiyoruz fakat hile korumasına yönelik çabalarımızın siz unutsanız bile devam edeceğini temin ediyoruz. Bu sadece girizgâhtı, ileride sohbeti daha da koyulaştıracağız.
Rahatsız Oyuncu Davranışları

Valorant oynayan neredeyse herkes taciz edilmeden veya dikkati dağılmadan mücadele edebilmek istiyor. Böyle bir deneyimi garantilemek için gerekli araçları ve topluluğu kullanımınıza sunmaksa ekibin bir görevi. Değerlere sahip çıkmak ve sizin her karşılaşmanızda elinizden gelenin en iyisini yapmanıza yardımcı olmak için her gün özveriyle çalışmaya devam etmemiz gerektiğinin farkında bir ekip mevcut.

 • Tüm Valorant oyuncuları için net topluluk beklentileri
 • Raporlamayı üstlenecek ve şunları yapabilecek gelişmiş bir otomatik sistem:
  • Topluluk ilkelerimizin apaçık şekilde ihlal edildiği durumlar için otomatik bir sohbet analizi sistemi
  • Raporların analizini yapmak ve kural ihlallerini sürekli hale getirenlerin alacağı yaptırımların ağırlığını arttırmaktan sorumlu otomatik bir sistem
 • Davranış ihlalleri için 72 saatlik takım sohbeti kısıtlaması
 • Davranış ihlalleri için 72 saatlik sesli takım sohbeti kısıtlaması

Ayrıca, topluluğu mümkün olan her alanda dinlemeye çabalıyoruz. Lütfen oyuncu destek talepleri, oyun içi raporlama sistemi ve sosyal medya üzerinden düşüncelerinizi paylaşmaya devam edin. Böylece bu sistemleri inşa eder ve gerektiğinde düzenlerken iki tarafın da beklentilerini gözetebiliriz. VALORANT’ı, oynamak isteyeceğiniz bir oyun olarak inşa etmek ve şekillendirmek için bu alana yönelik çalışmalarımızla ilgili gelişmeleri düzenli olarak paylaşacağız. Elimizden gelenin en iyisini yapmamız için bizi bu konuda dürtmeye devam edin.

Sunucular

Geliştirici ekip: Ayrıca, topluluğu mümkün olan her alanda dinlemeye çabalıyoruz. Lütfen oyuncu destek talepleri, oyun içi raporlama sistemi ve sosyal medya üzerinden düşüncelerinizi paylaşmaya devam edin. Böylece bu sistemleri inşa eder ve gerektiğinde düzenlerken iki tarafın da beklentilerini gözetebiliriz. VALORANT’ı, oynamak isteyeceğiniz bir oyun olarak inşa etmek ve şekillendirmek için bu alana yönelik çalışmalarımızla ilgili gelişmeleri düzenli olarak paylaşacağız. Elimizden gelenin en iyisini yapmamız için bizi bu konuda dürtmeye devam edin.

Valorant Nasıl İndirilir?

Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi

Aşağıdaki link üzerinden Valorant’ı ücretsiz olarak indirebilir ayrıca üyelik işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sonrasında Valorant hesabı oluşturup oyunu bilgisayarlarına ücretsiz bir şekilde indirerek hemen oynamaya başlayabilir.

Valorant Hazır mı?

Geliştirici ekip:

Beta sürecinde, oyun dengesini nasıl ele almamız gerektiği ve gelecekte denge sorunlarını nasıl tanımlayabileceğimiz hakkında çok fazla şey öğrendik. Hareket ederken veya yürürken elde edilen isabetlilikle ilgili sorunlarınız kulağımıza geldi. Ayrıca, düşmanların birden fırlamış gibi göründüğü ve hâlâ koşuyormuş gibi görünürken kafa atışıyla vurulduğunuz durumlardan da haberdarız. Bu gibi sorunlarla hızlı bir şekilde ilgilenmek için çalışacağımızdan emin olabilirsiniz.

Bu beta süreci, kabul edilebilir oyun tarzlarıyla kabul edilemez olanları (örn. bir oyun tarzının kurallara uygun ve zekice olduğunu veya bir hatayı veya açığı kullandığını) ayırt etmemize de yardımcı oldu. Oyun bütünlüğüyle ilgili beklentilerimizin dışında kalarak yetenek kombolarını çok aykırı şekillerde kullanan veya piksel düzeyinde mükemmel zamanlamalara imza atan örnekler de gördük. Şu anda yeni sorunlar baş gösterdiğinde çok daha hızlı eyleme geçebilmek ve haritadaki daha temel açıkları çözebilmek açısından kendimize daha çok güveniyoruz.

Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi

Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi

Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi

Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi

Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi

Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi

Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi

Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi

Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi

Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi

Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi

Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi

Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi

Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi

Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi

Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi

Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi

Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi

Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi

Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi

Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi

Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi

Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi

Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi

Geniş Çaplı Valorant Rehberi: Valorant İncelemesi

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

13 Yorum

 1. Yeni harita, “Ascent”i hiç beğenmedim. Çok dar ve küçük duruyor. Ayrıca fps oyunlarını pek sevmememe rağmen Valorant’ı severek oynuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu