Tiktok Takipçi Satın Al

Türkiye’deki Ormanları Yapay Zeka Koruyacak

Yapay zeka, makine öğrenimi ve derin öğrenmeye dayalı görüntü işleme çözümleri sunan Türk Ar-Ge şirketi Ayvos, geliştirdiği yapay zekaya dayalı yazılımlarla ormanlarımızın güvenliğini sağlıyor. 

Yenilikçi şirket, Orman Genel Müdürlüğü’yle imza attığı proje kapsamında fotokapanlar üzerinden elde ettiği verilerle izinsiz kesim, kütük kaçakçılığı, kaçak hayvan otlatma gibi olaylara karşı ormanlarımızı koruyor.


Geliştirdiği bu teknolojiyle orman ekosisteminin güvenliğini sağlamayı da hedefleyen Ayvos, ayrıca fenolojik gözlem için geliştirdiği diğer Ar-Ge çözümüyle de dikkat çekiyor.

Yüksek bir direk üzerinde konumlandırılan video kameradan elde edilen verilerle ağaçların gelişim süreçlerindeki değişimleri takip eden şirket, küresel ısınma gibi faktörlerin bitkiler ve ağaçlar üzerinde oluşturabileceği olumsuz etkileri de önlemeyi amaçlıyor. Ayvos Kurucu ve CEO’su Eray Hangül, 2018 yılında 5.644 hektarlık orman alanının zarar gördüğünün altına çizerek geliştirdikleri yazılımlar aracılığıyla bu sayıyı en aza indirgemek istediklerini belirtiyor.

Türkiye’deki Ormanları Yapay Zeka Koruyacak

Dijitalleşen dünyada, internet teknolojileri ve nesnelerin interneti gibi kavramlar video kameraların olduğundan daha da verimli kullanılmasını sağlıyor. Yapay zeka sistemleri sayesinde artık kameralardan elde edilen verilerin işlenerek anlamlı bilgiye dönüştürülüp kullanılması güvenlik önlemleri açısından büyük avantaj sağlıyor. Bu kapsamda kameralara entegre ettiği yapay zeka destekli yazılımlarla bir çok alanda faaliyet gösteren Türk yazılım şirketi Ayvos, güvenlikten pazarlamaya kadar görüntü işleme odaklı çözümler sunuyor.

Şirket, Orman Genel Müdürlüğü’yle gerçekleştirdiği son projeyle orman alanlarına yerleştirilen fotokapanlar aracılığıyla elde edilen bilgileri kullanarak ormanların güvenliğini sağlayacak. Güvenlik projesine ek olarak fenolojik gözlem için geliştirdiği diğer Ar-Ge çözümüyle de dikkat çeken Ayvos, bu teknolojisiyle de ağaçların tomurcuklanma dönemlerinde elde ettiği verilerle ağaçların gelişim süreçlerindeki değişimleri takip ederek, küresel ısınma gibi faktörlerin bitki ve ağaçlar üzerinde oluşturabileceği olumsuz etkileri de önlemeyi amaçlıyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu