TikTok Amerika Birleşik Devletleri’nde Yasaklandı mı?

Video paylaşım uygulaması TikTok, uluslararası bir siyasi savaşın merkezinde yer alıyor. Ama TikTok ABD'de gerçekten yasaklanmış mı?

Video paylaşım uygulaması TikTok bir fenomendir. 2017’deki başlangıcından bu yana, sosyal ağın ABD’de yaklaşık 90 milyon aktif kullanıcısı var ve uygulama tahmini olarak iki milyar kez indirildi.

Bu başarının bir bedeli var. Platform, Çinli ByteDance şirketine aittir. 2016’dan bu yana, ABD Hükümeti Çin ile bir ticaret anlaşmazlığına karıştı ve TikTok, diğer Çinli şirket Huawei ile birlikte kendisini bu siyasi fırtınanın ortasında buldu.

2020’nin ortalarında Başkan Trump, ABD’de TikTok’u yasaklamak için bir Yönetim Emri kullanacağını açıkladı. Peki şu anda işler nasıl gidiyor?

ABD Hükümeti TikTok’u Neden Yasaklasın?

On yıllardır, dijital dünya ABD merkezli şirketlerin hakimiyetinde. İster Apple, Hewlett-Packard ve IBM gibi donanım işletmeleri, ister Google, Microsoft ve Amazon gibi yazılım tabanlı şirketler olsun, ABD dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden bazılarını üretti.


AMD

Geçtiğimiz on yıl içinde, Çin’in teknoloji sektörü hızla genişledi ve Alibaba, Huawei ve ByteDance gibi bir avuç şirket dünya çapında markalar haline geldi. Adil rekabeti sürdürmek için ulus devletler, devletin işlerine destek düzeyini düzenleyen uluslararası Dünya Ticaret Örgütü (WTO) kurallarına uyarlar.

45. Başkanın yönetimi, Çin’in DTÖ kurallarını çiğnediğini ve işlerine haksız bir avantaj sağladığını iddia ediyor. Sonuç olarak, TikTok ve Huawei’nin ABD merkezli operasyonlarına kısıtlamalar getirmeye çalıştılar. Ayrıca TikTok’un ulusal güvenlik riski olduğu da iddia edildi.

TikTok Amerika Birleşik Devletleri'nde Yasaklandı mı?

TikTok Amerika Birleşik Devletleri’nde Yasaklandı mı?

Kısacası hayır. TikTok şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde yasaklanmış veya kısıtlanmamıştır. Huawei ile ilgili anlaşmazlık birkaç yıl öncesine dayanıyor ve en azından ulusal güvenlikle ilgili bir miktar güvenilirliğe sahipken, TikTok ile ilgili iddialar ancak Başkan’ın yeniden seçim kampanyasını başlatmasından sonra ortaya çıktı.

Ayrıca, 13942 sayılı İcra Emri’nin yürürlüğe girmesi için 20 Eylül 2020’de zor bir tarih verdi ve bir başka popüler Çin mesajlaşma uygulaması olan TikTok ve WeChat’i etkin bir şekilde yasakladı. İcra Kararını imzaladıktan sonra, medya, COVID-19 salgını sırasında TikTok’un birçok kişi için önemli ve eğlenceli bir eğlence biçimi olduğu için durumu yoğun bir şekilde bildirdi.

Önemli bir baskıdan sonra Başkan, bir Amerikan şirketinin TikTok’un ABD operasyonlarını satın alabileceğini kabul etti. Microsoft’un TikTok’u satın alacağına dair söylentiler vardı. Ancak, bir anlaşmanın gerçekleşememesinin ardından, yazılım şirketi Oracle ve Walmart’ın, şirketin sahipliğini almasalar da TikTok’un Amerikan operasyonlarını yönetmek için ABD merkezli bir varlık oluşturacakları bildirildi.

18 Eylül 2020’de TikTok, Cumhurbaşkanı aleyhine dava açtı. İki haftadan daha kısa bir süre sonra, Yargıç Nichols, 13942 sayılı Yürütme Kararı’nın kısa vadede uygulanmasını etkili bir şekilde engelleyen bir emir çıkardı.

TikTok Hala Yasaklanabilir mi?

ABD Başkanlık Seçimi, tedbir kararından sadece beş hafta sonra gerçekleşti. Sonuçlar, Joe Biden’in Donald Trump’tan çok Amerika Birleşik Devletleri’nin bir sonraki Başkanı olacağını öngörüyor.

Henüz göreve gelmemiş olsa da, Çin ile ticaret savaşının yeni yönetimin öncelikler listesinde üst sıralarda olduğuna dair hiçbir gösterge yok. Sonuç olarak, TikTok anlaşmazlığının devam etmesi olası görünmüyor.

Kendi adına, TikTok bile yasak durumunu bilmiyor . Şirketin Eylül ayından bu yana Başkan Trump’ın ofisiyle hiçbir iletişim kurmadığı bildirildi. Başkan, İcra Kararında, TikTok tarafından toplanan verilerin Çin’de saklandığını ve potansiyel olarak Çin hükümetine geçtiğini belirtti.

İddialarının çoğu politik olarak motive edilmiş olsa da, bu özel nokta dikkate değerdir. Çinli bir işletme olarak ByteDance, verileri yetkililerle paylaşabilir. Bununla birlikte, bu sadece TikTok için değil tüm Çin şirketleri için geçerli olacaktır. Ancak, bu veri toplama politikaları ve devlet yetkilileriyle yakın işbirliği de ABD şirketleri arasında standarttır.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu