Tiktok Takipçi Satın Al

Thunderbolt 3 ve USB-C Farkları Nedir?

Yeni bir dizüstü bilgisayar veya USB çevre birimi satın almanız mı gerekiyor ve tüm farklı bağlantı noktaları hakkında kafanız mı karıştı?

USB 2.0, USB 3.0, USB4, USB Type-C, Thunderbolt ve diğer birçok bağlantı noktası türünü görmek herkesin kafasını karıştırabilir. Çok fazla USB kablosu türü olduğu için bunları ayırt etmek bile zor olabilir. Bununla birlikte, yeni bir MacBook Pro veya Windows PC alıyorsanız, esas olarak Thunderbolt 3 ve USB-C konektörüne odaklanmalısınız.


Bu makalede, cihazınız için doğru olanı seçmenize yardımcı olmak için Thunderbolt 3 ve USB Type-C (kısaca USB-C) arasındaki temel farkları anlamanıza yardımcı olacağız.

Thunderbolt 3 Nedir?

Thunderbolt arayüzü Intel ve Apple tarafından birlikte geliştirildi. Başlangıçta yalnızca MacBook Pro destekledi, ancak Thunderbolt 3, USB-C ile uyumlu hale getirildi. USB-C bağlantı noktasının tam olarak Thunderbolt 3 bağlantı noktasına benzemesinin nedeni budur. Özünde, Thunderbolt 3, steroidler üzerinde bir USB-C konektörüdür.

Thunderbolt 3 Hızlıdır

En önemli husus veri aktarım hızıdır. Thunderbolt 3, 40Gbps’ye kadar aktarım hızlarına ulaşabilir. Bu hıza ulaşmak için Thunderbolt bağlantı noktasına bağlı bir Thunderbolt kablosuna ihtiyacınız olacağını unutmayın. Thunderbolt’u desteklese bile USB-C kablosu kullanamazsınız.

Thunderbolt 3’ün yüksek veri aktarım hızı, özellikle oyuncular için harika bir haber çünkü klavyelerin , farelerin ve diğer çevre birimlerinin tepki süresini artırıyor.

Thunderbolt 3 Çok Yönlüdür

Thunderbolt arayüzünün yüksek hızlı veri aktarım hızı sayesinde, onu çok çeşitli cihazları bağlamak için kullanabilirsiniz. Thunderbolt 3, verileri harici bir sabit sürücüden standart USB kablolarından çok daha hızlı aktarır. Ama hepsi bu değil.

HDMI veya DisplayPort kablolarınızı Thunderbolt 3 kablosuyla değiştirebilirsiniz. Yüksek aktarım hızları nedeniyle harici monitörler, yerleştirme istasyonları ve diğer cihazları bağlayabilirsiniz. Bu nedenle Apple, konektör karmaşasını azaltmak için Thunderbolt 3’ü hızla benimsedi ve Windows PC’ler de gemiye atlıyor.

Thunderbolt 3 Cihazları Şarj Edebilir

Thunderbolt 3, verileri bir cihazdan diğerine aktaran bir bağlantı noktasından daha fazlasıdır. Ayrıca Power Deliver protokolü aracılığıyla 100 watt’a kadar güç sağlayarak dizüstü bilgisayarınız, iPad, iPhone veya Android akıllı telefonlarınız için şarj cihazı görevi görebilir. Cihaz bir Güç Dağıtım protokolü kullanmıyorsa, şarjın 15 watt güçle sınırlı olduğunu unutmayın.

Thunderbolt 3 ve USB-C Farkları Nedir?

USB-C Nedir?

Thunderbolt son zamanlarda tüm dikkatleri alıyor olsa da, bu USB-C’nin kötü bir konektör olduğu anlamına gelmiyor. Sonuçta bu, USB-A’nın aksine hem veri hem de güç iletebilen en yeni USB standardıdır.

USB-C konektörünü mikro USB konektörü ile karıştırabilirsiniz, ancak bu biraz farklıdır. Benzer bir oval şekle sahiptir, ancak daha büyüktür ve bağlantıyı yapmak için sağ tarafa çevirmeniz gerekmez.

USB-C Aktarım Hızları

USB-C ayrıca iyi veri aktarım hızları sunar. Ancak, Thunderbolt 3’ün sağlayabileceğinin yarısı ile sınırlıdır. Hız, kullandığınız USB bağlantı noktasının türüne ve SuperSpeed ​​derecesine de bağlıdır. Örneğin, USB 3.1 bağlantı noktası Gen 2’ye bir USB-C kablosu takarsanız, maksimum 10 Gb/sn hız elde edersiniz. Cihazınızda bir USB 3.2 bağlantı noktası varsa, USB Type-C kablonuz 20Gbps gibi yüksek hızlı aktarım hızına ulaşabilir.

USB-C Biraz Daha Az Çok Yönlüdür

USB-C kabloları veri aktarımında Thunderbolt kadar iyi değildir, bu nedenle onları harici bir monitöre bağlamak için kullanabilirsiniz, ancak USB-C’yi harici bir monitöre bağlamak için kullanabilirsiniz ve çoğu insan için iyi bir performans sunar. Bununla birlikte, Thunderbolt’un daha yüksek aktarım hızı, avantajlar sunar: daha yüksek yenileme hızlarında daha yüksek çözünürlükler ve daha yüksek çözünürlüklü ekranları çalıştırma yeteneği (ekranları etkin bir şekilde zincirleme yeteneğiyle birlikte).

Bununla birlikte, USB-C hala 120Hz’de 4k bir ekran kullanabilir. Ayrıca USB-C kablolarını genellikle harici bir sabit sürücüye, yerleştirme istasyonuna veya birkaç sınırlamayla diğer USB-C aygıtlarına bağlanmak için kullanacaksınız.

USB-C ve Thunderbolt 3’ü Şarj Ediyor

Varsayılan olarak, bir USB-C kablosu, 2,5 watt güç olan eski USB-A standardı kadar güç sağlar. İyi haber şu ki Apple, Microsoft ve Samsung’un modern cihazlarının çoğu Güç Dağıtım protokolünü kullanıyor. Bu, USB-C’nin Thunderbolt 3 gibi 100 watt güç sağlayabileceği anlamına gelir.

Şarj hızını kontrol eden, USB-C kablosunu taktığınız bağlantı noktasıdır. Örneğin, Thunderbolt bağlantı noktasına takılı bir USB-C kablosu, USB 3.0 bağlantı noktasına takılı olandan daha fazla güç sağlar.

Thunderbolt 3 v USB-C Arasındaki Fark Nasıl Anlaşılır?

Thunderbolt 3 ve USB-C Farkları Nedir?

Zor olabilir. Her iki konektör de aynı görünüyor. Asıl sorun, birinin diğerini desteklemesi söz konusu olduğunda. Tüm USB-C bağlantı noktaları Thunderbolt 3’ü desteklemez ve tüm Thunderbolt 3 bağlantı noktaları USB-C’yi desteklemez.

Apple’ın bazı MacBook Pro modellerinde Thunderbolt 3 bağlantı noktalarını etiketlememeye karar vermesi ve Microsoft’un bazı dizüstü bilgisayarlarındaki USB-C bağlantı noktalarını etiketlemeyerek benzer bir şey yapması yardımcı olmuyor. Bazı oyun dizüstü bilgisayarları, etiketlemeden USB konektörlerinin bir karışımını kullandığında daha da kötüleşir.

Bununla birlikte, farkı anlamanın en iyi yolu, cihazın belgelerini veya ürün açıklamasını okumaktır. Paketlemeye de dikkat edin. Aynı şey Thunderbolt 3 kabloları için de geçerlidir. Her kabloda bunun Thunderbolt 3 olduğunu söyleyen aydınlatma sembolü yoktur. Son olarak USB-A ve USB-C arasındaki farkları da merak ediyorsanız içeriğimize göz atabilirsiniz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu