Tiktok Takipçi Satın Al

TOGED, Oyun Geliştiricileri Teknolojiye Yön Veriyor!

Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Erkin, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada Türkiye’deki oyun geliştirme ekosistemi ve ulusal oyun endüstrimizin dünya pazarındaki yeri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Ülkemizdeki oyun geliştiricilerini bir çatı altında birleştiren Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği’nin (TOGED) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Erkin, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada ulusal ve küresel oyun sektörü hakkındaki öngörülerini paylaştı. Erkin, yıllık 1 milyar dolarlık ihracat yapan Türk oyun sektörünün savunma, telekomünikasyon, sağlık, tanıtım, ulaşım ve eğitim gibi pek çok sektöre de katkı yaptığını belirtti.

Mobil Oyunların ve Konsolların Payı Artacak


Teknolojiyi ve eğlenceyi birleştirmesiyle farklılaşan oyun sektörünün tüm dünyada 150 milyar dolar civarında bir ekonomik büyüklüğe ulaştığını belirten Ali Erkin, pastadan aslan payını 60 milyar dolarlık büyüklüğü ile mobil oyunların aldığını açıkladı. Son yıllarda PC ve konsol segmentlerinde bir küçülme yaşandığını söyleyen Erkin, yeni nesil konsolların çıkışıyla birlikte konsolların piyasadaki payını artıracağı öngörüsünde bulundu.

Erkin ayrıca, oyun endüstrisinin küresel ekonomik krizlerden etkilenmemesini de sektörün en önemli artılarından biri olarak gördüğünü belirtti.

Yerli Geliştiriciler Global Listeleri Zorluyor

Türkiye’deki oyun sektörü hakkında da değerlendirmelerde bulunan Erkin, yerli oyun sektörünün potansiyelini elde ettiği yüksek büyüme hızı, her yıl artan geliştirici ve oyun sayısı ile 1 milyar dolar seviyesine yükselen ihracat miktarıyla ortaya koyduğunu belirtti.

Ülkemizdeki oyun geliştiricilerinin oyunlarıyla dünyada tanınmaya başladığını söyleyen Ali Erkin, bilgi birikimlerini ve tecrübelerini çeşitli işbirlikleri ile git gide artıran geliştiricilerimizin Google Play Store ve Apple App Store gibi mobil mağazalarda sık sık zirveye çıktığını vurguladı.

TOGED Hakkında

Türkiye’deki oyun geliştirici firmaların teknik, sosyal ve ekonomik gelişimini iyileştirerek, uluslararası ölçekteki standartlarını, başarısını ve tanınırlığını artırmak için çalışan Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED), tamamı yerli oyun geliştiricilerden oluşan yönetim kadrosuyla sektörü bir arada tutarak, nitelikli insan gücü yetiştirmeyi ve video oyunları konusunda kamu bilincini geliştirmeyi hedeflemektedir.

Resmi Web Sitesi: www.toged.org

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu