Tiktok Takipçi Satın Al

Twitter CEO’su Jack Dorsey İstifa Ettiğini Açıkladı: Yeni CEO Belli Oldu

Twitter CTO’su Parag Agrawal, CEO olarak Jack Dorsey’in yerini alacak

Twitter CEO’su Jack Dorsey, sosyal medya şirketinin başkanı olarak görevinden ayrılıyor. 45 yaşındaki Dorsey, hem Twitter’ın hem de dijital ödeme şirketi Square’in CEO’su olarak görev yapıyordu.


Şirketin baş teknoloji sorumlusu Parag Agrawal, hemen geçerli olmak üzere CEO olarak devralıyor. Twitter CEO’su Jack Dorsey, sosyal medya şirketinin başkanı olarak derhal geçerli olmak üzere istifa ediyor. Şirket Pazartesi günü yaptığı açıklamada , Twitter’ın baş teknoloji sorumlusu Parag Agrawal’ın yönetimi devralacağını söyledi .

Twitter’ın hisseleri Pazartesi günü öğleden önce yaklaşık yüzde yarım düştü. 45 yaşındaki Dorsey, hem Twitter’ın hem de dijital ödeme şirketi Square’in CEO’su olarak görev yapıyordu. Şirket, Dorsey’in 2022 hissedarlar toplantısında görev süresi dolana kadar yönetim kurulu üyesi olarak kalacağını söyledi. Salesforce Başkanı ve COO Bret Taylor, eski bir Google yöneticisi olan ve denetim komitesi başkanı olarak yönetim kurulunda kalacak olan Patrick Pichette’in yerini alarak yönetim kurulu başkanı olacak.

Dorsey yaptığı açıklamada, ”Şirketin kurucularından ayrılmaya hazır olduğuna inandığım için Twitter’dan ayrılmaya karar verdim” dedi, ancak neden istifa etmeye karar verdiğine dair herhangi bir ek ayrıntı vermedi.

Agrawal, Twitter’ın agresif iç hedeflerini karşılamak zorunda kalacak. Şirket, bu yılın başlarında, 2023 yılı sonuna kadar 315 milyon günlük aktif kullanıcıya sahip olmayı ve o yıl yıllık gelirini en az iki katına çıkarmayı hedeflediğini söyledi.

Yeni Twitter CEO’su: Parag Agrawal

Agrawal , Twitter’a katılmadan önce AT&T, Microsoft ve Yahoo’da araştırma stajı yaptı. Dorsey, Twitter’da yayınladığı bir e-postada, Agrawal’ın ”şirketi ve ihtiyaçlarını ne kadar derinden anladığı göz önüne alındığında bir süredir” şirketi yönetme seçiminin kendisi olduğunu söyledi.

Dorsey, geçen yıl Twitter’ın paydaşı Elliott Management’ın onun yerine geçmek istediği zaman neredeyse devrilmişti. Elliott Management kurucusu ve milyarder yatırımcı Paul Singer, Dorsey’in her iki halka açık şirketi de yönetmesi gerekip gerekmediğini merak etmişti. Singer, yatırım firması Twitter yönetimiyle bir anlaşmaya varmadan önce Dorsey’den birinin CEO’luğunu bırakması çağrısında bulundu.

2017′den beri CTO olarak görev yapan Agrawal, on yıldan fazla bir süredir Twitter’da. Yapay zeka ve makine öğrenimini içeren stratejiden sorumluydu ve kullanıcıların zaman çizelgelerinde tweet’leri onlarla daha alakalı hale getirmek için projelere öncülük etti.

Agrawal ayrıca daha önce Twitter’ın sosyal medya platformları için açık ve merkezi olmayan standartlar oluşturmak için başlattığı bir araştırma projesi olan Project Bluesky için bir lider bulmakla görevlendirildi. Dorsey daha önce Bluesky’nin sosyal medya şirketlerinin gönderilerin kullanıcılara nasıl tanıtılacağı konusunda işbirliği yapmasına yardımcı olacağını ve kullanıcılara gördükleri içerik üzerinde daha fazla kontrol sağlayacağını söylemişti.

Twitter CEO'su Jack Dorsey İstifa Ettiğini Açıkladı: Yeni CEO Belli Oldu

Bluesky ayrıca sosyal ağların nefret söylemi ve diğer suistimallere karşı kısıtlamalar uygulamasını kolaylaştırabilir ve esas olarak yükü daha düşük bir maliyetle paylaşmalarına yardımcı olabilir.

Dorsey, önce 2008 yılına kadar CEO olarak görev yaptı, 2006 yılında dev sosyal medyayı, kurucularından rolünün dışına itilir. Eski CEO Dick Costolo’nun istifa etmesinden sonra 2015′te Twitter’ı yönetmeye geri döndü.

Dorsey 5 Ekim 2015′te CEO olarak devraldığından beri hisseler %85 arttı. Square hissesi 19 Kasım 2015′teki ilk halka arzından bu yana %1.566 arttı.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu