Tiktok Takipçi Satın Al

Stock (Saf) Android Nedir?

Stock Android nedir? Bir sonraki telefonunuzda kullanmanız için 5 neden.

Android, mobil pazarda en çok kullanılan işletim sistemi olsa da, birçok kişi stock Android ile işletim sisteminin diğer sürümleri arasındaki farkı bilmiyor. Sonuç olarak, stock Android kullanmanın birçok faydasını kaçırabilirsiniz.


Peki stock Android nedir? Ve neden bir sonraki cihazınızda kullanmayı düşünmelisiniz? İşte stock Android’in ne olduğu ve sunduğu ürünlere genel bakış yapalım.

Stok Android Nedir?

Saf Android olarak da bilinen Stock Android, mobil işletim sisteminin Google tarafından gönderilen veya piyasaya sürülen sürümüdür. Akıllı telefon üreticileri tarafından herhangi bir değişiklik veya değişiklik yapılmaz. Bu, genellikle akıllı telefon üreticileri tarafından yapılan değişiklikleri veya tescilli uygulamaları içeren orijinal ekipman üreticisi (OEM) arayüzleriyle veya Android’in özel sürümleriyle çelişir.

Stock (Saf) Android Nedir?

Örneğin, Samsung Galaxy S10 ve Note 10 akıllı telefonlarında One UI adı verilen özel bir işletim sistemi arayüzü bulunur. Bu işletim sistemi Android tabanlı olsa da, stock Android ile birlikte gönderilmeyen sürücüler, uygulamalar ve diğer yazılımlar içerir. Başka bir örnek olarak Huawei, EMUI adlı kendi özel Android tabanlı işletim sistemini kullanıyor.

2019 itibariyle, Android cihaz üreticilerinin çoğu hala işletim sisteminin özel sürümlerini kullanıyor. Bununla birlikte, daha fazla marka stok veya saf Android cihazlarını piyasaya sürüyor. Bu arada, Android One cihazları, stok Android kullanıcı arayüzüyle Android‘in stoklara yakın bir sürümünü kullanıyor.

Telefonunuz stok Android ile gelmediyse, yine de alabilir veya yaklaşık olarak yapabilirsiniz. Bu, cihazınızı rootlayabilir veya stok Android deneyimi sağlayan uygulamaları kullanarak mümkündür.

Stock Android kullanmak için 4 neden

1. Stok Android Güvenlik Avantajları

Android‘in, özellikle iOS hayranlarının karşılaştığı en büyük eleştirilerden biri, güvenlik sorunları ve kötü amaçlı yazılım potansiyeli. Platform tam olarak kötü amaçlı yazılım için bir güvenilirlik merkezi olmasa da, Android’de yıllar boyunca birden fazla güvenlik açığının bulunduğu doğrudur.

Google bu kusurlar için yamalar geliştirmekte hızlı olsa da, bu güncellemelerin Android’e özgü sürümleri olan cihazlarda kullanıma sunulması daha uzun sürüyor. Üreticilerin, her şeyin uyumlu olduğundan emin olmak için güncellemeleri işletim sistemini özel yinelemelerine göre özelleştirmeleri gerekir. Bu gecikme, etkilenen kullanıcılar için güvenlik risklerini artırır. Sonuçta, güvenlik nedeniyle Android’i her zaman güncel tutmalısınız.

Google son yıllarda güvenlik düzeltme eklerinin kullanıma sunulmasını iyileştirmek için adımlar attı. Ancak, en son güvenlik güncellemelerini zamanında almanın en iyi yolu saf bir Android sürümüne sahip olmaktır.

2. Android ve Google Apps’ın son sürümleri

Android’in markalı sürümleriyle ilgili bir başka sorun, üreticilerin işletim sisteminin yeni sürümlerini piyasaya sürmede kötü bir şekilde yavaş olmasıdır. Yeni müşteriler piyasaya sürülmesine rağmen birçok müşteri yıllarını aynı Android sürümünde geçiriyor.

Bazen belirli üreticilerden Android’in en yeni sürümünü almanın tek yolu en yeni cihazlarını satın almaktır. Tabii ki, gelişme hızıyla, yakında kendinizi tekrar aynı durumda bulacaksınız.

Öte yandan, stok Android cihazları Google‘ın piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra güncelleme alma eğilimindedir. Güvenlik güncellemeleri gibi, üreticilerin stok işletim sistemini çalıştırıyorlarsa telefonları için Android’in yeni sürümlerini özelleştirmeleri gerekmez. Bu, güncelleme işlemini kullanıcılar için çok daha hızlı hale getirir.

Bir bakıma, hisse senedi Android gelecekteki cihazınızı kanıtlar. En son işletim sistemi ile birlikte Google Asistan ve en yeni özellikleri gibi Google uygulamalarının en son sürümleri de gelir. Ayrıca, birçok Android üreticisinde kullanıcı üreticilerinden dolayı kaçırılan kullanıcı arayüzü ve performans iyileştirmeleri de var.

Stock (Saf) Android Nedir?

3. Daha İyi Performans ve Daha Fazla Depolama

Bloatware, özellikle bu uygulamalar arka planda çalışıyorsa cihazınızın pil ömrünü ve performansını etkileyebilir. Google kısa süre önce pil optimizasyonu da dahil olmak üzere Android’in performansını artırmak için adımlar attı.

Ancak bloatware bu geliştirmeleri engelleyebilir ve cihazınızı yavaşlatabilir. Ağır markalı Android sürümünün en can sıkıcı sonuçlarından biri, işletim sisteminin fazladan depolama alanı kaplamasıdır. Çoğu durumda bloatware uygulamalarını kaldırmak mümkün olmadığından, fazladan yer açmak için geçici çözümler bulmanız gerekir.

Genişletilebilir depolama alanı olmayan bir telefonunuz varsa, bu fazladan birkaç gigabaytlık alanı kaçırmanız daha olasıdır. Ciddi bir depolama eksikliği, cihazınızı yavaşlatabilir ve kötü performansın kısır döngüsünü oluşturabilir.

4. Üstün Kullanıcı Seçimi

Birçok tüketici, cihazlarına zorlanan uygulamalar ve kaplamalar olmadan seçim gücünü istiyor. Stok Android’in avantajlarından biri, çekirdek uygulamaların sayısının çok daha az olmasıdır, bu nedenle cihazınıza hangi uygulamaları yüklemek istediğinizi seçersiniz.

Geçmişte, stok Android, işletim sisteminin diğer sürümleriyle aynı işleve sahip olmadığı için eleştirildi. Ancak Android, birçok revizyonu boyunca ortaya çıkan kullanışlı kısayollar ve çeşitli optimizasyon seçenekleriyle giderek daha da gelişiyor.

Artık özellik eksikliği stok Android ile ilgili bir sorun değil, birçok kişi üreticilere cihazlarında saf Android deneyimi yaşatması için çağrıda bulundu.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu