Tesla, Arabada Kitli Kalan Çocuklar İçin Radar Kuracak

Tesla kapalı bir arabada kalan çocukları takip etmek için radarlar kuracak.

Tesla, kullanıcıyı arabada bir çocuk bıraktığında uyaran yeni radarlar tanıttı. Cihaz o kadar hassastır ki, nefesini ve nabzını takip edebilir.

Tesla arabaları, çocukların arabanın içinde mahsur kalmamasını sağlayacak yeni bir özelliğe sahip olacak. Otomobil üreticisi, mevcut düzenlemelerin izin verdiğinden daha yüksek bir güç seviyesi kullanan etkileşimli kısa menzilli hareket sensörlerini pazarlamak için Federal İletişim Komisyonu’na (FCC) başvurdu. Şirketin belgelerine göre, cihaz bir arabanın içindeki hareketi algılamak ve içindeki insanları sınıflandırmak için milimetre dalga teknolojisini kullanıyor.

Şirket, 2019 yılında otomobillerde doğrudan güneş ışığına maruz kalan 50’den fazla çocuğun öldüğünü kaydetti. Tesla, teknolojisinin bundan kaçınmaya yardımcı olacağını, battaniyeler ve çocuk koltukları gibi yumuşak malzemeleri “görebileceğini” kaydetti. 

Tesla, Arabada Kitli Kalan Çocuklar İçin Radar Kuracak

Ve ağırlığa dayalı duyu sistemlerinden farklı olarak solunum ve kalp atış hızını algılayabildiğinden, gerçek bir bebek ile bir nesneyi ayırt edebilir ve böylece yanlış alarm olasılığını ortadan kaldırabilir.

Teknolojinin başka potansiyel uygulamaları da var. Vücut boyutunu değerlendirme yeteneği sayesinde, bir kaza anında hava yastıklarının en uygun şekilde açılmasını sağlayabilir. Ek olarak, radar emniyet kemeri hatırlatma sistemini geliştirecektir. Gelecekte, otomobilin etrafını taramak için teknoloji geliştirilecek. Bu, daha iyi bir hırsızlık önleme sistemi oluşturmaya yardımcı olacaktır.

FCC’nin kamuoyuna duyurusuna göre Tesla, 31 Temmuz’da geri bildirimde bulundu. Şirket bunları 2021 gibi erken bir tarihte uygulamaya başlamayı planlıyor.

Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Oyuncu Ekipman Çekilişi
10 KİŞİYE OYUNCU EKİPMANI HEDİYE EDİYORUZ!
10 KİŞİYE OYUNCU EKİPMANI HEDİYE!
ÇEKİLİŞE KATIL!