Tiktok Takipçi Satın Al

Starlink Nedir ve Uydu İnternet Nasıl Çalışır?

SpaceX'in Starlink projesi, uydulardan internet sağlayacak. Ancak uydu internet nasıl çalışır ve uzak konumlara yardımcı olabilir mi?

Starlink internet nedir? 2020 boyunca herhangi bir noktada güzel gece gökyüzüne bakarsanız, manzaraya beklenmedik yeni eklemeler görmüş olabilirsiniz.

Hayır, dünya dışı ziyaretçilerden bahsetmiyorum. Aksine, SpaceX‘in Starlink projesinin bir parçasını oluşturan yüzlerce yeni düşük Dünya yörüngeli uydunun tanıtımı.


Peki, Starlink nedir? Starlink, düzenli tüketiciler için ne zaman kullanılabilir olacak? Peki uydu internet nasıl çalışıyor?

Starlink Nedir?

Starlink, binlerce küçük uyduyu alçak Dünya yörüngesine (LEO) 550 kilometre yukarımıza yerleştirecek bir uydu takımyıldızı projesidir. Dizi, uydulardan aşağıya internet sinyallerini yerdeki alıcı vericilere gönderecek ve bu da yerel olarak yayın yapacak veya doğrudan Starlink yönlendiricinize bağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Starlink, bir cep telefonu sinyali veya 5G ile aynı değildir. Bir evin, iş yerinin veya uzak konumun uydu üzerinden internete bağlanmasına izin verir.

Yazma sırasında, 800 Starlink uydusu gezegenin etrafında dönüyor. SpaceX, Starlink aracılığıyla küresel internet kapsamını sağlamak için 30.000’e varan planlarla en az 12.000 uydu dağıtmayı planlıyor (bazı rakamlar toplamı 42.000’e kadar çıkardı)

Uydu İnternet Nasıl Çalışır?

Uydu internet, kablolu internete benzer şekilde çalışır, ancak birkaç hareketli parça daha vardır (kelimenin tam anlamıyla!). İşte kısa bir özet:

  • En son teknoloji haberlerini yakalamak için MakeUseOf’a gidin. Veri talebiniz bilgisayarınızdan evinize (veya yakındaki bir konuma) bağlı bir uydu internet çanağına geçer.
  • Uydu internet anteni, veri talebini Dünya yörüngesindeki bir uyduya yayınlar. Buna karşılık, uydu talebi ISP’ye gönderir.
  • Verilerinizin geri gönderilmesi işlemi tersine çevirir, verileri sağlayıcıdan uyduya, ardından uydudan uydu internet çanağına, aşağı yönlendiricinize ve bilgisayarınıza aktarır.

Uydu internetin nasıl çalıştığının temel taslağı budur.

Starlink İnternet Ne Kadar Hızlı?

Starlink, hizmet tamamen işlevsel hale geldiğinde 1 Gbps’ye kadar reklam indirme hızlarıdır. SpaceX, hizmeti kullanarak “20 milisaniyenin altındaki gecikmeyi hedefliyor, böylece birisi rekabetçi bir düzeyde hızlı yanıt veren bir video oyunu oynayabilir”.

Starlink Nedir ve Uydu İnternet Nasıl Çalışır?

Ağustos 2020’de Starlink, beta lansman programını ABD ve Kanada’nın Seattle, Chicago ve Portland gibi yüksek enlem bölgelerinde birkaç kullanıcıya açtı. Ookla’nın Speedtest ve TestMy gibi hizmetler aracılığıyla halka sunulan hız testleri arasında, en iyi hızlardan bazılarını gösteren kullanışlı bir Reddit listesi (ve yukarıdaki görüntü ortalama hızı gösteren) ile çok umut verici sonuçlar var.

  • Listeye göre Starlink’in onaylanan en hızlı hızı 29ms ping ile 203.74Mbps.
  • En hızlı genel ping 18ms’dir.
  • Görülen en hızlı yükleme 42.58Mbps’dir.

Açıkçası bunlar, daha fazla Starlink uydusu gökyüzüne vurdukça daha iyi hale gelecek olan olağanüstü hızlardır. Starlink beta test edicileri hizmet için bir gizlilik sözleşmesi imzaladığında, hız testleri hizmetin nasıl çalıştığına dair en iyi içgörüleri sağlar.

Starlink Fiberden Daha Hızlı mı?

Cevap, sağlayıcınıza bağlıdır. Tüketici sınıfı fiber internet şu anda yaklaşık 1 Gbps’de zirvede. Şu anda, Starlink fiber kadar hızlı değil ancak bazı alternatif internet teknolojilerinden daha hızlı . SpaceX’in devasa projeler sunma geçmişine bakıldığında, Starlink’in daha hızlı olması mümkündür.

Starlink hızları, kabine fiber bağlantımdan daha hızlı, bu kesin! Starlink’in fiber servislerle rekabet etmeye çalışmadığını da unutmamalısınız. Bunun yerine, Starlink kırsal kullanıcıları ve uzak yerleri hedefleyerek, bu insanlara daha önce mümkün olabileceğinden çok daha hızlı internet sunuyor (veya en azından daha hızlı ve daha az kısıtlama ile).

Starlink Kimler Kullanabilir?

Starlink uydularının tamamı yörüngede olduğunda, hizmet “nüfuslu dünyanın neredeyse küresel kapsamını” sunacaktır. Şimdilik, yalnızca Kuzey Amerika’daki belirli kullanıcılar Starlink’i kullanabilir.

Dikkat edilmesi gereken başka noktalar da var. Örneğin, Starlink ülkenizde kapsama alanı sunabilir, ancak bunu kullanıp kullanamayacağınız ulusal mevzuata bağlıdır.

Avustralya, Starlink’e uydu internet kapsamı için her şeyi açık bir şekilde verdi. Ancak Çin ve Rusya gibi ülkeler, Starlink’in kendi frekanslarında yayın yapmasına izin verirlerse, hizmet için özel bir düzenleme talep edecekler. Diğer bir alternatif, Starlink yer terminallerinin satışını ve kullanımını yasaklamaktır. Yani, cevap, kapsama alanına sahip olur olmaz Starlink’in uydu alıcısını açmak kadar basit değil.

Starlink Uzak Bölgelerden Yararlanacak mı?

Starlink, küresel uydu internet kapsama alanı sağlayacaktır. Uzak bölgelerde yaşayan insanlar için Starlink, interneti tamamen kullanma şekillerini değiştirebilir. Bununla birlikte, Starlink’in ne kadar fayda sağladığı, aşağıdaki soruya bağlantılar.

Uzak konumlar için Starlink’in kesin bir faydası gecikmedir (yanıt süresi). Uzak bir bölgedeyseniz, uzun bir kablo oluşturmak maliyetlidir ve yüksek gecikmenin potansiyel dezavantajıyla birlikte gelir. Starlink veri iletimleri, kısmen boşluk içinde gerçekleşecek ve potansiyel olarak gecikmeyi azaltacaktır. En azından, Starlink’in yanıt süresi uzak konumlar için mükemmel olacaktır.

Starlink’in Maliyeti Ne Kadar Olacak?

Resmi olarak Hiçbir Şeyden Daha İyi Beta olarak bilinen Starlink beta aşaması, erken benimseyenleri Starlink anteni ve yönlendiricisi için 499 ABD doları ve abonelik için ayda 99 ABD doları daha geri koydu.

Henüz, Starlink için nihai fiyat yapılarına veya herhangi bir abonelik planının neleri içerebileceğine dair çok az gösterge var.

Starlink Uydularını Dünyadan Görebilir miyim?

2020’nin ortalarında Starlink haberi vurdu. Koronavirüs kilitlenmelerinin bir parçası olarak evde mahsur kalan herkes, gece gökyüzünde özel bir gösteri alacaktı. SpaceX, kısa bir süre içinde yüzlerce yeni Starlink uydusunu başlattı. Uydular LEO’larına yükselmeden önce, onları UFO’lardan oluşan bir tren gibi gece gökyüzünde yarışırken kolayca görebilirsiniz.

Uydular, Dünya’nın 550 km yukarısında konumlandıklarında, onları çıplak gözle görmek için mücadele edeceksiniz. Gökbilimcilerin ve uzay meraklılarının canını sıkan bir teleskopla görülebilirler.

Starlink Astronomiyi Nasıl Etkileyecek?

Starlink’in astronomi üzerindeki etkisi hala anlaşılıyor – ancak gece gökyüzü gözlemcilerinden ve bilim adamlarından gelen ilk geri bildirimler zayıf. Starlink’in LEO bölgesini uydulardan gelen yapay ışıkla kirleteceği endişesi çoğunlukla temellenmiş görünüyor.

Bir SpaceX deneyi olan DarkSat , uyduların ışık kirliliğini azaltmayı hedefliyor. SpaceX, normal Starlink uydularına kıyasla test uydularındaki ışık kirliliğini yaklaşık yüzde 55 oranında azalttığını iddia ediyor. Bununla birlikte, bu hala “gökbilimcilerin, bu eşikten dört milyar kat daha soluk yıldız nesnelerini gözlemleyebilen ultra hassas aletleri için çok parlak.”

Starlink’in gökyüzünde sadece 800 kadar uydusu varken, bu büyük bir sorun değil. Ancak 12.000’lik bir tren veya 40.000 uydunun devasa bir üst sınırı olduğunda, yapay ışık kirliliği göze çarpan bir sorun haline gelebilir.

Starlink Güvenli mi?

Starlink, veri aktarımı açısından güvenlidir. Bazı insanların endişelendiği 5G değil . Wi-Fi ile aynı şey değil. Starlink, uydu iletişimi için uzun süredir sorunsuz olarak kullanılan mevcut frekans bantlarını (Ka ve Ku bantları) kullanır.

Starlink Satellite İnternet Size Geliyor

Starlink uyduları yörüngeye göndermeye devam edecek. Uydu internet kullanıcıları, nerede yaşarlarsa gitsinler, nereye seyahat ederlerse etsinler, daha hızlı, daha düşük maliyetli internet bağlantıları beklentisine bayılacaklar. Donanım üretimi arttıkça ve üretim hatları yükseldikçe fiyat da muhtemelen düşecek.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu