Tiktok Takipçi Satın Al

Toyota, Hidrojen Motorlarını Yarış Arabalarında Test Etmeye Başladı

Japonya merkezli Toyota, teknolojiyi ticari ürünlerde kullanmak için çalıştığı için hidrojen yanmalı motorları yarış arabalarında test ettiğini söyledi.


Japon üretici, yarış arabaları üzerinde yapılan testlerin sorunları yerinde anlamasını ve çözmesini sağladığını belirtti.

Hidrojenle çalışan Corolla modelinin baş mühendisi Naoyuki Sakamoto çevrimiçi bir basın toplantısında “Bölgesel ihtiyaçları karşılamak için çeşitli seçenekler sunmak istiyoruz” dedi.

Sakamoto, içten yanmalı hidrojen motorunun ne zaman ticari bir ürün haline gelebileceğini söylemeyi reddetti ve hala daha fazla geliştirmeye ihtiyaçları olduğunu kabul etti.

Bu tür araçlara yakıt ikmali için altyapı eksikliği başka bir engeldir. Toyota, faydalarına odaklanarak bu teknolojinin menzilini veya kilometresini yayınlamadı. Kullanım sırasında çevre dostu olması, yüksek verim, motorun sessiz çalışması, hızlı yakıt ikmali.

Şirket ayrıca Japonya’nın güneyindeki bir jeotermal santralde hidrojen üretimini duyurdu. Ancak bir hidrojen motoru %100 atıksız değildir, motor yağından az miktarda karbondioksit yayar. Endişe, nitrojen oksit emisyonlarını arındırmak için bir teknoloji geliştirdiğini söyledi.

Toyota, Hidrojen Motorlarını Yarış Arabalarında Test Etmeye Başladı

Hidrojen motorları hakkında çok fazla tartışma var. Destekçileri geleceklerine inanıyorlar – örneğin, 2004’te California valisi olarak Arnold Schwarzenegger, 2010 yılına kadar tüm eyaletin hidrojen otoyollarıyla kaplanacağına söz verdi. Ama bu olmadı. Küresel ekonomik krizin sorumlusu kısmen bu: otomobil üreticileri korkunç finansal koşullarda hayatta kalmak zorundaydı ve bu tür teknolojiler büyük ve uzun vadeli yatırımlar gerektiriyor.

Diğerleri ise teknolojiyi bariz kusurları nedeniyle eleştiriyor. Örneğin, Tesla’nın kurucusu Elon Musk, hidrojen motorlarını “şaşırtıcı derecede aptal teknoloji” olarak nitelendirdi ve bu, elektrik pillerine göre verimlilik açısından gözle görülür derecede düşük. Günümüzde hidrojen arabaları elektrikli arabalar, hibritler, basınçlı hava ve sıvı nitrojen araçları ile rekabet etmek zorundadır.

Toyota, Hidrojen Motorlarını Yarış Arabalarında Test Etmeye Başladı

Ancak hidrojen yakıtının elektrik pillerine göre önemli bir avantajı vardır – dayanıklılık. Elektrikli bir arabadaki pil üç ila beş yıl sürerse, o zaman bir hidrojen yakıt hücresi, sekiz ila on yıl. Aynı zamanda, hidrojen pilleri zorlu iklimler için daha uygundur: elektrikli arabalarda olduğu gibi soğukta şarjlarını kaybetmezler.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu