Tiktok Takipçi Satın Al

Müjde: Türkiye Uzay Ajansı Kararname ile Resmileşti

Uzun yıllardır hayalleri kurulan Türkiye Uzay Ajansı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Resmî Gazete’de yayınlanarak resmiyetini kazandı. 

Türkiye Cumhuriyeti Recep Tayyip Erdoğan imzası ile yayınlanan kararname ile Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulduğu duyuruldu. Kuruluş yeri Ankara olacak olan ve Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olup kendisine ait bir bütçeye de sahip olacak. Yürürlüğe giren kararname ile birlikte Ulaştırma Bakanlığı altında yer alan Havacılık Ve Uzay Teknoloji Müdürlüğü’nün de kapatıldığı açıklandı. 

Türkiye Uzay Ajansının Görev ve Yetkileri;

Müjde: Türkiye Uzay Ajansı Kararname ile Resmileşti

  • Başkanlık tarafından belirlenen politikalarca Milli Uzay Programını hazırlamak hayata geçirmek için çalışmalar yapmak. 
  • Rekabetçi uzay ve havacılık geliştirmek için çalışmalar yapmak. 
  • Uzay ve havacılıkla ilgili her türlü ürün, teknoloji, sistem tasarımı, üretimi, entegrasyonu ve gerekli testlerin yapılmasını sağlamak amacıyla plan, proje ve çalışmalar yapmak.
  • Uzay ve havacılık teknolojilerine olan ilginin arttırılmasına öncülük yapmak. 
  • Uluslararası uzay hukukundaki gelişmeleri izlemek ve muadil yabancı kuruluşlar ile iş birliği yapmak, uzay hukukuna ilişkin mevzuat dahil her türlü çalışmaları yürütmek. 
  • Türkiye Uzay Ajansının gelirleri, her yıl genel bütçeden aktarılacak tutar ile yapılan yetkilendirmeler ve danışma hizmeti karşılığı elde edilecek. 
  • Bu kapsamda Ajans uzay ve havacılık bilimi ve teknolojileri alanındaki Ar-Ge ihtiyaçlarını karşılamak üzere Yönetim Kurulu’nun kararıyla TÜBİTAK programları üzerinden proje çağrılarına çıkacak, insan kaynağı ihtiyaçlarını karşılamak üzere TÜBİTAK üzerinden burs verebilecek.
  • Kamu kurum ve kuruluşları personeli Türkiye Uzay Ajansında geçici olarak görevlendirilebilecek ve ilgili kanun ve yönetmelikler çerçevesinde yerli veya yabancı personel istihdam edilebilecek.
  • Kamu kurum ve kuruluşlarınca sağlanan burslardan doğan zorunlu hizmet yükümlülükleri, yükümlünün isteği, Ajansın talebi ve yükümlünün bağlı olduğu bakanın onayı ile Ajansa devredilebilecek.
  • Ajans Başkanı ve Başkan Yardımcıları, mali ve sosyal hak ve yardımlar ile diğer özlük hakları bakımından sırasıyla Türkiye İstatistik Kurumu Başkan ve Başkan Yardımcılarına denk olacak.
Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu