Tiktok Takipçi Satın Al

Spotify, Kişiselleştirilmiş 2021 Özeti’ni Duyurdu

Eğer 2020 dünyanın altüst olduğu bir yılsa 2021 de dünyada her şeyin tepetaklak olduğunu görmeye alıştığımız bir yıl oldu.


Artık “normal” kavramının kapı dışarı olmasıyla birlikte bilinmeyeni kucakladık ve her birimizi eşsiz kılan her şeyin destekçisi olduk. Bizi her an diken üstünde tutan bir dünyada yaşamanın ve dinlemenin milyonlarca garip ve aynı zamanda harika yolu olduğunu gösteren Spotify 2021 Özeti işte bunun bir kutlaması.

Spotify bugün, tam da bundan ilham alarak her yıl olduğu gibi 2021’de de Yılın Özeti kampanyasını başlatıyor ve kişiselleştirilmiş kullanıcı deneyimini kullanıcılarla buluşturuyor. Aynı zamanda Spotify, dünya genelinde 381 milyondan fazla kullanıcının her birinin 2021 yılına eşlik eden ve böylece geride bıraktığımız yılın en çok dinlenen sanatçıları, albümleri, şarkıları ve podcast‘lerini ortaya koyan listelerini de açıklıyor.

Peki dünya bu yıl kimleri, neleri dinledi? İşte sonuçlar:

Spotify, Kişiselleştirilmiş 2021 Özeti’ni Duyurdu

Dünya listesinde ilk defa bir K-pop grubu zirvenin ilk beşi içinde yer aldı

2021 yılında dünya genelinde en çok dinlenen sanatçı, 9.1 milyardan fazla dinlenmeyle  Latin trap ve reggaeton müzik türünün son yıllarda öne çıkan ismi Porto Riko’lu sanatçı Bad Bunny oldu. Bad Bunny’nin bu haberi ilk duyduğunda verdiği tepkiyi BURADAN görebilirsiniz. Bad Bunny’den sonra dünya zirvesini sırasıyla Taylor Swift ve BTS takip etti. Böylece bu senenin dünya genelinde en çok dinlenen sanatçıları listesinde ilk defa bir K-pop grubu zirveye adını yazdırdı. Spotify’da 2021 yılında en çok dinlenen şarkılar listesinde 1.1 milyardan fazla dinlenmeyle zirvenin sahibi, Olivia Rodrigo’nun drivers license adlı şarkısı oldu. Zirvenin ilk üç sırasında yer alan diğer şarkılar ise sırasıyla; Lil Nas X’ten MONTERO (Call Me Your Name) ve The Kid LAROI ile Justin Bieber’in birlikte seslendirdikleri STAY oldu. 2021 yılında dünya genelinde en çok dinlenen albümlerde ise iki kadın sanatçı öne çıktı. Olivia Rodrigo’nun SOURDua Lipa’nın Future Nostalgia albümleri listenin ilk iki sırasına yerleşirken, bu iki kadını Justin Bieber’ın justice albümü takip etti. 2021 yılında dünya genelinde en çok dinlenen podcast yayınlarında zirve değişmedi. The Joe Rogan Experience, listenin birinci sırasında yer alırken, Call Her Daddy ve Crime Junkie de listenin iki ve üçüncü sırasına yerleşti.

İşte Türkiye’de 2021 yılında en çok dinlenenler: Rap, pop, rock ve indie

Spotify, Kişiselleştirilmiş 2021 Özeti’ni Duyurdu

2021 yılında Türkiye’de en çok dinlenen sanatçı bu sene de değişmedi ve Ezhel 2021 yılında dördüncü kez üst üste Türkiye genelinde Spotify’da en çok dinlenen sanatçı oldu. Ezhel’i yine bir rap sanatçısı olan UZI ve hemen ardından ise yıllardır ilk beşteki yerini koruyan Sezen Aksu takip etti. Türkiye’de en çok dinlenen şarkılar listesinde Sefo’dan Bilmem mi?, Madrigal’den Seni Dert Etmeler, UZI’den Krvn, Ezhel’den Bul Beni ve pop müziğin son yıllarda yükselen ismi Edis’ten Martılar adlı şarkılar yer aldı.

Türkiye’de 2021 yılının en çok dinlenen albümlerinde rap müziğin ağırlığı hissedildi. UZI’den Kan ve BEGE’den BEGEFENDİ albümleri zirvenin ilk iki sırasında yer aldı. Zirvenin üçüncü sırasına ise rock gurubu Duman’ın Belki Alışman Lazım adlı albümü yerleşerek, 2000’ler nostaljisini listelere taşıdı. Türkiye’de 2021 yılında en çok dinlenen podcast yayınlarında daha çok kişisel gelişim teması ön plana çıktı. Kendine İyi Davran ve Merdiven Altı Terapi gibi yayınlar, listenin bir ve ikinci sırasına yerleşirken, zirvenin üçüncü sırasında ise Sesli Kitap Dünyası yer aldı.

Spotify, Kişiselleştirilmiş 2021 Özeti’ni Duyurdu

 “2021 Özeti” (2021 Wrapped) kullanıcıları şaşırtacak sürprizlerle dolu

Bugünden itibaren uygun kullanıcılar, kişiselleştirilmiş 2021 Özet deneyimlerine iOS ya da Android cihazlarında bulunan Spotify mobil uygulaması üzerinden erişim sağlayabilecek.

2021 yılının kişiselleştirilmiş deneyimi, dinleyicilerin görmeye alışık oldukları özelliklerin yanı sıra, audio tutkunlarının birbirleri ve içerik oluşturucular ile bağ kurmalarını sağlayacak yeni sürpriz özellikler de sunuyor:

 • Yılınızı audio ile ifade etmek için yepyeni veriler – En çok dinlediğiniz sanatçılara, müzik türlerine, şarkılara, podcast’lere ve tükettiğiniz audio içerik dakikalarına ek olarak, kişiselleştirilmiş 2021 Özet deneyimi bu sene, 2021: Film MüzikleriMüziklerin AurasıTahmin Oyunu ve 2021 Özeti: Blend gibi birçok yeni özellik de içeriyor. Yeni özelliklerle ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz Spotify’ın blog sayfası For the Record’u ziyaret edebilirsiniz.
 • Daha fazla paylaşım seçeneği – Kullanıcıların Özet kartlarını Snapchat, Twitter, Instagram ve Facebook gibi sosyal medya platformlarında paylaşmayı çok sevdiklerinin farkında olan Spotify bu yıl ilk kez, TikTok’ta da Özet kartları paylaşma özelliğini ekledi.
 • En büyük hayranlar için özel deneyimler – Spotify’dan bu sene çok özel bir sürpriz daha var. Spotify, 170’ten fazla sanatçı ve içerik oluşturucusundan birinden kendi hayranlarına, onların Özet’lerinde yer aldıkları için teşekkür eden videolar sunuyor. Söz konusu teşekkür videoları, hayranların “2021’de En Çok Dinlediklerin” veya “En Çok Dinlediğin Sanatçılar” çalma listelerinde bu özelliğe katılan sanatçılardan birinin şarkısı varsa görünecek.

Spotify ayrıca podcast yayıncıları ve sanatçılar için 2021 Özet deneyimini de kullanıma sundu. Kendi kişiselleştirilmiş Özet mikro site deneyimlere erişim sağlayan sanatçılar, içerik oluşturucular, hayranlarının nasıl dinlediğini keşfedebilecek. Daha fazla bilgi edinmek için Spotify for Artists ve Spotify for Podcasters‘a göz atabilirsiniz. James Blake, Phoebe Bridgers, Tokischa gibi sanatçıların paylaşım kartlarını içeren Sanatçı Özeti görsellerini BURADA bulabilirsiniz.

Spotify bu yıl ayrıca, 2021’in öne çıkanlarından oluşan veriye dayalı ve editoryal olarak oluşturulmuş çalma listelerini kullanıcıların erişimine sunduğu yeni 2021 Özeti sekmesini duyurdu. İşte 2021 Türkiye Özeti sekmesinde bulabileceklerinizine dair bazı örnekler:

 • Yılın Şarkıları 2021: Türkiye’de 2021 yılında en çok dinlenen şarkıları kapsıyor. Tamamen veriye dayalı olan Yılın Şarkıları 2021 çalma listesi hem lokal hem global şarkılardan oluşuyor.
 • Yılın Sanatçıları 2021: Türkiye’de 2021 yılında en çok dinlenen sanatçıları kapsıyor. Tamamen veriye dayalı olan Yılın Sanatçıları 2021 çalma listesi de şarkılarda olduğu gibi hem lokal hem global sanatçılardan oluşuyor.
 • Türkçe Pop 2021: 2021 yılı boyunca Türkçe Pop çalma listesinde en sevilen şarkıları kapsıyor. Türkçe Pop çalma listesi verilerine dayanarak editörler tarafından hazırlanan Türkçe Pop 2021 çalma listesi, yılın favori Türkçe şarkılarından oluşuyor.

Tüm detaylar için For the Record blog sayfasına ve haberinize eklemek için yüksek çözünürlüklü görsellere BURADAN ulaşabilirsiniz.

İşte 2021 yılı Spotify TOP listeleri:

GLOBAL SONUÇLAR

 2021 yılında dünya genelinde en çok dinlenen sanatçılar:  

 1. Bad Bunny
 2. Taylor Swift
 3. BTS
 4. Drake
 5. Justin Bieber

 2021 yılında dünya genelinde en çok dinlenen şarkılar:  

 1. “drivers license” – Olivia Rodrigo
 2. “MONTERO (Call Me By Your Name)” –  Lil Nas X
 3. “STAY (with Justin Bieber)” – he Kid LAROI
 4. “good 4 u” – Olivia Rodrigo
 5. “Levitating (feat. DaBaby)” – Dua Lipa

 2021 yılında dünya genelinde en çok dinlenen albümler:

 1. SOUR, Olivia Rodrigo
 2. Future Nostalgia, Dua Lipa
 3. Justice, Justin Bieber
 4. =, Ed Sheeran
 5. Planet Her, Doja Cat

 2021 yılında dünya genelinde en çok dinlenen podcast’ler:

 1. The Joe Rogan Experience
 2. Call Her Daddy
 3. Crime Junkie
 4. TED Talks Daily
 5. The Daily

 TÜRKİYE

2021 yılında Türkiye’de en çok dinlenen sanatçılar: 

 1. Ezhel
 2. UZI
 3. Sezen Aksu
 4. Duman
 5. cakal

2021 yılında Türkiye’de en çok dinlenen erkek sanatçılar:

 1. Ezhel
 2. UZI
 3. cakal
 4. Batuflex
 5. Emir Can İğrek

2021 yılında Türkiye’de en çok dinlenen kadın sanatçılar:

 1. Sezen Aksu
 2. Zeynep Bastık
 3. Billie Eilish
 4. Lil Zey
 5. Sertab Erener

2021 yılında Türkiye’de en çok dinlenen şarkılar:

 1. “Bilmem Mi?” – Sefo
 2. “Seni Dert Etmeler” – Madrigal
 3. “Krvn” – UZI
 4. ”Bul Beni” – Ezhel
 5. “Martılar” – EDIS

2021 yılında Türkiye’de en çok dinlenen albümler:

 1. Kan – UZI
 2. BEGEFENDİ – BEGE
 3. Belki Alışman Lazım – Duman
 4. Özlüce Trap Boys – Reckol
 5. Made In Turkey – Murda

2021 yılında Türkiye’de en çok dinlenen podcast’ler: 

 1. Kendine İyi Davran
 2. Merdiven Altı Terapi
 3. Sesli Kitap Dünyası
 4. Mitolojik İnciler
 5. Fularsız Entellik
Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu