Tiktok Takipçi Satın Al
Trend

USB-A ve USB-C Arasındaki Fark Nedir?

En yaygın iki USB türü USB-A ve USB-C arasında birkaç fark vardır.

USB-A bağlantı noktaları, elektronik cihazlarda ve bilgisayar ekipmanlarında her yerde bulunur. Peki USB Type C bu resmin neresine oturuyor?


Önce USB-A ve USB-C türlerinin neler olduğuna bakalım, ardından aralarındaki farklara değinelim.

USB-A nedir?

USB Type-A, düz dikdörtgen şekliyle kolayca tanınan orijinal USB konektörüdür. Tasarım gereği tersine çevrilemeyen USB-A bağlantı noktaları, dizüstü bilgisayarlar, akıllı TV’ler, video oyun konsolları ve DVD/Blu-ray oynatıcılar da dahil olmak üzere neredeyse her bilgisayar benzeri aygıtta bulunur.

USB-A ve USB-C Arasındaki Fark Nedir?

USB-C nedir?

2014 yılında piyasaya sürülen USB Type-C, yaygın USB-A sorunlarını çözmek için tasarlanmıştır. Pek çok ince, hafif aygıt artık tasarımlarına ince USB-C bağlantı noktalarını entegre ediyor. Üreticiler, USB-C’nin dar bağlantı noktası sayesinde daha ince elektronik ürünler tasarlayabilirler. Sonunda geleneksel USB-A bağlantı noktalarının yerini almak amacıyla USB-C bağlantı noktaları yavaş yavaş daha fazla cihaza ekleniyor.

USB-A ve USB-C Arasındaki Fark Nedir?

USB-A ve USB-C Arasındaki Fark

Artık USB-A ve USB-C hakkında bir arka plan anlayışımız olduğuna göre, temel farklılıkları tartışalım.

Yeni Tersinir Şekil ve Daha İnce Tasarım

USB-A’nın hantal bağlantısı, yerden tasarruf sağlayan USB-C tasarımıyla güncellendi ve elektronik cihazların her zamankinden daha ince tasarlanmasına olanak sağladı.

Belirgin görsel revizyonun yanı sıra, USB-C bağlantı noktaları, konektörü taktığınız yönde ne olursa olsun artık USB-C konektörlerini barındırıyor. Bu büyük kolaylık güncellemesi, USB-C konektörünün hem altındaki hem de üstündeki simetrik pim yerleşiminden kaynaklanmaktadır.

USB-A pimleri, USB-A bağlantı noktalarının alt kısmına tahsis edilmiştir (yerleştirmeyi tersine çevrilemez hale getirir).

USB-A ve USB-C Arasındaki Fark Nedir?

USB Standartları Desteği

En yeni USB 4.0 standardı, USB-A’yı geride bırakarak USB-C konektörleri gerektirir. USB 4.0, USB Güç Dağıtımı (USB PD) desteğine ek olarak potansiyel bir 40Gbps veri hızına sahiptir ve 100W’a kadar (dizüstü bilgisayarlardan bazı yazıcılara büyük elektronik cihazlara güç sağlamak için yeterli) çift yönlü güç dağıtımı sağlar.

Bu, maksimum 10Gbps veri aktarım hızına sahip en yeni standart olan USB 3.1’den önemli ölçüde daha güçlüdür.

Alternatif Mod Desteği

USB-C’nin Alternatif Mod özelliği, USB-C bağlantı noktalarının daha geniş bir veri protokolü yelpazesine uyum sağlamasına olanak tanır. Ancak bu destek, donanım üreticisinin kendi elektronik cihazlarına entegre etme kararına bağlıdır.

Tek bir USB-C bağlantı noktasına dönüştürülebilen Alternatif Modlar arasında Thunderbolt, DisplayPort, HDMI, Mobile High-Definition Link ve VirtualLink bulunur.

Tüm bu bağlantıları tek bir USB-C bağlantı noktasına entegre eden Alternatif Modlar, elektronik cihazların eskisinden daha ince tasarlanmasını sağlar. USB-C bağlantı noktasından istediğiniz Alternatif Mod özelliğine erişmek için tek ihtiyacınız olan doğru adaptör. USB-A’nın Alternatif Mod desteği yoktur.

Geriye dönük uyumluluk

USB-A ve USB-C, bağlı oldukları cihazla geriye dönük uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır. Örneğin, bir USB-A 3.0 konektörü (standart mavi plastik girişiyle tanımlanır), hem USB 2.0 hem de USB 1.1 dahil olmak üzere USB bağlantı noktası hızında çalışır. Benzer şekilde, bir USB-C 3.2 konektörü de daha önceki USB-C bağlantı noktası standartlarıyla geriye dönük olarak uyumludur.

Küçük USB-C konektörünüzü daha büyük USB-A bağlantı noktalarından birine takamazsanız da, ilgili konektörlere ve bağlantı noktalarına sahip bir adaptör veya hub sorununuzu çözecektir.

Yeni Nesil: USB-C

USB-A ve USB-C Arasındaki Fark Nedir?

Apple, Google, Intel ve Microsoft dahil 700’den fazla teknoloji şirketi, USB-C’nin ilk tasarımı ve benimsenmesi için işbirliği yaptı. USB-C gerçekten evrenseldir ve karanlıkta kaybolmaz.

Ancak, hala USB-A bağlantısı gerektiren birçok eski cihaz var. Şimdilik USB-A, uyumluluk sorunlarıyla başa çıkmak için elektronik cihazlarda USB-C’nin yanında görünmeye devam edecek. Bu eski cihazların kullanımı azaldıkça, USB-C’nin baskın tip haline gelmesi beklenebilir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu