Tiktok Takipçi Satın Al
Trend

Telefonunuzun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni

Telefonunuzun şarj olması neden bu kadar uzun sürüyor merak mı ediyorsunuz? İşte nedenini açıklayabilecek birkaç olası neden.

Telefonunuz yavaş mı şarj oluyor? Akıllı telefonunuz çok şey yapabilir ama pil bitmişse işleriniz yarım kalabilir. Maalesef telefonunuz eskidikçe şarj olması daha uzun sürebilir. Telefon yavaş şarj oluyor, neden?


Mobil cihaz şarjının nasıl çalıştığından ve mevcut nesil telefonlar için mevcut olan farklı şarj yöntemlerinden bahsedelim. Ayrıca eski telefonların şarj edilmesi için neden daha fazla zamana ihtiyaç duyduğunu ve bu konuda neler yapabileceğinizi de göreceğiz.

Şarj Edilebilir Piller Nasıl Çalışır?

Her cep telefonunun bir pili vardır. Çoğunlukla, her pil gücü aynı şekilde sağlar. Bir hücre pili, iki elektrot (bir pozitif ve bir negatif) ve bir elektrolit içerir. Kullanım yoluyla, elektrotlarda iyonlar oluşur, bu da pilinizin negatif dış terminaline bir elektronik akışı yönlendirir ve böylece bir şarj verir.

Şarj edilemeyen pillerde bu kimyasal reaksiyonlar yalnızca bir kez meydana gelir. Telefonlarda bulunanlar gibi şarj edilebilir lityum iyon pillerle, kimyasal reaksiyonlar “tersine çevrilebilir”. Böylece, yeniden şarj etmek hücrenin gücü emmesine izin verir.

Genel anlamda, akıllı telefonlarınızı şarj etmenin iki yolu vardır: kablolu ve kablosuz. Her ikisinin de artıları ve eksileri var.

Kablolu Şarjın Artıları ve Eksileri

Diğer tüketici elektroniği gibi, akıllı telefonlar da her zaman şarj amaçlı kablolarla birlikte gönderilir. Uzun süre bu kablolar değişmedi.

Neredeyse on yıldır, Apple olmayan cihazlar USB 3.0 mimarisini destekleyen USB kablolarıyla birlikte geliyor. Aksine, 2012’den beri Apple cihazları tescilli bir bilgisayar veri yolu ve güç konektörü olan Lightning’i kullanıyor.

“Hızlı Şarj” teknolojisi, son yıllarda kablolu şarj hızlarını önemli ölçüde artırmıştır. Bu tür teknoloji tipik olarak daha yeni bir USB Type-C bağlantısı gerektirir. Hızlı şarj özellikleri, üreticiye ve cihaza göre farklılık gösterir. Örneğin, 45 Watt’lık bir şarj cihazı kullanarak Samsung Galaxy S20 Ultra’nızı 30 dakikada yüzde 70’e kadar pil elde edebilirsiniz.

Kablolu Şarjın Artıları

Kablolu şarj teknolojisine bağlı kalmanın en önemli nedeni, en azından şimdilik verimliliktir. Ayrıca nispeten evrenseldir, bu nedenle seyahat ederken yanınıza almayı unutursanız, konaklamanızın yedeği olması muhtemeldir.

Kablolu Şarjın Eksileri

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kablolar, kablolu şarj teknolojisinden kurtulmanın en büyük nedenidir. Kablolar can sıkıcıdır ve zamanla aşınabilir.

Kablosuz Şarjın Artıları ve Eksileri

Bu da bizi giderek daha popüler hale gelen bir telefon şarjı biçimine getiriyor: kablosuz. Bazı dezavantajları olsa da, kablosuz şarjı kullanmanın birçok yararı vardır.

Kablosuz Şarjın Artıları

Kablosuz şarj ile artık bir kablo bulma konusunda endişelenmenize gerek yok. Bunun yerine, telefonunuzu sabit bir şarj pedi üzerine koyarsınız – telefonunuza bir kablo takmakla uğraşmayın.

Kolaylık, tüketicilerin kablosuz şarjı benimsemesinin bir başka nedenidir. Bugün piyasada bulunan şarj pedlerinin çoğu, aynı anda birden fazla cihazı şarj etmenize izin verir. Aynı zamanda platformdan bağımsızdırlar, yani aynı kablosuz şarj cihazı Android ve iOS cihazınız için çalışacaktır.

Kablosuz Şarjın Eksileri

Kablosuz şarj, kablolu şarjdan daha yavaş ve daha az verimli olabilir, ancak elbette bu, satın aldığınız şarj cihazına bağlıdır. Ancak, çoğu telefon şarjlar arasında tam bir gün geçirebileceğinden, bu tutarsızlık o kadar önemli değildir. Yatmadan önce telefonunuzu şarj cihazına koyun ve gitmeniz iyi olur.

Kablosuz şarj cihazları ayrıca, çok nadir durumlarda telefonunuzun aşırı ısınmasına neden olabilecek bir miktar boşa ısı üretme eğilimindedir. Yaralanmayı önlemek için, yalnızca sertifikalı kablosuz şarj tabanları satın aldığınızdan emin olun. Kablosuz şarj ürünleri ayrıca kablolu çözümlerden daha pahalıdır.

Telefonunuzun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni

1. Kötü Aksesuarlar

Telefonunuzun eskisinden daha yavaş şarj olmasının en basit nedeni, telefonun kendisiyle hiçbir ilgisi olmayabilir. Bunun yerine, kötü bir kablonuz veya adaptörünüz veya zayıf bir güç kaynağınız olabilir.

USB kabloları, özellikle birden fazla kullanıcı ve cihaz bulunan evlerde çok sık kullanılır. Bu kablolar genellikle düşürülür, bükülür, sıcaklıkların önemli ölçüde değişebileceği yerlerde tutulur ve hatta üzerine basılabilir. Bu nedenle, her şeyden önce, kabloyu değiştirin ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

Ayrıca adaptörü de kapatmalı ve bunun bir fark yaratıp yaratmadığını görmelisiniz. Yeni bir telefon satın aldıktan sonra bile aynı adaptörü kullanmaya devam ediyor musunuz? Yenisini kullanmalısınız.

İdeal olarak, saygın şirketlerin şarj cihazlarını kullanın. Telefonunuzla birlikte gelen en iyisidir. Rastgele bilinmeyen bir marka satın alırsanız, telefonunuzun yapabileceği kadar hızlı şarj olmadığını fark edebilirsiniz.

Birçok kişi mobil cihazlarını bilgisayarlarındaki bir bağlantı noktasını kullanarak şarj etmeyi sever. Bu, bilgisayarınızın yaşına ve makinenizdeki diğer bağlantı noktalarının aynı anda kullanılıp kullanılmadığına bağlı olarak her zaman ideal bir çözüm değildir.

Diğer her şey eşit olduğunda, telefonunuzu şarj etmek için doğrudan bir kaynak kullanmalısınız. Başka bir deyişle: mümkün olduğunca bir duvar şarj cihazı kullanın. Ve güvenli bir şarj cihazı kullandığınızdan emin olun.


2. Bağlantı Noktası Sorunları

Kablonuz, günlük şarjdan dolayı sorun yaşayabilecek tek unsur değildir. Telefonunuzun şarj bağlantı noktası da biraz zarar görebilir. Korozyon veya tıkanma için bağlantı noktasına bakın. Muhtemelen cihazınızı şarj etmenin daha fazla zaman almasının nedeni bu olmasa da, en azından göz ardı etmelisiniz.

Telefonunuzun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni

İkincisini bulmak için, telefonunuzun bağlantı noktasının içine bakmak için bir el feneri ve büyütme kullanın. Bağlantı noktasının bileşenlerine zarar vermemeye çok dikkat ederek ait olmayan herhangi bir nesneyi (tüy, toz vb.) çıkarmaya çalışın.

Herhangi bir nesneyi çıkarmak için dikkatlice plastik bir kürdan kullanabilirsiniz. Bağlantı noktasının içinde küçük, yumuşak bir fırça kullanmak da iyidir.


3. Arka Plan Uygulamaları

Şarj edilmesi sonsuza kadar süren telefonlar, kullanımdayken şarj tutmakta da zorlanabilir. Kötü niyetli bir uygulama veya genel olarak arka plan uygulamaları bunun nedeni olabilir.

Hem Android hem de iOS, arka planda hangi uygulamaların çalıştığını öğrenmeniz için araçlara sahiptir. Android tabanlı cihazlar için, Ayarlar > Pil konumunda bulunan pil kullanım menüsüne bakın (veya Cihaz bakımı gibi bir bölümün altında olabilir ). iPhone’unuzda, hangi uygulamaların en fazla pili kullandığını görmek için Ayarlar uygulamasında Pil’i seçin.

Telefonunuzun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni

Bazı uygulamalar, yalnızca onları sık kullandığınız için yüksek pil kullanımı gösterebilir. Minimum zaman kullanımına sahip ancak şüpheli derecede yüksek pil kullanımına sahip uygulamaları arayın. Kötü uygulamayı bulduğunuzu düşündüğünüzde, onu silin ve pil ömrünüzün ve şarj hızınızın iyileşip iyileşmediğine bakın.

4. Ömrü Tükenmiş Batarya

Telefonunuz iki veya üç yaşından büyükse ve bu süre içinde yoğun şekilde kullanılmışsa, pilin değiştirilmesini düşünmenin zamanı gelmiş olabilir.

Lityum iyon piller sonsuza kadar dayanmaz ve yalnızca sınırlı sayıda şarj edilebilir. Bu nedenle, yavaş şarjın nedeni pilin kendisi olabilir.

Şu anda ender rastlanan bir durum olsa da, telefonunuzun çıkarılabilir bir arka kısmı olabilir, böylece kolayca yedek bir batarya satın alabilir ve çıkartabilirsiniz. Ancak, cihazınızdaki pili değiştirmeyle ilgili daha fazla bilgi istemek için telefonunuzu bir tamirhaneye götürmeniz daha olasıdır.

5. Şarj Sırasında Telefonu Kullanmayın

Akıllı telefonunuzu şarj olurken bile kullanması gereken kişi siz misiniz? Belki de cihazın bu kadar uzun süre şarj olmasının nedeni sizsiniz.

Facebook gibi uygulamalar, telefonlarda pil ömrünü tüketmekle ünlüdür. Bu, hiçbir yerde, cihazınızı şarj etmeye çalışırken aynı zamanda sosyal ağınızda yayınlar bıraktığınız zamandan daha belirgin değildir.

Bazı telefonlar aynı anda hem kullanım hem de şarj için güç sağlamakta zorlanacaktır. Telefonunuzu yere koyun ve huzur içinde şarj olmasına izin verin.

Şarj Olmayan Telefon Nasıl Onarılır?

Telefonunuzdaki pilin şarj olması uzun sürmemelidir. Önemli ölçüde yavaşladığını fark ettiyseniz, muhtemelen çözülmesi kolay bir sorun vardır. Bu makalede bulunan ipuçları yardımcı olmadıysa, bir uzmanın göz atması için cihazınızı en yakın yetkili servis merkezine götürmeyi düşünün.

Telefonunuzun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni

Telefonunuzun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni Telefonunuzun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni Telefonunuzun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni Telefonunuzun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni Telefonunuzun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni Telefonunuzun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni Telefonunuzun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni Telefonunuzun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni Telefonunuzun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni Telefonunuzun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni Telefonunuzun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni Telefonunuzun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni

Telefonunuzun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni Telefonunuzun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni

Telefonunuzun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni

Telefonunuzun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni Telefonunuzun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni Telefonunuzun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni Telefonunuzun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni Telefonunuzun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni Telefonunuzun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni Telefonunuzun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni Telefonunuzun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni Telefonunuzun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni Telefonunuzun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni Telefonunuzun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni

Telefonunuzun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni Telefonunuzun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni

Telefonunuzun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni Telefonunuzun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu