Tiktok Takipçi Satın Al

USB Bellek Biçimlendirme Nasıl Yapılır?

USB bellek yani hafıza sıkıntısı her kullanıcının başına gelen bir olay olmaktadır. Bazı durumlarda sağlıklı bir şekilde çalışmayabilir. İşte USB bellek biçimlendirme adımları;

USB bellek biçimlendirme işlemini yaptığınızda yeniden hatta eskisinden daha iyi bir şekilde çalışmaya başlarlar. Bu biçimlendirme işlemi hem çok kolay hem de kısa sürede yapılabilmektedir. Biçimlendirme derken ne demek istediğimizi anlamamış olabilirsiniz.


Kısaca bir tanım yapmak gerekirse belleğin fabrika ayarlarına geri dönmesini sağlamak yani sıfırlama işlemidir. Bu işlem sayesinde sürücü üzerinde bulunan tüm bozuk ve zarar veren veriler silinir ve daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Nasıl yapıldığını merak edenler adına kısa bir araştırma yaptık ve araştırma sonucunda topladığımız bilgileri sizlerle de paylaşmak istiyoruz.

USB Bellek Biçimlendirme İşlemi Nasıl Yapılabilir?

USB bellek biçimlendirme işlemini doğru bir şekilde yapmanız oldukça önemlidir. İlk olarak dosya gezginini açmalısınız. Sonrasında bu bilgisayar seçeneğini bulup onu açmanız gerekmektedir. Cihazlar ve sürücüler bölmesini bulunuz ve bölme de biçimlendirmek yani sıfırlamak istediğiniz USB belleğini bulunuz ve üstüne sağ tıklayınız.

Sağ tıkladıktan sonra biçimlendirme seçeneğini seçiniz. Açılan bölümde sizin ihtiyacınıza uygun olan dosya sistemini seçiniz. Ayırma birini boyutunu 4096 bayt olarak belirlemeniz doğru olacaktır. Birim etiketi bölümüne ise USB belleğiniz için bir isim yazınız. Daha sonrasında biçimlendirme seçeneklerinden hızlı biçimlerdir seçeneğinizi işaretleyiniz.

Başlat’ı seçiniz ve sonrasında da tamam’a tıklamanız yeterli olacaktır. Bu işlemleri tamamladıktan sonra biçimlendirme işlemini de gerçekleştirmiş olacaksınız.

  1. Öncelikle biçimlendirmek istediğiniz belleği seçin ve sağ tık yapın.
  2. Açılan pencerede “Biçimlendir” seçeneğini seçin
  3. Sonrasında ise açılan sayfada ilgili ayarları yapın (özel ayar yapmadan direkt olarak devam edebilirsiniz)
  4. Son olarak “Başlat” butonuna tıklayın
  5. İşlem bu kadar!

USB Bellek Biçimlendirme Nasıl Yapılır? USB Bellek Biçimlendirme Nasıl Yapılır?

USB Bellek Biçimlendirmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu işlemi gerçekleştirmeden önce belleğinizin içinde önemli veri ya da dosyalarınız varsa bunları almanız yani yedekleme yapmanız gerekir. Aksi takdirde USB bellek biçimlendirme işlemi sırasında hepsi silinmektedir. Biçimlendirme işlemi sırasında dosya sistemleri de önem taşımaktadır. İhtiyacınıza yönelik dosya sistemini seçmeniz burada önemlidir.

Eğer yeni bir USB belleğinizi biçimlendireceksiniz zamandan kazanmak açısından hızlı biçimlendir seçeneğini kullanabilirsiniz. Fakat belleğinizde farklı bir sorun varsa veya daha kapsamlı bir şekilde sıfırlamak istiyorsanız bu hızlı biçimlendir seçeneğini kullanım dışı bırakarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu şekilde daha detaylı bir biçimlendirme işlemi yapılacaktır.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu