Topraksız Sera Avantajları ve Artıları

Gelişen tarım teknolojileri ve artan talepler ile topraksız tarım seraları ortaya çıkmıştır.

Yurtdışında özellikle tarımın çok geliştiği Hollanda ve Belçika gibi ülkelerde %95 oranında tercih edilmektedir. Ülkemizde de talep gitgide artmaktadır.

Topraksız tarım; toprak olmadan veya toprak kullanmadan bitki yetiştirme yöntemidir. Bitkiler özel alaşımlar veya su içerisinde gerekli mineraller ve besinler iletilerek yetişmektedir.

Topraksız sera verim ve mahsul kalitesi açısından da avantaj sağlar. Daha lezzetli mahsuller daha hızlı yetiştirilir. Maliyet açısından ana kurulum maliyeti normal seraya göre daha yüksektir ancak uzun vadede kendini amorti etmekte ve düzenli giderler açısından da daha düşük bir maliyet çıkarmaktadır. Örneğin topraksız tarım serasında gübreleme, ilaçlama gibi giderler bulunmaz. Gelişmiş otomasyonlar sayesinde fazla su tüketimi ve dolayısıyla fazla su maliyeti olmaz.

Daha hızlı mahsul yetiştirme kapsamında topraksız serada mahsul elde etme hızı normal seralara nazaran 5 kat fazla olabilmektedir.

BHKGreenhouse.com gelişmiş akıllı otomasyonlara sahip topraksız sera kurulumu hizmeti sunmaktadır. Bu alanda bir çok referans ve uygulama sitesinde yer almaktadır.

İstanbul’da gerçekleştirilen örnek topraksız cam sera projesini incelemek için tıklayınız.

İLGİLİ İÇERİK:  Microsoft, Akıllı Kumaş Pazarına Giriyor!
Abone Ol 

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu