Torrent Oyun İndirmek Bilgisayara Zarar Verir mi?

Bu makalemizde torrent oyun indirmenin bilgisayara verebileceği zararları sizlere anlattık. Detaylar makalemizin ilerleyen paragraflarında…

Torrent Nedir?

Bilgisayar ağ sistemlerini ve iletişim protokollerini anlamak bazen gerçekten zorlayıcı olabiliyor. Bu karmaşıklığa en güzel örneklerden biri de hiç şüphesiz torrent sistemidir. Torrent bilgisayarınızda bulunan bir dosyayı ağ üzerinde bağlanan diğer bilgisayar kullanıcıları ile paylaşabileceğiniz bir ağ protokolüdür. Veriler şifrelenmiş olup kendince özel güvenlik önlemleri barındırmaktadır. Dünya genelinde oyun, film, dizi, kitap, müzik, program paylaşımı için kullanılan torrent ağlarındaki dosyalara erişmek için çeşitli torrent istemci programlarından birini bilgisayarınıza kurmanız gerekmektedir.

Örneğin utorrent, Bittorent gibi uygulamalar aracılığı ile torrent paylaşımlarına katılabilir veya bilgisayarınıza dosyalar çekebilirsiniz. Bilgisayarınızda bulunan .torrent uzantılı dosyalar paylaşımı yapılacak dosya ile ilgili meta verileri içerisinde tutup sizin bilgisayarınıza erişip dosyaları almalarını ve sizin de aynı şekilde başka bilgisayarlara ulaşıp dosyaları kendi bilgisayarınıza çekmenize yaramaktadır. Torrent uygulamaları ve torrent sistemi ile ilgili birçok soru sorulmaktadır. Bu soruların başında torrent oyun indirmek bilgisayara zarar verir mi? Sorusudur. Bu soruyu cevaplamak gerekirse;

Torrent Oyun İndirmek Bilgisayara Zarar Verir Mi?

Torrent istemci uygulamalar ile bilgisayarınıza çekemeyeceğiniz oyun neredeyse yok gibidir. Çok büyük boyutlara sahip bu oyunları eğer bir disk ya da CD üzerinden fiziksel olarak almadıysanız bilgisayar yolu ile erişim sağlayacaksanız oyunu indirmek için seçeneğiniz aslında kısıtlıdır. Elektrik gitmelerine karşı, tarayıcı hatalarına, internet kesintilerine karşı diğer tüm yöntemler küçük bir hatada tüm emeğin boşa gitmesi derken torrent ile indirmek bu konuda herhangi bir sıkıntı oluşturmamaktadır. Bu nedenle milyonlarca kişi tarafından tercih edilmekte olup bir oyunun binlerce çeşidi torrent ağlarında paylaşılmaktadır. Torrent kullanıcılarının sorduğu soruya cevap verecek olursak bunun için net bir sonuç söylemek yanlış olur.

Öncelikle paylaşılan dosyanın indiricisi ve göndericisi sayısına bakmak lazım. Bu sayı ne kadar yüksek olursa dosyanın o kadar temiz olduğunu gösterir. Bu yazılı olmayan bir kuraldır. Ayrıca dosya ile ilgili incelemelere de bakmak yeterince yararlı olacaktır. Çünkü paylaşılan oyunlarda içeri eklenen dosyalar virüslü olabilir. Bu da bilgisayarınıza ve kişisel bilgilerinize zarar verebilir. Genellikle oyun dosyası yerine oyun içerisinde oyunu lisanssız bir şekilde oynamanıza yarayan crack adı verilen dosyalarda bulunan bu zararlı kodlar bilgisayarınızdaki verileri bilgisayar korsanlarının hedefine haline getirmektedir.

Torrent Oyun İndirmek Bilgisayara Zarar Verir mi?

Zararlı Torrent Oyunlarından Nasıl Korunabilirim?

Torrent üzerinden çektiğiniz oyunlarda zararlı dosyalardan korunmak için uygulanacak yöntem bellidir. Yukarıda bahsettiğim kriterlere uysa dahi indirdiğiniz tüm dosyaları çeşitli Antivirüs programları ya da zararlı yazılım kod temizleyici küçük pratik uygulamalar ile kontrol etmeli ondan sonra çalıştırmayı denemelisin. Aksi durumlarda bilgisayarınız zarar görebilir. Son olarak tavsiyemiz oyunlar çok büyük emek ve maliyetlerle yapılıyor. Oyunlar ülkemizde pahalı olsa dahi bir oyunu kaçak yolla edinmek yerine emeğinin karşılığını vererek almak hem sizi zararlı yazılımdan korur hem de emeğe saygısızlık etmemiş olursunuz.

 

Abone Ol 

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu