bayigram.com

TP-Link’in Oyun Router’ı Yakında Piyasada Olacak

Kablosuz ağ pazarının dünya lideri olan TP Link’in online oyunlar için özel geliştirdiği yönlendirici (router) modeli Archer C5400X, Ocak ayında Türkiye’de satışa sunuluyor.

Oyun ve 4K film için gereken kablosuz hız, güçlü performans, geniş kapsama alanı gibi tüm özellikleri barındıran yönlendirici, aynı zamanda ücretsiz depolama alanı ve güvenlik yazılımı gibi özelliklere de sahip.


Online oyun severlerin ihtiyaçları düşünülerek tasarlanan ve üretilen Archer C5400X yönlendirici, oyun için oluşturulan özel bilgisayarlar ve diğer donanımlara yakışır güçlü özeliklere sahip. Hem kablosuz hem kablolu ağ bağlantısının hızlı, kesintisiz ve güçlü olması, oyunculara oyun sırasında önemli bir avantaj sağlıyor. Bu nedenle hızlı ve bu hıza yakışır işlemcilerle donatılmış, güçlü bir yönlendirici, oyun severlerin gerçek performansını yansıtabilmeleri için gerekli ürünler arasında.

Güçlü işlemcilere sahip olan Archer C5400X’te dört çekirdekli 1.8GHz 64 bit’lik ana işlemci ve üç adet yardımcı işlemci bulunuyor. 1GB’lık belleği (RAM) ile en yüksek ayarlarda oyun oynarken dahi gecikmeyi ortadan kaldıran ve sorunsuz bir bağlantı sağlayan ürün, ‘akıllı trafik önceliklendirme’ özelliği ile oyun trafiğini otomatik olarak tanımlıyor ve gecikmeleri ortadan kaldırıyor. Bu özellik 4K film izlerken de avantaj sağlıyor.

Archer C5400X’te iki adet 5 GHz ve bir adet 2.4GHz olmak üzere üç bant yer alıyor. 2.4GHz bandında 1000Mbps ve iki adet 5 GHz bandında ise 2167Mbps’er (toplamda 5334Mbps) kablosuz hızlara ulaşabilen ürün, bir bandı tamamen oyun trafiğine ayırarak çalışıyor. Diğer iki bant evin diğer ağ gereksinimine hizmet ediyor. Kullanıcılar ‘Akıllı Bağlantı’ özelliğini kullanarak her cihaz için bant atayıp sınırlamalar sağlayabiliyor.

İlgili Makaleler

TP-Link’in Oyun Router’ı Yakında Piyasada Olacak

TP-Link’in oyun yönlendiricisi, her aygıtın istediği hız ve hassasiyeti dengelemek için MU-MIMO ve Airtime Fairness teknolojilerini kullanıyor. Gelişmiş algoritmalar ile yönlendirici WiFi akışını cihazlara, görevlere uygun olarak dağıtıyor. Ürün sadece yüksek hız ve güçlü bağlantı değil, aynı zamanda geniş bir kapsama alanı da sunuyor. ‘RangeBoost’ özelliği ile geniş ve katlı evlerde dahi iyi performans sağlıyor.

Kablolu bağlantıda da yüksek hız…

WiFi hızı ne kadar yüksek olursa olsun oyun severlerin bağlantı tercihi kabloludan yanadır. Archer C5400X, bu açıdan da oyun severleri memnun edecek özelliklerle donatılmış. Ürün üzerinde sekiz adet Gigabit Ethernet girişi yer alıyor. Bu sayede PC’den akıllı televizyona, oyun konsoluna değin tüm cihazlar bir ağ anahtarı (switch) gerekmeden kablolu olarak ağa bağlanabiliyor. Ayrıca NAS ya da LACP’ye (Hat Birleştirme Kontrol Protokolü) sahip bilgisayarlar için iki adet LAN bağlantı noktası da üründe yer alıyor. DOCSIS 3.1 modem sahibi olan kullanıcılar, Archer C5400X’in WAN girişine modemi bağlayarak en iyi internet hızlarına ulaşabiliyorlar.

Cihazın VPN Hızlandırma özelliği sayesinde bağlantı hızı beş kat artarken, PPTP ile bir özel ağ oluşturmak için dahili VPN ya da OpenVPN kullanılabiliyor ve veriler her zaman, her yerde güvende oluyor.

[sp-related style=”dark” id=”33414″]

Ücretsiz depolama ve güvenlik özellikleri…

Archer C5400X, oyunseverlerin tüm gereksinimleri düşünülerek bazı ek özelliklerle zenginleştirilmiş olarak sunuluyor. Bunlardan biri TP-Link HomeCareTM güvenlik paketi. Trend MicroTM tarafından desteklenen bu paket, indirmeler ve dosya paylaşımları sırasında kötü niyetli tehditlere karşı ağı ve cihazları korumayı sağlıyor. Virüs koruma ve ileri düzeyde saldırı önleme özelliği sayesinde Archer C5400X ile ağ, siber saldırılardan korunmuş oluyor.

Ürünün bir diğer ek özelliği ise ücretsiz depolama alanı sağlaması. TP-Link FileBank uygulaması aracılığıyla internet bağlantısı olduğunda 16GB’lık ücretsiz depolama alanı sunuluyor. Güvenlik duvarı ile korunan bu alana ek olarak isteyen kullanıcılar cihazın USB sürücülerine disk bağlayarak depolama alanlarını istedikleri kadar genişletebiliyorlar.

Farklı tasarımı ile de dikkat çeken Archer C5400X, sekiz adet harici anteni ve siyah/kırmızı renkleriyle oyun için özel bir ürün olduğunu gösteriyor. Ocak ayında Türkiye’de satışa sunulması planlanan ürünün tavsiye edilen satış fiyatı ise KDV dahil 630 USD.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu