Tiktok Takipçi Satın Al

TurkNet’ten Steam Hakkında Açıklama Geldi

Steam’e en hızlı ikinci operatörken, neden üçüncü gözüküyoruz? Sorusuna TurkNet cephesinden cevap gecikmedi.

Uzun süredir sizlerle gerek sosyal medyadan gerekse kendi web sitemizden dünyaca ünlü online oyun servisi Steam’e en hızlı bağlanan operatörler listesini paylaşıyoruz. Ve uzun süredir de bu sıralama ikinciydik, aslında hâlâ öyleyiz ama teknik bir sorun yüzünden sıralamada üçüncü gözükmeye başladık. Neden böyle olduğunu size bu yazıda kısaca açıklamak istedik.


Tüm dünya genelinde firmalara IP dağıtımı/tahsisi yapan beş tane kâr amacı gütmeyen, ticari olmayan kuruluş var. Bunlar bölgelere göre IP tahsisi yapıyor ve herkes kendi bölgesinden sorumlu.

Aşağıda kuruluşları ve sorumlu olduğu bölgeleri görebilirsiniz: 

AFRINIC: Afrika Bölgesi
APNIC: Asya Pasifik Bölgesi
ARIN: Kuzey Amerika Bölgesi
LACNIC: Güney Amerika Bölgesi
RIPE NCC: Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu Bölgeleri

Ülkemizdeki biz dahil tüm internet servis sağlayıcıları, dünya üzerinde bulunduğumuz bölge itibariyle IP adresleri ile tüm işlemleri RIPE NCC ile yürütüyor.

RIPE, firmalara IP tahsisi yaparken faaliyet belgesi istiyor ve noktasına virgülüne kadar kontrol edip kendi kayıtları için bir organizasyon kaydı oluşturuyor. Firmalara tahsis ettiği IP adresleri internet üzerinden aratıldığında bu organizasyon kaydındaki firma ismi görünüyor.

Geçtiğimiz günlerde RIPE’ın veri tabanında bir şeyler olmaya başladı. Ve bizim IP adreslerimiz ile Turkcell firmasının IP adresleri karıştı. Örneğin, bizim kullanıcılarımız Speedtest.net üzerinden hız testi yaptıklarında internet servis sağlayıcıları Turkcell gibi gözükmeye başladı. Onların müşterileri de sanki TurkNet kullanıyorlar gibi gözüktü. Şu anda RIPE veri tabanı kontrol edildiğinde, aşağıdaki toplada görüldüğü gibi bizim firma ismimiz hatasız çıkıyor. Bu veri tabanı herkese açık, herkes IP adreslerini aratıp hangi firmaya ait olduğunu görebilir.

[sp-related style=”dark” id=”33697″]

Dünya üzerindeki birçok web sitesi, RIPE NCC veri tabanını kullanarak, farklı servisler ve hizmetler geliştiriyor. Örneğin, biraz evvel bahsettiğimiz Speedtest.net, Maxmind isimli bir firmanın veri tabanını kullanıyor. Maxmind firması da RIPE NCC’nin veri tabanından iki haftada bir otomatik güncelleme yapıyor. Bu nedenle, RIPE NCC veri tabanındaki hata düzelse bile bunun Speedtest üzerine yansıması daha geç oluyor ve hâlâ tam olarak düzelmiş değil.

Biz sorun yaşandığı zaman, elbette kontrol ettik. Zaten müşterilerimizden hayırdır TurkNet, Turkcell ile ortak mı oldunuz gibi yorumlar da almıştık. Normalde veri tabanı üzerinde IP adreslerinin bağlı olduğu firmanın değişikliği, firma isim değişikliği gösteren ticari gazete örneği sağlandıktan sonra yapılıyor. Bizden de böyle bir istek gelmediği için bunun RIPE NCC tarafında olan bir karışıklık olduğunu düşünüyoruz. Böyle bir şey hacking ile de mümkün değil. Çünkü bunu sağlamanın tek yolu, dediğimiz gibi resmî belgelerin firma tarafından gönderilmesi.

Steam üzerindeki hız ortalamamızın azalması ve ikincilik sırasından üçüncülüğe düşmemizin sebebi de yukarı bahsettiğimiz RIPE NCC veri tabanındaki sorun yüzünden oldu. Bu servise bağlanan rakip firmaya ait IP adresleri, TurkNet kullanıyor gibi gözüktüğünden, ortalama hızlarımız azaldı. Bizim firmanın kullanıcıları da rakip kullanıcı gizi gözükünce, sıralamada öne geçmiş oldular.

Kısaca her ne kadar üçüncü gözükse de biz şu an hala Steam’e Türkiye’den en hızlı bağlanan ikinci operatör konumundayız. RIPE NCC ile alakalı bu sorunun kısa sürede normale döneceğini ve yeniden ikinci sırada gözükeceğimizi düşünüyoruz. Gelişmeleri sizlere bu yazı üzerinden güncelleme yaparak aktarmaya devam edeceğiz. Hedefimiz tabii ki ikincilik de değil. Tıpkı Netflix’te olduğu gibi Steam’e en hızlı bağlanan birinci operatör olmak.

Kaynak: http://turk.net/blog/internet-hizi/turknet-steam-baglanti-hizlari

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu