TeknoDiot.com
   
   

Türkiye’nin İlk Hızlı Şarj Özellikli Otobüsü Tanıtıldı!

Türkiye'nin İlk Hızlı Şarj Özellikli Otobüsü Tanıtıldı!

Türk mühendislerin geliştirmiş olduğu ortalama 15 dakika için hızlı sarj olan, yüzde 100 yerli elektrikli otobüs Hacettepe Üniversitesi’nde öğrencilere tanıtıldı.

Aselsan ve Temsa tarafıdan üretilen ve geliştirilen yerli otobüs Hacettepe Üniversitesinde öğrencilere tanıtılarak onlara hizmet vermeye başladı. 87 yolu kapasiteli yerli otobüsümüz, Makine mühendisliği bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Çağlar Başlamışlı tarafından yapılan açıklama ile üniversitenin Beytepe yerleşkesinin testler için pilot bölge seçildiğini söyledi.

Ayriyetten otobüs hakkında yapılan açıklama ile elektronik kısmında yüzde 100 yerli ürünlerin kullanıldığını vurgulayan Başlamışlı, “12 metrelik bir otobüsten söz ediyoruz. Toplamda 87 kişiye kadar yolcu kapasitesi var ve normalde içren yanmalı olan motordan farklı olarak elektrikli motora sahip olma özelliğini taşıyor.” dedi.

Başlamışlı’nın konuşmasında otobüsün şarj edilebilme konusunda yaptığı açıklamada ise “Üretilen bu otobüsün bataryası daha küçük kapasiteli. Bir sefer yaptıktan sonra 15 dakikada çok hızlı şarj edilerek bir daha sefer yapıyor. ASELSAN’da bu hızlı şarj sistemini kendi üretmiştir.” ifadelerini kullandı.

Son olarak üniversite öğrencilerinden otobüsle ilgili gelen tepkiler ise olumlu yönde oldu.

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.