Tiktok Takipçi Satın Al

Türkiye’de Patent Seçenekleri

Patent, bir buluşun buluş sahibi tarafından belirli sürelerde kullanılması, üretilmesi ve satılması hakkını taşıyan önemli bir belgedir.

Kısacası patent, buluşu temsil eden belgeye denir. İnsanlar, buluşunun haklarına sahip olmak ve taklitlerinden korunmasını sağlamak adına patent işlemleri hakkında birçok araştırma yapmaktadır. Birçok farklı şekilde kullanılacak olan patent ile üreticiler oldukça önemli ve özel haklara da sahip olur. Bu nedenle buluş sahipleri bu işlemleri en doğru şekilde yapmalı ve kurallara uygun olarak hareket etmektedir.

İncelemeli Patent Sistemi


Patent sistemleri arasında incelemeli patent sistemi en çok tercih edilen çeşitlerden olmaktadır. Türkiye Patent Enstitüsü tarafından birçok detaylı inceleme sonucu alınabilen bu patent ile en uzun koruma süresi olan patent çeşidi alınmış olmaktadır. Geçerlilik süresi 20 yıldır ve 20 yıl boyunca ürüne koruma sağlamaktadır. Süre sonunda koruma süresi uzatılmamaktadır.

İncelemesiz Patent Sistemi

Türkiye Patent Enstitüsü tarafından verilen incelemesiz patent sistemi çok kapsamlı bir araştırma ve soruşturma yapılmadan verilen patent belgesi olarak açıklanabilir. Geçerlilik süresi 7 yıl olan bu patent sistemi sona erdikten sonra patent korumasız hale tamamen dönüşmeyebilir. 7 yıl süre sona erdikten sonra kişi ya da kurum incelemeli patent sistemine başvurarak patente 20 yıl daha koruma sağlayabilir. Bunun için başvurunun olumlu sonuçlanması gerekmektedir.

Patent Alabilme Durumları

Buluş sahibi kişi, buluşunun yeni olduğu ispatlamak ile görevlidir. Dünyada bulunan herhangi bir buluş ile sadece birkaç ayrıntının farklı olması, patentin kişiye verilmesi konusunda problemler yaratır. Türk Patent Enstitüsü’ne yapılan başvurularda, başvurulan buluşun incelemeye alınması ve tüm süreçlerden başarılı bir şekilde geçmesi gerekmektedir. Yoksa kişi ya da kurum buluşu adına patent sahibi olamayabilir. Bu konularda bir avukat ya da uzman kişilerden yardım almak patentin alınabilmesi hususunda büyük yardım sağlamaktadır.

Patentin Sahip Olması Gereken Nitelikler

Bir buluşun taşıması gereken ilk nitelik adı üstünde buluş olması yani yeni olmasıdır. Herhangi bir kopya, taklit durumunda ya da bir buluşun bazı kısımlarını değiştirerek sunma işlemlerinde patent alma durumu ciddi olarak sorun yaratabilir. Bunun yanında buluşun tarım, hizmet ve sanayi gibi kollarda kullanılması oldukça önemlidir.

 

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu