Twitter, İnsan Organları Satan Site İçin Reklam Yayınladı!

Twitter’da birçok garip ve ilginç olaylar olmakta. Twitter’ın daha garip hoş olmayan köşelerinden biri de “tanıtılan” içeriğinden geliyor.

Twitter’ın bu hesaplara önlem almaması konusunda şikayetçi olurken geçtiğimiz günlerde çok daha kötü bir reklamlı tweet örneği ortaya çıktı: insan organları satan Twitter sayfası.

Tabii bu olay kullanıcıların gözünden kaçmayıp gündem olunca Twitter ilgili profili kapatmış durumda.  Görünüşe göre, büyük markaların tanıtmak istedikleri mesajın “erişimini” ve “etkisini” arttırmak için oldukça kullanılan Twitter reklamlarında bu sefer ilginç bir şey tespit edilmiş oldu.

İşte yeni bir örnek: Bu hafta, serbest gazeteci Tyler Coates, görünüşe göre, bir organ satın alma hizmeti ürününü beslemesi için korkunç bir tanıtım yaptı.

https://twitter.com/tylercoates/status/1227713326446239751?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1227713326446239751&ref_url=https%3A%2F%2Fgizmodo.com%2Fajax%2Finset%2Fiframe%3Fid%3Dtwitter-1227713326446239751%26autosize%3D1

Coates tarafından paylaşılan ekran görüntüsünde, Organ Market isimli bir Twitter hesabının paylaşımı yer alıyor. Öne çıkarılan tweette ise şu ifadelere yer veriliyor “Böbreğe mi ihtiyacınız var? Donör beklemeyi bırakın ve sıranın en önüne geçin! Birçok insan böbreklerini ucuza satıyor. Hemen kendi böbreğinizi alın!” 

Twitter sisteminin ne kadar bozuk olduğunu anlamak bu saçma reklamların yayınlanması ile birlikte bir kez daha anlaşılmış oldu. Popüler sosyal medya platformu, reklamlı tweet gösterme modeline yaklaşık 5 yıl önce geçti. Platform, bu reklamları kullanıcılarının önüne çıkarmak için sürekli olarak yeni yollar deniyor ve sineğin yağını çıkarmaya çalışıyor diyebiliriz. Platform, reklam verenlerin ise hedeflemeli reklamlar yapmasını kademeli olarak yasaklıyor. Tabii bu da yanlış insanlara yanlış reklamların gösterilmesine sebep oluyor. Bunun bir örneğini de yukarıdaki görselde görebilirsiniz.

İnsan organı reklamlarını yayınlayan hesap askıya alınmış olsa da, aynı kişi benzer bir ad altında başka bir hesap oluşturmuştu (@theorganmarket) ancak bu hesapta Twitter tarafından kapatılmış durumda. Bu işi yapanlar elbette bunun peşini bırakmayacaklardır. Son olarak Twitter’ın en büyük rakiplerinden olan Google ve Facebook reklamlarının aksine hedeflemeli reklamlara izin vermeyen platform, 2019 yılı içerisinde 1,47 milyar dolarlık kâr elde etmeyi başarmıştı.

İLGİLİ İÇERİK:  Turkcell'den Ücretli Mobil İnternet Paylaşımı Hakkında Açıklama Yaptı
Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu